Pasaules Diabēta dienā varēs bez maksas pārbaudīt savu veselību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

15.novembrī no 10:00 līdz 13:00 Rīgas Kongresu namā notiks Pasaules Diabēta dienai veltīts labdarības pasākums, kura laikā apmeklētāji varēs bez maksas veikt dažādas veselības pārbaudes un saņemt ārstu, diabēta aprūpes māsu un podologa konsultācijas, kā arī informāciju par cukura diabētu.

Labdarības pasākuma apmeklētājiem būs iespēja bez maksas noteikt glikozes līmeni asinīs, asinsspiedienu, ķermeņa svaru, tauku daudzumu ķermenī, kaulu blīvumu, glikozētā hemoglobīna "HbA1c" līmeni (cukura diabēta kompensācijas pakāpi), saņemt ārstu, diabēta aprūpes māsu un podologa ieteikumus, saņemt informāciju par cukura diabētu un iepazīties ar jaunumiem diabēta ārstēšanā.

Pasākuma apmeklētāji bez maksas varēs saņemt Latvijas Diabēta asociācijas izdevumu "Diabēts un Veselība', kas ir 20 lappušu krāsaina bezmaksas avīze latviešu un krievu valodās. Avīze adresēta cukura diabēta pacientiem un tajā publicētie raksti veltīti cukura diabēta kontrolei, ārstēšanai, cukura diabēta komplikācijām un cukura diabēta pacientu sociālās dzīves jautājumiem.

ANO izsludināto Pasaules Diabēta dienu atzīmē 14.novembrī un to rīko ar mērķi informēt par cukura diabēta riska faktoriem un pirmajām pazīmēm, kas ir īpaši aktuāli, ņemot vērā straujo saslimstības pieaugumu. Cilvēkiem ar cukura diabēta riska faktoriem, piemēram, lieko ķermeņa svaru, paaugstinātu asinsspiedienu, cukura diabētu radiniekiem, kuri sasnieguši 40 gadu vecumu, reizi gadā būtu jāveic glikozes līmeņa pārbaude asinīs, bet cilvēkiem bez diabēta riska faktoriem šāda pārbaude nepieciešama reizi trijos gados.

Cukura diabēts ir piektais izplatītākais nāves cēlonis. Pasaulē minūtē no diabēta mirst seši cilvēki. Mūsdienās 5-10% no veselības aprūpes budžeta tiek tērēti diabēta ārstēšanai. Tas ir galvenais akluma un nieru mazspējas cēlonis, diabēta pacientiem apakšstilba amputācija tiek veikta 15-40 reizes biežāk nekā vidēji populācijā.

Cukura diabēts ir hroniska slimība, kas rodas, ja aizkuņģa dziedzeris neizstrādā pietiekoši daudz insulīna (pirmā tipa cukura diabēts ~5-10%) vai organisms nespēj insulīnu efektīvi izmantot (otrā tipa cukura diabēts ~90-95%).

Otrā tipa cukura diabēta izcelsmē liela nozīme ir palielinātam ķermeņa svaram un nepietiekošai fiziskai aktivitātei. Latvijā ir apmēram 80 000 cukura diabēta pacientu.

Saslimstība ar cukura diabētu pieaug gan pasaulē, gan arī Latvijā. Katru gadu Latvijā vairāk nekā 8000 cilvēkiem pirmo reizi nosaka cukura diabēta diagnozi un vairāk kā 1000 cilvēku uzsāk ārstēties ar insulīna preparātiem.

Saslimstības pieauguma cēloņi ir populācijas novecošanās, mazkustīgs dzīvesveids un neveselīgi uztura ieradumi, kā arī neveselīgs dzīves veids.

Pirmā tipa cukura diabēta profilakses pasākumi nav zināmi, taču otrā tipa cukura diabētu var novērst vai slimības attīstību aizkavēt, samazinot lieko ķermeņa svaru, palielinot fizisko aktivitāti un ievērojot speciālu diētu un ievērojot citus veselīga dzīvesveida principus.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti