Paternitātes atvaļinājumus izmanto jau teju puse jauno tēvu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

12 gadu laikā kopš paternitātes pabalstu ieviešanas, vairāk nekā divkāršojies to jauno tēvu īpatsvars, kas pēc bērna piedzimšanas izmanto iespēju doties divas nedēļas ilgā paternitātes atvaļinājumā, lai pavadītu laiku kopā ar jaundzimušo. Pēdējos gados audzis arī tēvu īpatsvars vecāku pabalstu saņēmēju vidū.

Pēdējos piecu gadu laikā ar katru gadu arvien pieaug paternitātes pabalstu saņēmēju skaits, kas nozīmē, ka arvien lielāka daļa jauno tēvu izmanto Darba likumā paredzēto desmit darbadienas ilgo paternitātes atvaļinājumu.

Saskaņā ar Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūras rīcībā esošo statistiku, 2010. un 2011. gadā paternitātes pabalstus saņēma aptuveni 7000 jauno tēvu, bet aizvadītajā gadā – jau vairāk nekā 10 000.

Šī gada pirmajā pusgadā vērojamā tendence liek domāt, ka šogad tiks sasniegs šīs desmitgades rekords, apliecina Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes lietu departamenta direktora vietniece Linda Liepa.

„Pēdējos gados situācija arvien vairāk uzlabojas. Ja mēs paskatāmies, cik liels ir tēvu īpatsvars, kas saņem paternitātes pabalstus attiecībā pret bērniņu skaitu, tad 2004.gadā, kad pabalstus izsniedza pirmo reizi, tos saņēma 22%, savukārt 2015.gadā – 48%,” uzsver Liepa.

Viņa atgādina, ka paternitātes pabalsti tika ieviesti, lai mudinātu tēvus atvēlēt vairāk laika ģimenei. „Mērķis ir tāds, lai vecāki pēc iespējas veiksmīgāk varētu savienot darba dzīvi un ģimenes dzīvi. Lai, piemēram, tētis var aizvest bērnu pie ārsta, lai tētis varētu būt kopā svarīgos dzīves mirkļos, un lai tētis varētu būt pirmajos divos mēnešos būt kopā ar ģimeni un veidot emocionālo saikni ar bērnu un sarast ar jauno situāciju,” stāsta Liepa.

Atbilstoši Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, tieši šogad krietni pieaudzis arī vīriešu īpatsvars vecāku un bērna kopšanas pabalstu saņēmēju vidū.

Vēl pērn vecāku pabalstu saņēmēju - vīriešu skaits mēnesī bija vidēji 3066, tad šī gada pirmajā pusgadā tas jau pārsniedzis 4500. Līdzīgs pieaugums vērojams arī attiecībā uz bērna kopšanas pabalsta saņēmējiem.

Liepa norāda, ka tas nebūt nenozīmē, ka tēvi patiešām sākuši biežāk dodies bērna kopšanas atvaļinājumā. Līdzšinējie vērojumi liecinot, ka tas drīzāk saistīts ar ģimenes ekonomiskajām interesēm.

„Tēvu īpatsvars palielinās tad, ja šo pabalstu maksā strādājošajiem. Laikā, kad vecāki var saņemt un neatrasties bērnu kopšanas atvaļinājumā, tēvu īpatsvars pieaug. Pirms ekonomiskās krīzes, kad maksājām pabalstu strādājošiem tēviem, viņu bija 45%. Sākoties ekonomiskai krīzei, mēs šo pabalstu maksājām tikai tad, ja vecāks bija nestrādājošs. Līdz ar to mums pieauga sieviešu īpatsvars,” norāda Liepa.

Kopš 2014.gada 1.oktobra, kad vecāks var neatrasties vecāku kopšanas atvaļinājumā, bet strādāt un saņemt 30% apmērā no piešķirtā pabalsta, tēvu īpatsvars atkal ir sācis pieaugt.

Pēdējo gadu laikā novērota vēl kāda pozitīva tendence. Proti, neraugoties uz to, ka jaundzimušo skaits ir pieaudzis, ir samazinājies tādu mazuļu īpatsvars, kam paternitāte nav noteikta. Vēl pirms dažiem gadiem šis rādītājs sasniedza aptuveni 6%, bet nu ir sarucis līdz aptuveni 4%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti