Pelna gan ar cigaretēm, gan to izraisīto slimību ārstēšanu – kritizē tabakas kompāniju iesaisti veselības nozarē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vairāku pasaules lielo tabakas ražotāju centieni iekļūt farmācijas nozarē radījuši diskusijas par ētikas jautājumiem. Kritiķi norāda, ka cigarešu pārdevēji vēlas gūt labumu arī no tabakas ražojumu izraisīto slimību ārstēšanas.

ĪSUMĀ:

  • Tabakas kompānijas izvirza mērķus samazināt ieņēmumus, kas gūti no tabakas.
  • Uzņēmums “Philip Morris International” iegādājies divas farmācijas firmas.
  • Kritiķi: Tabakas uzņēmumi ne tikai gūs labumu no cigarešu pārdošanas, bet arī no to izraisīto slimību ārstēšanas.
  • “Philip Morris International”: Neviens un nekas mūs neapstādinās mūsu transformācijā, lai atstātu cigaretes aiz muguras.

Pelna gan ar cigaretēm, gan to izraisīto slimību ārstēšanu – kritizē tabakas kompāniju iesaisti veselības nozarē
00:00 / 04:28
Lejuplādēt

Tabakas gigants “Philip Morris International” izvirzījis mērķi līdz 2025. gadam 50% no ieņēmumiem gūt no tabakas brīviem produktiem. Par ilgtermiņa mērķi pārtraukt pārdot cigaretes un aizstāt tās ar alternatīviem piedāvājumiem, kas, pēc uzņēmuma teiktā, ir mazāk kaitīgi, cigarešu “Marlboro” ražotājs paziņoja pirms pieciem gadiem. Vēl 2015. gadā no nikotīna brīvi izstrādājumi uzņēmumam ieņēmumus praktiski nesniedza, bet 2020. gadā tie jau veidoja gandrīz ceturto daļu no pārdošanas apjoma. Uzņēmums ir apņēmies “pēc iespējas ātrāk pilnībā aizstāt cigaretes”, teikts akcionāru vēstulē. “Philip Morris International” paziņojis par plāniem desmit gadu laikā pārtraukt cigarešu tirdzniecību Lielbritānijā un Japānā.

Uzņēmuma plānus intervijā telekanālam CNBC izklāstīja tā vadītājs Jaceks Olčaks: “Mēs nosakām sev mērķus, ka jau 2025. gadā mums vajadzētu nopelnīt vienu miljardu ASV dolāru no tabakas brīviem produktiem, vienlaikus vairojot savas spējas zinātnē un elpceļu medikamentu jomā.

Es ceru, ka drīz pienāks diena, kad man cilvēkiem nāksies atgādināt, ka “Philip Morris” reiz pārdeva cigaretes.

Tās ir manas ambīcijas. Mums ir jābūt godīgiem pret sevi – viena un lielākā ietekme, kāda šai kompānijai ir uz sabiedrību, ir cigaretes. Ja jēgpilni nesāksim šo problēmu risināt, nedomāju, ka varēsim nodarboties ar ilgtspējīgu biznesu. Pasaulē ir miljards smēķētāju, kas turpinās smēķēt un, godīgi sakot, viņiem ir nepieciešama labāka alternatīva.”

Virzoties uz savu mērķi, uzņēmums jau iegādājies divas farmācijas firmas – Dānijā bāzēto “Fertin Pharma” un inhalējamo zāļu uzņēmumu “OtiTopic”, kas izstrādā elpceļu zāles sirdslēkmju ārstēšanai. “Philip Morris International” pagājušajā nedēļā ieguva atbalstu arī apjomīgā britu biotehnoloģijas uzņēmuma “Vectura” iegādei 1,2 miljardu ASV dolāru vērtībā. Pateicoties uzņēmuma kompetencei elpceļiem domāto zāļu izstrādes jomā, “Vectura” ir viens no Apvienotās Karalistes veiksmes stāstiem, izstrādājot jaunas zāles, piemēram, astmas un hroniskās obstruktīvās plaušu slimības ārstēšanai. Un šīs slimības tiek cieši saistītas tieši ar smēķēšanu.

Tiesa, “Philip Morris International” nav vienīgais tabakas uzņēmums, kas darbojas farmācijas jomā. “British American Tobacco” pieder ASV biotehnoloģiju meitasuzņēmums “Kentucky BioProcessing”, kas pagājušajā gadā uzsāka agrīnus klīniskos pētījumus par vakcīnu pret Covid-19.

Kā izdevumam “Politico” norādījusi bezpeļņas organizācijas “Tobacco Free Portfolio” vadītāja Eiropā un Lielbritānijā Geila Hērlija, tabakas kompāniju darbības ir piemērs tam, kā aprites ekonomikas princips pagriežas pretējā virzienā. Viņa sacīja – tabakas uzņēmumi ne tikai gūs labumu no cigarešu pārdošanas, bet arī no to izraisīto slimību ārstēšanas. Arī organizācija “Eiropas respiratorā biedrība” vairākiem britu ministriem vēstulē uzsvērusi, ka

peļņas gūšana divreiz – cilvēkus padarot atkarīgus un pēc tam tos ārstējot, ir “ļoti neētiska” rīcība.

Pastāvot arī draudi, ka “Vectura” uzņēmuma pārņemšana dos iespēju “Philip Morris International” leģitimizēt tabakas industrijas dalību ar veselību saistītu jautājumu apspriešanā Lielbritānijā.

“Philip Morris International” vadītājs, aizstāvot uzņēmuma vēlmi iegādāties britu farmācijas kompāniju, norādījis, ka kritiķi ir pret tabakas industrijas transformāciju: “Pastāv kritiķi, kas ir pret tabakas industrijas transformāciju, un esmu ļoti lepns, ka “Philip Morris International” ir vadošais šajā ziņā, bet, atklāti sakot, –

neviens un nekas mūs neapstādinās mūsu transformācijā, lai atstātu cigaretes aiz muguras."

Kritiķi vērš uzmanību, ka “Philip Morris International” jau vairākas reizes izplatījis paziņojumus par mērķiem pārtraukt cigarešu tirdzniecību, bet pārmaiņu ir maz. Kritiķi arī uzsver, ka tabakas milži, kuri jau sen ir nolieguši smēķēšanas radītos riskus veselībai, pasniedz sevi kā daļu no pārejas uz pasauli bez dūmiem, vienlaikus turpinot arī pārdot un popularizēt cigaretes visā pasaulē. Pasaules Veselības organizācija tabakas epidēmiju raksturo kā “vienu no lielākajiem draudiem sabiedrības veselībai, ar kādu pasaule jebkad ir saskārusies”. ANO veselības aģentūra norāda, ka smēķēšana katru gadu nogalina vairāk nekā 8 miljonus cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti