Pazīstamu zīmolu kažokādās atklātas toksiskas vielas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Tādu dizaineru kā “D&G”, “Blumarine Baby” un “Woolrich” ražoto apģērbu kažokādu detaļās konstatēta bīstamu un kancerogēnu ķimikāliju klātbūtne, kas uz tām saglabājušās no kažokādu apstrādes procesa. Itālijas dzīvnieku aizsardzības organizācijas aicinājušas atbildīgās iestādes izņemt šīs preces no tirdzniecības vietām un aizliegt kažokādu izmantošanu bērniem paredzētajā produkcijā. Arī Latvijā turpinās diskusijas par dzīvnieku labturību kažokzvēru audzētavās un Saeimā ir iesniegta iniciatīva aizliegt valstī šo tautsaimniecības nozari. 

Lielākā Itālijas dzīvniektiesību organizācija “LAV” otro reizi veikusi apģērbu kažokādu detaļu pētījumu, un atkārtoti noteikta bīstamu un kancerogēnu vielu klātbūtne. Bērnu apģērbu kažokādu detaļās, tostarp mazāk nekā trīs gadus vecu mazuļu apģērbos, atrastas tādas vielas kā sešvērtīgais hroms un formaldehīds, informēja biedrība "Dzīvnieku brīvība".  Šo apģērbu ražotāji ir tādi labi zināmi dizaineri kā “D&G”, “Blumarine Baby” un “Woolrich”.

2014.gada sākumā organizācija “LAV” veica pētījumu, kurā tika konstatēts, ka tādu zīmolu kā "Gucci", "Il Gufo", "Miss Blumarine" un "Brums" bērnu apģērbu kažokādu detaļas satur toksiskas un kancerogēnas vielas. Itālijas Veselības ministrija pētījumā analizētos produktus pēc papildus pārbaudēm lika izņemt no tirdzniecības un informēt patērētājus par šo produktu bīstamību.

Kažokādu apstrādē tiek izmantotas ķimikālijas, kas klasificētas kā toksiskas un kancerogēnas, un šo vielu nogulsnes var tikt atrastas gatavos apģērbos, kas jau izlikti pārdošanai. Šīs vielas var būt gan pieaugušo, gan bērnu apģērbos, un to apdraudējuma veselībai pakāpes ir dažādas. Organizācijas “LAV” pārstāvis Simone Pavesi aicinājis patērētājus izvairīties no šo bīstamo vielu izraisītā riska, atsakoties no tādu apģērbu iegādes, kas satur jebkādas kažokādu detaļas.

Jaunākajā 2014.gada beigās veiktajā pētījumā analizētie apģērbi bija paredzēti bērniem, kas jaunāki par trīs gadu vecumu.

Analīžu rezultātā noskaidrots, ka “D&G” ražotajā mētelī trīs gadus vecai meitenei atrodams sešvērtīgais hroms un trīsvērtīgais hroms lielos apjomos. “Blumarine Baby” ražotajā jakā trīs gadus vecai meitenei noteikts liels trīsvērtīgā hroma daudzums un formaldehīds. “Woolrich” ražotajā jakā divus gadus vecam bērnam noteikts liels trīsvērtīgā hroma daudzums, formaldehīds un nonilfenola etoksilāts.

Tika atrastas arī citas ķimikālijas, piemēram, policikliskie aromātiskie ogļūdeņraži.

Pētītos apģērba gabalus organizācija “LAV” iegādājās tradicionālajos iegādes veidos - veikalos un internetā. Šo apģērba gabalu detaļas, kas izgatavotas no kažokādām, - apģērbu apmales - tika analizētas ekotoksikoloģijas pārbaudēs, lai noteiktu iespējamu ķimikāliju, kuras izmanto kažokādu miecēšanā un pēcapstrādē, nogulšņu klātbūtni.

Organizācija “LAV” aicinājusi Itālijas Veselības ministriju izvērtēt pārbaudīto izstrādājumu izraistīto bīstamību patērētāju veselībai un organizēt īpašas citu tirgošanā esošo apģērbu pārbaudes, balstoties patērētāju kodeksā, kā arī aizliegt kažokādu izmantošanu bērniem paredzētajā produkcijā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Portālā "manabalss.lv" 2014.gadā tika savākti 11 212 cilvēku paraksti par aizliegumu Latvijā audzēt kažokzvērus un iniciatīva ir iesniegta Saeimā. 

Uz dzīvnieku labturību zvēraudzētavās norādīja biedrības "Dzīvnieku brīvība" valdes priekšsēdētājs Aivars Andersons. Viņš Latvijas Radio raidījumam "Krustpunktā" sacīja, ka kažokzvēru audzēšana ir arhaiska un morāli novecojusi uzņēmējdarbības forma. Andersons norādīja gan uz ētisko pusi, gan necienīgu dzīvnieku izmantošanu luksusa preču ražošanai, gan vides piesārņošanu ražošanas procesā.

Latvijas Zvēraudzētāju asociācijas valdes locekle Sandra Vilciņa norādīja, ka kažokzvēru audzētavas tiek veterināri uzraudzītas un visi noteikumi tiek ievēroti. Dzīvnieku audzēšana Latvijā notiek pēc Eiropas Savienības noteiktajām regulām. Vilciņa Latvijas Radio apgalvoja, ka dzīvnieku mocīšana Latvijā nenotiek un jebkurš regulāri var apmeklēt atvērto durvju dienas un iepazīt dzīvnieku sadzīves apstākļus.

Šobrīd neatbilstošo sprostu izmēru nomaiņai ir noteikts pārejas laiks līdz 2016.gada 31.janvārim, kura laikā zvēraudzētavām jānovērš konstatētie trūkumi, atzina Zvēraudzētāju asociācijas valdes locekle Vilciņa.

Latvijas Radio raidījuma "Krustpunktā" klausītāji pauda dažādu attieksmi pret zvēraudzētājiem. Kamēr vieni šo uzņēmējdarbības formu pielīdzināja lopkopībai un uzskata, ka nozare ir saglabājama, citi norādīja zvēru nogalināšanas veidu - elektrošoku dzīvnieka anālajā atverē. Kāda "Krustpunktā" klausītāja aicināja pievērst uzmanību suņu dzīves apstākļiem lauku reģionos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti