Vai tas ir normāli?

Karjeras izvēle: īstenot savus, ne vecāku sapņus, nepakļaties sociālajam spiedienam

Vai tas ir normāli?

Bailes: kas tās rada un vai kādā mirklī tās var kļūt arī traucējošas

Pseidoterapijas sola atvērt trešo aci: vai riskējam ar atkarības izveidošanos

«Pazaudēties» šķietami pozitīvās atmiņās. Kā veidojas atkarība no psihoaktīvajām vielām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ja cilvēka emocionālajā atmiņā par psihoaktīvu vielu lietošanu saglabājas pozitīvas atmiņas, tās nav izdzēšamas un veicina vēlmi lietot atkārtoti,  Latvijas Radio raidījumā “Vai tas ir normāli” skaidroja ārste narkoloģe, kognitīvi biheiviorālās terapijas speciāliste Ilze Maksima.

Psihoaktīvo vielu lietošana, lietojot tās dažādos cilšu rituālos, lai iegūtu iespēju izrauties no realitātes vai sagatavoties kādām kaujām vai cīņām, ir ļoti sena, taču psihoaktīvo vielu ietekmes meklējumi turpinās joprojām, atzina Maksima: 

“Jāsaka, ka cilvēks pēc savas būtības, emocionālās struktūras varbūt tomēr dikti tālu no tā laika nav aizgājis. Izpausmes veidi, vēlmes, evolūcija un ietekme mazināt visnotaļ nežēlīgas izpausmes – kaut kas ir mainījies, tomēr šo vielu ietekmes meklējumi un rezultāts turpinās vēljoprojām.”

Viņa skaidroja, ka gan cilvēku, gan dzīvnieku atbildes reakcijas uz jebkādām stresa situācijām vai atmiņām par labsajūtu nosaka procesi smadzenēs: 

“Ja šī viela ir radījusi pārmaiņas, kuras atbilstošā situācijā tiek vērtētas kā pozitīvas, kā atvieglojums vai trauksmi mazinošs efekts, vai tas ir kāds ļoti savdabīgs ceļojums, piedzīvojums, ilūzijas, ka tas rada spēju atrauties no realitātes, šīs atmiņas būtībā ir pilnīgi nedzēšamas no cilvēka emocionālās atmiņas.”

Viņa skaidroja, ka to pierāda zinātniskie slēdzieni par to, kā vispār veidojas atkarības. “Tās tiešām veidojas šajos zemgarozas kodolos jeb emocionālajās atmiņās, un emocionālās atmiņas sadarbojas ar smadzeņu pelēko vielu jeb garozu, un šī zemgarozas kodolu sadarbība ar garozu nosaka cilvēku rīcību,” Maksima skaidroja.

“Tātad, ja tas man rada kādu iespējamu labumu vai šajā mirklī, esot trauksmē, bailēs, šausmās, kaut ko lietojot, man kļūst vieglāk, [un šķiet] šis ir kaut kas labs, ko vajadzētu atkārtot un turpināt darīt.” 

Ārste narkoloģe uzsvēra, ka šis ir sava veida āķis, uz kura uzķerties un pāriet nekontrolētā lietošanā, visu laiku vēloties dzīvot šķietami pozitīvajās atmiņās. 

“Cilvēki, kas mazina stresu, trauksmi, nogurumu, izmisumu, varbūt pat ārstē kādu jau garīgu saslimšanu, piemēram, depresiju, vai ir piedzīvojuši kādu ārkārtēju notikumu, atminas, ka lietojot ir šķietams atvieglojums. Tās atmiņas ir tik aizraujošas, ka cilvēkam ir vieglāk tiešām nejust realitāti, bet pakļauties tam šķietamajam iegūtajam efektam,” Maksima stāstīja. 

“Kādu brīdi dzīvojot šajā burbulī, viss šķietami ir labi, bet, tikko mainās apstākļi vai tiešām atbalsta kaut kādi punkti pazūd, tā viņš var krist un ļoti smagi sasisties, būtībā viņš lēnām iet bojā,” viņa uzsvēra. 

Vienlaikus ārste atzina, ka pieredze, lietojot psihoaktīvās vielas, var būt ļoti dažāda un arī atkarība var neveidoties pilnīgi visiem. 

“Ir cilvēki, kuri piedzīvo kādu nevēlamu pieredzi, kādu laiku ar to aizraujas, bet viņu pašu individuālās spējas, attieksme, izpratne ļauj savā ziņā pamosties, viņi ierauga un mainās, bet ir cilvēki, kas to nevar izdarīt, un tad šiem cilvēkiem ir jāmeklē palīdzība,” Maksima norādīja. 

Viņa uzsvēra, ka psihoaktīvās vielas ietekmē ne tikai cilvēku fizisko veselību, bet izmaina arī personību: “Lietojot regulāri, piemēram, psihodēliķus, mainās cilvēka personība, un viņš pats to var nenojaust un nepamanīt. Viņam pašam liekas, ka viss ir kārtībā, bet diemžēl tas nav tik vienkārši. Ja tas būtu vienkārši, tas būtu ļauts un neviens par to nedomātu.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti