Analīze par vairāk nekā 200 valstīm un teritorijām publicēta medicīnas žurnālā “The Lancet”. Pētījumā teikts, ka daudzi simti tūkstoši nāves gadījumu rodas bieži sastopamu, ārstējamu infekciju dēļ, jo baktērijas, kas tās izraisa, ir kļuvušas rezistentas pret ārstēšanu.
Zinātnieki secina, ka AMR tiešā veidā izraisīja 1,27 miljonu cilvēku nāvi un bija saistīta ar 4,95 miljoniem nāves gadījumu. 2019. gadā HIV/AIDS pasaulē nonāvēja ap 860 000 cilvēku, bet malārijas upuru skaits bija ap 640 000, vēsta “The Guardian”.
Ziņojumā teikts, ka visvairāk cieš nabadzīgākās valstis, bet mikrobu rezistence apdraud visu cilvēku veselību. Lai nodrošinātu aizsardzību pret jaunām infekcijām, ieteicams veikt steidzamus ieguldījumus un izmantot pašreizējos medikamentus saprātīgāk.
Pārmērīga antibiotiku lietošana mazāk bīstamu infekciju gadījumā pēdējos gados nozīmē, ka tās kļūst mazāk efektīvas pret nopietnām infekcijām. Cilvēki mirst no bieži sastopamām, agrāk ārstējamām infekcijām, jo baktērijas, kas tās izraisa, ir kļuvušas rezistentas pret ārstēšanu, ziņo BBC.
“Šie jaunie dati atklāj antimikrobiālās rezistences patieso mērogu visā pasaulē, un tie ir skaidrs signāls, ka mums ir jārīkojas tagad, lai cīnītos pret draudiem,” sacīja ziņojuma līdzautors profesors Kriss Marejs, Veselības zinātņu un novērtēšanas institūta vadītājs Vašingtonas universitātē.
“Mums ir jāizmanto šie dati, lai pareizi rīkotos un veicinātu inovāciju, ja mēs vēlamies turpināt cīņu pret antimikrobiālo rezistenci.”
Lielbritānijas veselības aizsardzības amatpersonas nesen brīdināja, ka AMR ir “slēpta pandēmija”, kas varētu parādīties pēc Covid-19, ja vien antibiotikas netiks izrakstītas atbildīgi.