Panorāma

Latvijas skolotāji jūtas nenovērtēti

Panorāma

Policija rīkos Pretnarkotiku dienas koncertu

Pēc kriminalizēšanas «spaisa» cena pieckārt augstāka

Pēc kriminalizēšanas «spaisa» cena pieckāršojusies

Jauno psihoaktīvo vielu jeb, tā dēvētā, "spaisa" kriminalizēšanas rezultātā samazinājusies tā izplatība jauniešu vidū. Turklāt arī šīs narkotiskās vielas cena pieaugusi pat piecas reizes. Iepriekš tieši "spaisa" zemā cena un vieglā pieejamība daļai cilvēku ļāva iekrist "legālās nāves" tirgoņu izliktajos slazdos.

Kopš brīža, kad kriminalizēja jauno psihoaktīvo vielu jeb "spaisa" tirdzniecību, ir pagājuši jau apmēram divi ar pus mēneši. Āgenskalnā, kur atradās viena no "spaisa" tirdzniecības vietām, veikaliņš pirms laika izskatījās citādāk. Nebija šo stikloto durvju, bet tā vietā lodziņš, kur arī notika visa tirdzniecība.

Līdzīga aina paveras arī pie citām tirgotavām, kur agrāk varēja nopirkt "spaisu". Vietām vēl saglabājušās iespaidīgās metāla konstrukcijas, bet aiz tām vairs nav neviena tirgoņa.

"Man brālis to pīpēja, bet, nē, visu aizvēra jau sen. Vairāk nepīpē. Es nebiju dzirdējusi, ka var kaut kur no rokām nopirkt, nebiju dzirdējusi. Sīkie nepīpē vairāk. Viņi alu dzer," sacīja Anastasija.

Uz to, ka, aizslēdzot bodītes, samazinājusies jauno psihoaktīvo vielu izplatība jauniešu vidū, norāda arī policijā. Tā kā "spaiss" pieejams vien nelegālajā tirgū, strauji palielinājusies arī tā cena.

Ja iepriekš iepakojumu pārdeva par apmēram pusotru līdz diviem eiro, šobrīd tas maksājot jau astoņus līdz desmit eiro.

"Astoņi, desmit eiro ir arī aptuvenā cena par marihuānas, metamfetamīna, amfetamīna iegādi un tomēr pieprasītāji, pircēji labāk izvēlas marihuānu, amfetamīnu, metamfetamīnu un līdz ar to "spaisa" tirdzniecības tīkls pakāpeniski noplok. Šobrīd tas ir mazaktīvs," vērtē Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

Kopš Krimināllikuma grozījumu stāšanās spēkā aizturēti jau 20 "spaisa" tirgoņi. Puse no viņiem ir apcietināti.

Piemēram, Jelgavā aizturēts dīleris, kurš savā dzīvessvietā izgatavoja un fasēja jaunās psihoaktīvās vielas. Taču cīņa pret tirgoņiem nav vienīgais, kā mazināt "spaisa" izplatību. Pētnieks norāda, ka jau pirms 11 gadiem narkologi esot izstrādājuši modeli, kā mazināt narkotiku nodarīto postu veselībai. Taču vienmēr tā īstenošanai ir aptrūcies finansējums.

Vairāk nekā 60 tūkstoši eiro šobrīd atvēlēti pusaudžu – narkomānu rehabilitācijai, vēl 126 tūkstoši eiro novirzīti slimnīcām saistībā ar šādu pacientu pieaugumu. Tāpat šovasar valsts teju 300 tūkstošus eiro tērēs dažādiem bezmaksas pasākumiem, lai mazinātu jauno psihoaktīvo vielu lietošanu bērnu un jauniešu vidū.

"Mēs negribētu īpaši vairs uzsvērt šo narkotiku vārdu, jo tas, mūsuprāt, var kādu vēl pamudināt kaut ko pamēģināt, bet tieši pretēji – parādīt to, ka var atpūsties arī citā veidā ar sportiskām aktivitātēm," sacīja Slimību profilakses un kontroles centra Veselības veicināšanas nodaļas vadītāja Ilze Straume.

Tomēr arī likumdošanā nav vēl pieņemtas visas izmaiņas. Joprojām sodi par "spaisa" tirdzniecību ir zemāki nekā par citu narkotiku pārdošanu.

Tāpat joprojām nav paredzēta kriminālatbildība par glabāšanu. Ja noteiktu vispārēju aizliegumu šādu vielu izmantošanai Latvijas teritorijā, aktīvāk varētu iesaistīties arī muitnieki un robežsardze.

"Pašlaik ir tiesības atsavināt, ja cilvēks ieved Latvijas teritorijā un viņam nav iespējas pierādīt, ka tas tika darīts tirdzniecības nolūkā, tad izpaliek kriminālatbildība, bet prece tiek atsavināta," situāciju skaidro policijas pārstāvis Grišins.

Tikmēr līdzīgā situācijā, ievedot citas narkotiksās vielas, cilvēku viennozīmīgi sauc pie kriminālatbildības. Bailes no iespējamā cietumsoda daļu atturētu no šīs noziedzīgās rūpalas uzsākšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt