Pētījumi: Impotence – viena no Covid-19 komplikācijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vīriešiem, kuri pārcietuši Covid-19, būtiski pieaug seksuālo traucējumu, konkrēti – erektilās disfunkcijas risks, liecina virkne pētījumu. Tajos ielūkojās Rus.lsm.lv.

"Vīriešu slimība"

Vēl pandēmijas agrīnajā posmā mediķi ievēroja, ka jaunajam koronavīrusam ir postošāka ietekme uz vīriešu organismu nekā uz sieviešu: starp smagi slimajiem un mirušajiem bija ievērojami vairāk vīriešu.

Šis fenomens tika novērots praktiski visur, un to apstiprināja pētījumi. Analizējot vairāk nekā trīs miljonus saslimšanas gadījumu 46 valstīs, tika secināts, ka iespēja inficēties vīriešiem un sievietēm ir apmēram vienāda, bet inficētajiem vīriešiem iespēja, ka slimības gaita būs smaga un būs vajadzīga ārstēšana intensīvās terapijas nodaļā, ir gandrīz pusotras reizes lielāka.

2020. gada otrajā pusē par jaunu nepatīkamu atklājumu kļuva tā dēvētais garais Covid-19, kad būtiskai daļai (līdz 30%) pacientu pēc izveseļošanās no paša vīrusa dažādas komplikācijas tika novērotas vēl ilgu laiku – no dažām nedēļām līdz deviņiem mēnešiem. Šie veselības traucējumi ir visai daudzveidīgi, tie izpaužas visdažādākajās kombinācijās, un daļai no tiem cēloņsakarības saistība pagaidām nav pierādīta. Tomēr, pieaugot zinātnisko datu daudzumam, aina kļūst skaidrāka.

Konkrēti, vesela virkne pētījumu liecina, ka, iespējams, vīriešiem viena no ilglaicīgākajām komplikācijām var būt erektilā disfunkcija – seksuāls traucējums, kad nav iespējams sasniegt noturīgu erekciju, saglabāt to visa dzimumakta laikā vai arī pabeigt dzimumaktu ar ejakulāciju. Līdztekus tīri fizioloģiskiem aspektiem šis traucējums spēj izraisīt būtisku diskomfortu un galu galā radīt citas problēmas – gan veselības, gan personīgās dzīves.

Covid-19 kā uroloģiska problēma

Pirmie signāli, ka ir arī šāds "postkovida" aspekts, sāka parādīties jau pagājušajā gadā. Tā, Maiami slimnīcas uroloģijas klīnikas ārsti sāka saņemt arvien vairāk sūdzību no pacientiem par to, ka viņiem "guļamistabā nekas neizdodas".

Sākumā ārsti sliecās izskaidrot šo parādību ar psiholoģiskiem iemesliem, tostarp ar pandēmijas radīto stresu. Tomēr daudzi pacienti apgalvoja, ka nav izjutuši nemieru vai depresiju, bet problēmas ar potenci nav pazudušas – dažiem sešus mēnešus vai pat ilgāk.

Vīriešiem brieduma gados un ar diagnožu "buķeti" – hipertoniju, aptaukošanos, diabētu, sirds un asinsvadu slimībām – ir augstāks gan Covid-19 smagas gaitas, gan seksuālās disfunkcijas risks. Tomēr par to, ka pēkšņi radušies sarežģījumi seksā, sūdzējušies arī gados jaunāki vīrieši, kuriem nav minēto diagnožu.

"Mēs konstatējām, ka vīriešiem, kuriem agrāk nav bijis šādu problēmu, pēc saslimšanas ar Covid-19 attīstījās diezgan nopietna erektilā disfunkcija," norāda Maiami klīnikas urologs Randžits Ramasami.

Līdzīgi gadījumi tiek izsekoti un pētīti globālā mērogā, un pētījumu rezultāti pagaidām neiedveš optimismu.

Vīruss slēpjas sēkliniekos

Covid-19 spēj nopietni bojāt ne tikai plaušas, bet arī citus dzīvībai svarīgus orgānus – sirdi, nieres, smadzenes.

Ārstu grupa no Floridas nolēma noskaidrot, vai koronavīruss iekļūst vīriešu reproduktīvo orgānu audos. Viņi veica sešu ar Covid-19 mirušu vīriešu ģenitāliju biopsiju (visjaunākajam no viņiem bija 20 gadu). Sēklinieku audu paraugu pētījumā vienā gadījumā tika atrastas vīrusa daļiņas, bet trīs gadījumos – fiksēta slikta spermas kvalitāte, ko apstiprināja citu patologanatomisko pētījumu par šīs slimības ietekmi uz auglību rezultāti.

Citā pētījumā, kas tika veikts Indijā, tika noskaidrots, ka sievietēm vīrusa izvadīšana no organisma notiek ātrāk nekā vīriešiem. Saistībā ar to tika izteikts pieņēmums, ka sēklinieki koronavīrusam var kalpot par "rezervuāru" vai "slēptuvi".

Sēklinieki, tāpat kā acis, placenta, centrālā nervu sistēma tiek uzskatīti par "priviliģētiem" orgāniem: imūnsistēma pret tiem "izturas" īpaši delikāti. Tomēr rezultātā dažādu slimību, tādu kā Ebolas vīrusslimība, epidēmiskais parotīts (cūciņas) un Zikas vīrusslimība, ierosinātāji var palikt šo orgānu audos, izvairoties no imūnaizsardzības pat pēc tam, kad patogēns izvadīts no citām ķermeņa daļām.

"Bez skābekļa nav seksa"

Floridas uroloģijas klīnikas mediķi arī pētīja dzimumlocekļa audus, lai noskaidrotu, vai tajos nav "iemājojis" koronavīruss. Viņi izpētīja divus gadījumus, kad vīrieši bija kļuvuši impotenti pēc Covid-19 pārslimošanas. Viens no viņiem bija slimojis smagi un tika ārstēts slimnīcā, otram bijuši tikai viegli simptomi. Tomēr pēc izveseļošanās no Covid-19 abiem radušās problēmas ar erekciju, turklāt tik nopietnas, ka abi vērsās klīnikā ar jautājumu par dzimumlocekļa protezēšanas iespēju. Starp inficēšanos ar koronavīrusu un vēršanos pēc palīdzības abiem pacientiem bija pagājuši apmēram astoņi mēneši, tāpēc mediķi bija šokēti, kad vīrusu konstatēja dzimumlocekļu audu mikroparaugos, kas bija paņemti izmeklēšanai. Tika arī konstatēti šī orgāna sīko asinsvadu endotēlija (iekšējā apvalka) šūnu bojājumi.

Tieši šie bojājumi, pēc pētnieku domām, ir visticamākais iemesls, kāpēc pasliktinājās Covid-19 pārslimojušo vīriešu dzimumfunkcija. Erekcija notiek, kad dzimumloceklis pieplūst ar asinīm. Bojātie asinsvadi sliktāk tiek galā ar asiņu noturēšanu dzimumloceklī, kas vajadzīga, lai erekcija turpinātos un notiktu pilnvērtīgs dzimumakts.

"Bez normālas asins pieplūšanas šūnām nav skābekļa, audi iekaist, bet asinsvadi zaudē elastīgumu. Ja nav skābekļa, nav seksa," skaidro Romas Universitātes "Tor Vergata" endokrinoloģijas un medicīniskās seksoloģijas profesors Emmanuēle Džannīni. Pēc viņa pieņēmuma, koronavīruss pazemina slāpekļa oksīda endoteliālās sintāzes koncentrāciju – tas ir ferments, kas nepieciešams, lai paplašinātu asinsvadus, pastiprinātu asins plūsmu un uzturētu dzimumlocekli uzbudinātā stāvoklī.

Medicīnisks fakts

Džannīni bija itāliešu zinātnieku grupā, kas viena no pirmajām pētīja Covid-19 iedarbību uz potenci, salīdzinot šo slimību pārslimojušu un nepārslimojušu vīriešu grupu rādītājus. Ņemot vērā citus svarīgus faktorus (vecums, citas slimības, seksuālā aktivitāte, psiholoģiskais stāvoklis), pētnieki konstatēja, ka pārslimojušo grupā erektilās disfunkcijas risks izrādījās gandrīz sešas reizes lielāks salīdzinājumā ar tiem, kuri nebija inficējušies ar koronavīrusu. Cik ilgi turpināsies šie traucējumi un vai tie pāries paši no sevis, zinātnieki pagaidām nevar pateikt.

Turcijas ārstu andrologu pētījumā tika salīdzinātas pacientu vīriešu grupas, kuras vērsās pie ārstiem saistībā ar seksuāliem traucējumiem pirms pandēmijas un no 2020. gada marta līdz jūnijam. Otrajā grupā tika konstatēts būtisks – apmēram pusotru reizi – visu traucējumu biežuma pieaugums (no 13,2% līdz 17%) un tieši erektilās disfunkcijas gadījumu pieaugums (no 6,6% līdz 8,7%).

Žurnālā "Sexual Medicine Reviews" publicētajā rakstā apkopoti rezultāti vairāk nekā 60 pētījumiem 15 valstīs par to, kā Covid-19 ietekmē vīriešu dzimumfunkcijas. Galvenie secinājumi: "Covid-19 ir viennozīmīgi kaitīga ietekme uz vīriešu veselību un erektilo funkciju, iedarbojoties gan fizioloģijas, gan psihes līmenī."

2021. gada jūlijā grupa pētnieku žurnālā "The Lancet" publicēja rezultātus aptaujai, kurā piedalījās apmēram 4000 cilvēku no 56 valstīm. Visiem tika novērots garais Covid-19 ar daudzām izpausmēm – pavisam tika identificēti 203 traucējumu veidi desmit dažādās organisma sistēmās. Gandrīz katrs piektais (apmēram 18%) no aptaujātajiem vīriešiem atzina, ka viņam turpinās seksuālā disfunkcija, apmēram 13% sūdzējās par sāpēm sēkliniekos.

Netiešs apliecinājums šīs problēmas mērogam var būt potences uzlabošanas medikamentu pārdošanas pieaugums. Tā, ASV no 2020. gada februāra līdz decembrim zāļu "Cialis" pārdošana palielinājās gandrīz divkārt.

Stresa faktors

Ir svarīgi ņemt vērā arī pandēmijas negatīvo iedarbību uz psihi. Stress, trauksme, depresija, bailes var kļūt par iemeslu vīriešu seksuālajiem traucējumiem vai arī saasināt jau esošās problēmas. Pētījumi liecina, ka erektilā disfunkcija vidēji pusotru reizi biežāk ir vīriešiem, kuri cieš no depresijas un paaugstinātas trauksmes.

Pandēmija un "lokdauni" traucē ierastās attiecības starp cilvēkiem, un tas nevarēja neietekmēt seksuālo dzīvi. Turcijā 2020. gada vasarā veiktā pētījuma rezultāti liecināja par seksuālās aktivitātes pazemināšanos pandēmijas periodā (40,8% aptaujāto bija samazinājies seksuālo kontaktu biežums, 14% - masturbācijas biežums, 31,5% bija sarukusi dzimumtieksme), un īpaši tas bija vērojams lielpilsētu iedzīvotāju vidū.

Dzimumtieksmes samazināšanās var būt daļēji izskaidrojama arī ar garā Covid-19 simptomiem – ožas zaudēšanu vai kropļojumiem, (smaržas ir svarīga seksuālās uzbudināšanas mehānisma daļa), nepārejošu nogurumu, apgrūtinātu elpošanu.

"Ja jums ir grūti elpot, tad, jādomā - sekss jūs interesēs daudz mazāk," konstatē Klīvlendas klīnikas urologs Raians Berglunds.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti