Pieci.lv: Kur paliek nederīgās donoru asinis?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Valsts asinsdonoru centrs (VAC) bieži aicina iedzīvotājus ziedot asinis, jo to trūkst. Taču ne visas asinis ir derīgas, tāpat tās nevar arī glabāt mūžīgi. Nederīgās asinis kopā ar visu, kas izmantots nodošanas laikā - mēģenēm, plastikāta maisiņiem, adatām un caurulītēm, pārstrādā un izmet. Savukārt plazmu izmanto medikamentu ražošanā.

Asinsdonoru centra pagrabstāvā ir gaiša neliela telpa, kurā dūc aptuveni pusotru metru augsta četrstūraina iekārta. Blakus tai zilas viena uz otras sakrāmētas mucas. “Mums ir tāda liela inaktivācijas iekārta, kura neitralizē šajā bioloģiskajā vidē visus esošos vīrusus vai kaut kādus citādus riskus,”  tā Asinsdonoru centra direktore Iveta Ozoliņa aprakstīja to, kas notiek ar ziedotajām asinīm, kuras nav derīgas - tās pārstrādā. “Turklāt ķimikālijas tajā iekārtā tiek pievienotas. Stundu tur apstrādājas. Kad ir apstrādātas, tās asinis jau ir kā parastie sadzīves atkritumi, izmet sadzīves atkritumos, stāsta Ozoliņa.

Ik mēnesi asinis nodod ap pieciem tūkstošiem cilvēku. Parasti par nederīgām atzīst ap 60 donoru ziedoto, tātad pārstrādā un izmet tuvu 30 litriem asiņu.

“Kad notiek nederīgo asiņu norakstīšana, tās tiek norakstītas ar visu to maisu, kurā atrodas. Līdz ar to tajā iekārtā tās ieliek ar visu iepakojumu. Tā nav, ka kaut ko lej ārā un tas šķidrums nonāk atsevišķi,” skaidro Iveta Ozoliņa.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Tas nozīmē, ka dūcošajā iekārtā nonāk ne tikai asinis, bet arī viss pārējais, ko izmanto asins nodošanā - plastmasas caurulītes, adatas, mēģenes. Katru dienu tie ir vairāk nekā 100 kilogrami dažādu priekšmetu.

Asinis pēc apstrādes kļūst brūnas un irdenas, pēc izskata atgādina mitru kūdru.

“Ja asinīs tiek atklāta pozitīva kaut kādu vīrusu klātbūtne, tad tās visas ir nederīgas, arī visi komponenti, kas no tām ir sagatavoti,” nederīguma iemeslus skaidro Asinsdonoru centra direktore Ozoliņa. Tie var būt dažādi hepatīta veidi vai citi vīrusi.

Neder arī hilozās asinis jeb vienkārši sakot – tās, kurās ir pārāk liels tauku daudzums. Tāpat bieži vien ir jālikvidē dažādi asins komponenti, kuriem vienkārši ir beidzies derīguma termiņš.

Tomēr visu neizmet - plazmu nodod ražotājiem, kas no tās veido medikamentus.

“Tā ir tāda bartera programma, kurā mēs tālāk ārstniecības iestādēm bez maksas dodam šo medikamentu. Tie ir bioloģiskie medikamenti, ļoti dārgi, bet ļoti vērtīgi, stāsta Asinsdonoru centra direktore.

Lai gan pirms asins nodošanas donoriem jāaizpilda tests par savu veselības stāvokli, jāveic C hepatīta pārbaude, bieži vien asinīs slēpjas vīrusi, par kuriem donoram nav ne jausmas. Tāpēc arī rodas nederīgās asinis, jo pirms to nodošanas nav iespējams noteikt - tās derēs vai nē.




 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti