Pētījums: Covid-19 pandēmija izraisīja dzimstības samazināšanos

Kad sākās Covid-19 pandēmija un ar to saistītās mājsēdes, izskanēja pieņēmums, ka tas varētu izraisīt dzimstības pieaugumu, jo savos mājokļos iesprostotie un bez citām izklaidēm palikušie pāri ķersies pie demogrāfiskā stāvokļa uzlabošanas. Taču jauns pētījums atklājis, ka Covid-19 pandēmija un mājsēdes patiesībā izraisīja dzimstības samazināšanos.

Pētījumā apskatītas 24 Eiropas valstis; tā rezultāti ir publicēti žurnālā "Human Reproduction". Pētījuma autori analizēja dzimstības statistiku 2021. gada janvārī, tātad deviņus, desmit mēnešus pēc Covid-19 pandēmijas sākuma un pirmā mājsēdes viļņa Eiropā.

Šie dati tika salīdzināti ar dzimstības līmeni iepriekšējos gados: 2018. un 2019. gada janvārī.

Pētnieki secināja, ka aplūkotajās valstīs dzimstība sarukusi vidēji par 14%. Jo ilgāka bija mājsēde, jo lielāks dzimstības kritums tika novērots.

Dati par dzimstības samazināšanos dažādās Eiropas valstīs

Lietuvā dzimstība sarukusi par 28,1%, liels kritums bija vērojams arī Ukrainā (24,4%), Spānijā (23,5%) un Rumānijā (23,3%).

Latvijā dzimstība sarukusi par 15,5%, bet Igaunijā bija vērojams kritums par 12,8%.

Dzimstība samazinājusies arī Krievijā (par 19,1%), Portugālē (17,8%), Itālijā (17,2%), Francijā (14,4%) un Beļģijā (12,2%).

"Jo ilgāka bija mājsēde, jo mazāk grūtniecību iestājās, pat tajās valstīs, ko pandēmija neskāra tik smagi," vēsta pētījuma autors Leo Pomars no Lozannas Universitātes slimnīcas.

"Mēs uzskatām, ka pāru bailes no veselības un sociālās krīzes Covid-19 pirmā viļņa laikā ietekmēja dzimstības samazināšanos pēc deviņiem mēnešiem."

Dažādi ierobežojumi, kas tika ieviesti, lai savaldītu pandēmiju, varēja pamudināt pārus atlikt lēmumu par ģimenes pieaugumu.

Pētnieki gan vēsta, ka jau 2021. gada martā dzimstība esot atgriezusies normālā līmenī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti