Pienācis lakšu jeb mežloku ziedēšanas laiks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Laksis jeb mežloks ir sīpola radinieks, tas sastopams savvaļā  - leknos, dabiskos platlapju mežos un krūmājos upju ielejās, taču, lai arī tas ir iecienīts aromātiskās ķiploku garšas un smaržas dēļ, augs ir iekļauts Latvijas Sarkanajā grāmatā. 

Lakši zied maija beigās un jūnija sākumā, bet vasaras beigās tos jau ir grūti atrast. Pats augs ir samērā līdzīgs maijpuķītēm, bet jāsargās no to sajaukšanas, jo, kā zināms, maijpuķītes ir indīgas.

Neolīta un mezolīta apmetnēs Šveicē tika atrasti lakšu putekšņi, jau toreiz lakšus lietoja uzturā un ar tiem baroja mājlopus. Šo augu ir iecienījuši arī meža zvēri, piemēram, mežacūkas un lāči.

Lai gan lakši ir aizsargājams augs un

par šī auga plūkšanu fiziskām personām draud sods 15 – 700 eiro apmērā,  bet juridiskām personām pat 700 – 1400 eiro apmērā,

lakšus ir samērā viegli atrast tirgū, kur tos pārdod vairumā.

Ir cilvēki, kuri lakšus audzē personīgajā dārzā un pārdod, bet ir cilvēki, kas tos ievāc no meža. Ja pārdevējs stāsta, ka viņa lakši ir auguši dārziņā – inspektori aizbrauc un to pārbauda. Pirms aizsargājamā auga pārdošanas tirgū ir jāizņem izziņa pašvaldībā, kurā tiek apliecināts, ka augs ir audzēts dārzā, nevis ievākts savvaļā. Pircējam ir tiesības pieprasīt uzrādīt šo izziņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti