Piemin postošā Indijas okeāna cunami upurus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Līdz pat 30 metriem augsti viļņi un 230 tūkstoši upuru 14 valstīs. Tieši pirms 10 gadiem Indijas okeānā notika deviņas magnitūdas spēcīga zemestrīce, kurai sekoja viens no cilvēces vēsturē lielākajiem postošajiem cunami. 

Sēru vainagi pludmales smiltīs un ziedi pavisam mierīgos piekrastes ūdeņos. Gan Indijas okeāna piekrastē, gan citur pasaulē tiek pieminēts postošais cunami, kas 2004.gada 26.decembrī skāra kopumā 18 valstis un izdzēsa 230 tūkstošu cilvēku dzīvību. Daudziem cilvēkiem no nāvējošiem viļņiem izdevās paglābties, taču vienlaikus viņi zaudēja visus savus mīļotos un iedzīvi.

"Bailes. Tās ir bailes. Katru reizi, kad mēs redzam okeānu, mēs atceramies, ka šis pats okeāns paņēma visus šos cilvēkus. Jūs pat nevarat iedomāties, cik ļoti mēs tagad baidāmies no jūras. Mēs nevēlamies atrasties ne tuvu tai, tāpēc pārcēlāmies no austrumiem uz rietumiem – mazā mājiņā, ko mums piešķīra valsts," stāsta cunami izdzīvojusī Indijas iedzīvotāja Liguvarijala Davīda.

Tomēr katastrofālais cunami nesaudzēja ne tikai šī biežām zemestrīcēm pakļautā reģiona iedzīvotājus, bet arī tūkstošiem eiropiešu, kas Ziemassvētku brīvdienas izvēlējās pavadīt zem Āzijas saules stariem.

Zviedrija, iespējams, ir viena no vissmagāk cunami ietekmētajām Eiropas valstīm. Stihijā gājuši bojā vairāk nekā 500 šīs valsts pilsoņu. Simtiem cilvēku zaudēja arī Vācija. Daudzi rietumnieki – gan stihijas triecienā izdzīvojušie, gan tās upuru radinieki izvēlējās traģiskos notikumus pieminēt uz vietas.

"Pasākums bija ļoti skaists. Tas bija ļoti cildinošs un precīzi atspoguļoja to, kā es jūtos," atzīst cunami upuru radiniece no Vācijas Anne Veirauha. 

"Es negaidīju, ka tas aizkustinās mani tik ļoti arī pēc desmit gadiem. Es atgriezos šeit jau iepriekš, taču šoreiz, kopā ar citiem cilvēkiem, tā ir pavisam citāda pieredze," sacīja cunami izdzīvojusī tūriste Klaudija Gaista.

Plašā glābšanas operācija un izpostīto rajonu atjaunošanā pirms 10 gadiem iesaistījās daudzas pasaules valstis un vietējās amatpersonas sēru ceremonijās pateicās par starptautisku atbalstu. Kopš traģiskajiem notikumiem reģionā tika pilnveidotas cunami brīdināšanas sistēmas un ārkārtas procedūras, lai mazinātu šāda mēroga nelaimes nākotnē.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti