Sadalījušies astoņās grupās, Zemgales reģiona 14 ekoskolu audzēkņi atraktīvā veidā dalās gada laikā iegūtajā pieredzē vides aizsardzībā. Svarīga ir gan enerģijas taupīšana mājās, gan veselīgs dzīves veids, bet Vecsaules jaunieši ir pārliecināti, ka atkritumus var ne tikai šķirot, bet arī rast tiem atkārtotu pielietojumu pašu mājās.
Vecsaules pamatskolas audzēkne Liene Vackara stāstīja, ka atkritumus šķiro gan mājās, gan skolā, un mēģina arī otrreiz izmantot.
Valgundes pagasta Kalnciema vidusskola, kurā šoreiz tiekas Zemgales ekoskolu audzēkņi, ekoskolas nosaukumu ieguvusi jau otro gadu, un pasākumi, kas izglīto par videi draudzīgu dzīvesveidu ir tikai redzamā puse. Lielākais darbs tiek veikts ikdienā, lai kopīgi mainītu ieradumus un domāšanu.
Kalnciema vidusskolas ekoskolas koordinatore Liene Ābūma norādīja, ka „zaļo karogu nevar iegūt pirmajā gadā”.
„Pirmajā gadā bieži vien notiek tas, ka arī skolotāji paši bieži vien mācās. Mēs mācāmies kopā un savas zināšanas dodam bērniem. Otrā gadā jau ir vieglāk, un skolās, kas jau 10 gadus strādā, tas jau kā dzīvesveids notiek,” atzina Ābūma.
Ārzemēs ekoskolas statuss ir vairumam mācību iestāžu, un, lai gan tas ir papildus darbs, pēdējos gados pieaug arī Latvijas skolu interese par zaļo dzīvesveidu.
Ekoskolu programmas vadītājs Latvijā Daniels Trukšāns stāstīja, ka konkrēts darbības plāns ir izstrādāts, skolās notiek vides novērtējums, ko parastā skolā nedara, lai izvērtētu savu ietekmi. „Tad ir saikne ar mācību saturu, kurā vides tematika papildus tiek ieviesta. Un tad ir visas skolas un visas sabiedrības iesaistīšana,” skaidroja Trukšāns.
Ekoskolu programma Latvijā tiek īstenota kopš 2003. gada, un pašreiz tajā iesaistījušās168 mācību iestādes.