Latvijā bērniem astma ir izplatītākā hroniskā slimība. Precīzu datu par astmas slimnieku skaitu nav, tomēr astmas medikamentus lieto aptuveni 60 tūkstoši jeb aptuveni trīs procenti iedzīvotāju. Kā stāsta Latvijas Tuberkolozes un plaušu slimību ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Alvils Krams, astmas slimnieku skaits pieaug gan Latvijā, gan citur Eiropā: "Somijas pieredze rāda, ka no deviņdesmitajiem gadiem 20 gadu laikā saslimstība pieaugusi četras reizes. Arī Latvijā pamazām daudz kas mainās mūsu sadzīvē. Mēs pārejam uz tā saucamo Rietumu dzīves standartu.
Astmu nosaka tas, ko māmiņa un tētis ieliek šūpulī un kas notiek dzīves laikā.
Mums mainās tas, ko mēs elpojam, tas, ko mēs apēdam. Tas viss summējas. Mēs vairāk smēķējam, vairāk smēķē dāmas, vairāk pusaudži smēķē, un tas viss nosaka to, ka saslimstība pieaug."
Pasaules astmas dienā slaveni mūziķi aicina pārbaudīt plaušu veselību. 5.maijā, Pasaules astmas dienā, Rīgā, Stacijas laukumā pie tirdzniecības centra „Origo”, no plkst.17 līdz 18.30 notiks atraktīvs pasākums "Dzīvo, dejo, elpo!", ko vadīs grupas "Triānas parks" soliste Agnese Rakovska, pavēstīja pasākuma organizatori.
Akcijas laikā ikviens bez maksas var pārbaudīt savu plaušu veselību un noskaidrot to bioloģisko vecumu, kā arī uzzināt daudz jauna par astmu, tās simptomiem, profilaksi un ārstēšanu, lai izvairītos no ielaistām elpceļu slimībām.
Par dalībnieku izdancināšanu rūpēsies azartiskie Elzas Kronbergas deju studijas „Bump” dalībnieki. Būs arī spēles un atrakcijas kopā ar mūziķi Andri Kiviču, Pareizās elpošanas studijas audzēkņiem, saksofonistu Dāvidu Jāni Baumani, vijolnieci Lindu Liepiņu un citiem māksliniekiem.
„Lai dzīvotu ar pilnu elpu, plaušām jābūt veselām.
Tāpēc šogad Pasaules astmas dienā ielūdzam uz simbolisku dejas stundu, rosinot ikvienu padomāt, kā praktiski uzlabot savu plaušu veselību – beidzot aiziet pie ārsta, ja ir bijis ilgstošs klepus, atmest smēķēšanu, apgūt elpošanas vingrinājumus,” saka asociētais profesors Alvils Krams.
Plaušu veselību īpaši ieteicams pārbaudīt cilvēkiem, kas smēķē, bieži klepo, kam ir spiedoša sajūta krūtīs, aizdusa, paātrināta vai skaļa elpošana. Ņemot vērā smēķēšanas dramatisko izplatību jauniešu vidū un tās kaitīgo ietekmi uz plaušu veselību, šogad Pasaules astmas dienas akcijā īpaši tiek gaidīti gados jauni cilvēki.
„Dati par Latvijas jauniešu smēķēšanas paradumiem Latvijā ir šokējoši. 13-15 gadus vecu skolēnu vidū regulāri kādu tabakas izstrādājumu lieto 40,5%, no tiem 27,4% ir uzsākuši smēķēt pirms 10 gadu vecuma, 65,5% vēlas atmest smēķēšanu, bet 64,5% ir mēģinājuši to atmest pagājušā gada laikā. Tāpēc īpaši plaušu veselību aicinām pārbaudīt smēķējošus jauniešus. Varbūt, redzot testa rezultātus, radīsies motivācija smēķēšanu beidzot atmest,” cerību izsaka Krams.
Astmas attīstībā liela nozīme ir ne tikai iedzimtībai, bet arī apkārtējās vides faktoru ietekmei, un sevišķi negatīva ietekme ir tieši cigarešu dūmiem. Sadegot tabakai, toksiskās gāzes un indīgās daļiņas nonāk plaušās, tās kairinot un radot iekaisumu elpceļos, kas būtiski palielina astmas, plaušu vēža un hroniskas obstruktīvas plaušu slimības risku pilnīgi visiem smēķētājiem. Lielākajai daļai pieaugušo, kam attīstās astma pēc 50 gadu vecuma, pagātnē ir bijusi saskarsme ar smēķēšanu.
Kaut gan astma ir hroniska slimība, ko pilnībā izārstēt nevar, medicīnas attīstība ir panākusi to, ka ar astmu var labi sadzīvot. Sākot savlaicīgu astmas ārstēšanu un pareizi lietojot ārsta izrakstītās zāles, slimības simptomi – klepus un elpas trūkums – ikdienā netraucē un cilvēks var gan sportot, gan mācīties, gan strādāt bez ierobežojumiem un justies labi.
Ar astmu Latvijā slimo 2-5% iedzīvotāju, tai skaitā ap 8% bērnu, un saslimstība, tāpat kā citviet pasaulē, arvien pieaug. Pasaulē kopumā ir 300 miljoni astmas slimnieku. Paredzams, ka līdz 2025. gadam astmas pacientu skaits pieaugs par 100 miljoniem. Aptuveni 70% astmas slimnieku cieš no dažādām alerģijām.
Līdz ar Pasaules astmas dienas atzīmēšanu tirdzniecības centrā „Origo” aizsāksies Veselības mēnesis, piedāvājot dažādas aktivitātes veselības un aktīva dzīvesveida veicināšanai.