Dienas ziņas

Bauskā šķērsot upi varēs arī ratiņkrēslā

Dienas ziņas

Nora Ikstena viesojas Slutišķu vecticībnieku sādžā

Pētnieki: Alūksnes ezers – viens no tīrākajiem Latvijā

Alūksnes ezers ir viens no tīrākajiem Latvijā, secinājuši Vides risinājumu institūta speciālisti, kuri pašlaik pēta Alūksnes ezeru. Ezers ir bagāts zivīm, turklāt ekoloģiski tīrs, un arī šovasar ievāktie dati palīdzēs šo kvalitāti saglabāt.  

Vides risinājumu institūts sadarbībā ar Alūksnes novada pašvaldību jau otro gadu veic pētījumus Alūksnes ezerā, apzinot ekosistēmu, analizējot zivju resursi, un ir izpētītas dūņu un citas ezera problēmas, lai pēcāk efektīvāk tās varētu novērst.

Līdz šim ir izpētīta ekosistēma visā ezerā, un tagad vairāk plānoti pētījumi par pašu iekšezeru, stāstīja Alūksnes novada aģentūras “Alja” direktors Māris Lietuvietis.

Pētījumu ietvaros ar ievāktajiem datiem tiek iepazīstināti arī iedzīvotāji. Tiek vērtēts, kā klimata pārmaiņas ietekmē konkrētā ezera ekosistēmu, kā arī stāstīts, kā efektīvāk apsaimniekot ezeru un novērst negatīvās klimata pārmaiņu sekas.

„Mums jāskatās uz visu relatīvi, teiksim, ideālā pasaulē, purva vidū Kanādā droši vien ezers būtu vel veselīgāks, bet Alūksnes ezers ir viens no, teiksim tā, veselīgākajiem, ja ne veselīgākais kultūrezers Latvijā,” atzina Vides risinājumu institūta vadošais pētnieks Matīss Žagars.

Problemātiskākā ezera daļa ir tā saucamais iekšezers, kur savulaik izgāzti pilsētas notekūdeņi un rūpnieciskie atkritumi, kā rezultātā notikusi ezera aizaugšana, ko, kā atzīst paši pētnieki, ir iespējams novērst.

„Apsaimniekotāji - malači, ir nosargājuši no maluzvejniekiem ezeru, tādā ziņā ezers kādreiz bija daudz, daudz neveselīgāks, zivju plēsīgo bija mazāk, tagad viņas ir vairāk, nu kopumā es teiktu, foršs ezers,”  sacīja Matīss Žagars.

Zivju resursu izpētē noskaidrotas ezerā dzīvojošo sugu daudzveidība, vecums un tāpat arī zivju barošanās paradumi. Ezera izpētē ievāktie dati tālāk tiek analizēti arī laboratorijā.

Pētniecība Alūksnes ezerā norisināsies arī turpmāk, lai vel vairāk un efektīvāk uzlabotu ezera ekosistēmu.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti