Pētījums: liela daļa no Covid–19 vakcīnu blaknēm varētu būt iedomātas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Saskaņā ar jaunu pētījumu, kurā piedalījās vairāk nekā 45 000 pacientu, lielākā daļa blakusparādību, ar ko cilvēki saskārās pēc Covid-19 vakcinācijas, varēja būt saistītas ar tā dēvēto nocebo efektu.

Nocebo efekts ir līdzīgs placebo efektam, tas ir kā negatīva placebo versija. Tas rodas, kad pacientam parādās negatīvi blakusefekti, jo viņi to sagaida un par to domā, ziņo “Science Alert”.

ASV zinātnieki pārbaudīja datus no 12 klīniskajiem pētījumiem par Covid-19 vakcīnām un konstatēja, ka ”nocebo efekts” ir atbildīgs par apmēram 76% no visām izplatītākajām blakusparādībām pēc pirmās devas un gandrīz 52% pēc otrās devas, raksta “The Guardian”.

Iegūtie dati liecina, ka ievērojamu daļu salīdzinoši vieglo blakusparādību, piemēram, galvassāpes, īslaicīgu nogurumu un sāpes rokās neizraisa vakcīnas sastāvdaļas, bet gan citi faktori, kas varētu izraisīt nocebo efektu, tostarp trauksme, gaidas u.c.

No visiem pacientiem, kuri piedalījās pētījumā, 22 802 tika ievadītas īstas vakcīnas. Pārējie 22 578 pacienti saņēma placebo, tas ir, nekaitīgu vielu bez terapeitiskās vērtības, piemēram, fizioloģisko šķīdumu. Neviens no pacientiem nezināja, vai viņiem tika ievadīta vakcīna vai placebo.

Pēc pirmās injekcijas 46,3% vakcīnas pacientu ziņoja par blakusparādībām, kas ietekmēja visu ķermeni, visbiežāk galvassāpes un nogurumu. Lielāka daļa 66,7% ziņoja par lokālu blakusparādību, piemēram, sāpēm vai pietūkumu injekcijas vietā. Arī placebo grupas pacienti novēroja arī blakusparādības, par kuru sistemātisku ietekmi ziņoja 35,2% pacientu un 16,2% ziņoja par lokālu ietekmi.

Saskaņā ar veikto analīzi, salīdzinot attiecību starp abām grupām, nocebo efekts bija līdz 76% sistemātisku blakusparādību un 24% lokālu blakusparādību pēc pirmās vakcīnas devas. Taču otrās devas gadījumā šis skaitlis samazinājās.

Placebo pacientiem šis skaitlis samazinājās, bet vakcinācijas pacientiem pieauga blakusparādību procentuālais skaits. Kopumā nocebo efekts pēc otrās vakcīnas blakusparādības izraisīja aptuveni 52% cilvēku.

Tas nozīmē, ka 64% no visām nevēlamajām blaknēm varētu būt nocebo efekts, un pētnieki uzskata, ka to ir iespējams mazināt.

Iepriekšējos pētījumos zinātnieku grupa strādāja, lai pierādītu, ka atklāta komunikācija ar pacientiem var uzlabot rezultātus, jo īpaši attiecībā uz placebo zālēm, kas dažkārt tiek parakstītas kā ārstēšana.

Tas ir tāpēc, ka faktiski placebo efekts darbojas, pat ja pacients zina, ka lieto placebo, bet pēdējā gadījumā var rasties mazāk blakusparādību. Covid-19 vakcinācijas gadījumā pacientu informēšana par nocebo efektu var palīdzēt samazināt blakusparādību skaitu.

"Medicīna balstās uz uzticēšanos. Mūsu atklājumi liek domāt, ka sabiedrības informēšana par iespējamiem nocebo efektiem varētu palīdzēt mazināt bažas par Covid–19 vakcināciju, kas varētu samazināt vilcināšanos vakcinēties," apgalvo placebo pētnieks Teds Kapčuks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti