Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Zoba izraušana naktī 175 eiro

Par zoba izraušanu naktī - 175 eiro

Sāpīga problēma gan tiešā, gan finansiālā ziņā ir zobu sāpju likvidēšana, ja zobs iesāpējies naktī. Vismaz Rīgā populārākais uzziņu dienests 1188 visiem interesentiem kā pirmo nosauc vienu konkrētu zobārstniecības praksi, kur par zoba izraušanu naktī nākas šķirties pat no 175 eiro. Tikmēr nozares uzraugi atgādina, ka zobu asiņošanas vai traumas gadījumā neatliekamo palīdzību visu diennakti sniedz Stradiņa slimnīcas struktūrvienība Dzirciema ielā.  Bet sāpošus zobus naktī raut nevajadzētu vispār - sāpes jāmazina un jāgaida rīts.

Kad gudrības zoba sāpes ap desmitiem piektdienas vakarā kļuva neciešamas, jūrmalniece Baiba Dumbure zvanīja uz 1188 un vaicāja, kur ir tuvākais zobārsts, kas strādā naktī. Viņai kā pirmo nosauca Jūlijas Katkevičas praksi Slokas ielā Rīgā. Bet, jau sazvanot pašu praksi, teikts, ka jārēķinās vismaz ar 30 eiro.

„Tur saka, no 33 eiro, nu, 40-50 es vēl nodomāju. Aizbraucot rentgens netika taisīts, zobs jārauj ārā, iesēdos krēslā, anestēzija, šuves… 175 eiro! Tam es absolūti nebiju gatava. Ārsts taču varēja pabrīdināt! Kad nācu ārā, cilvēki pieci rindā sēdēja,” sāpīgo nakti atceras Baiba Dumbure.

Četras reizes lielāks rēķins pretēji iepriekš teiktajam ir pacienta tiesību pārkāpums, atzīst Veselības inspekcijā. "Tas nebūtu pieņemami! Tas ir uzskatāms par maldināšanu. Atbilstoši pacientu tiesību likumam pacientam ir tiesības uz informāciju. Konkrētais gadījums būtu jāizskata, lai spriestu, vai ir komunikācijas problēmas vai kas,” saka inspekcijas pārstāve Līga Jeroščeva.

Par to, ka šī tiešam ir pirmā zobārste, ko iesaka ikvienam, pārliecināmies paši.

Par uzziņu dienestu atbildīgajā “Lattelecom” skaidro, ka jebkurš uzņēmums var noslēgt līgumu, kas viņu izceļ pārējo vidū. Cik tas maksā – tas gan ir konfidenciāli.

„Uzziņu dienests 1188 saved kopā klientus un pakalpojumu sniedzējus. Tostarp tādus, ar ko ir vienošanās par pakalpojuma izcēlumu. Taču mums nav nedz tiesību un pilnvaru, nedz iespēju izvērtēt viņu atbilstību konkrētiem kritērijiem. Ja cilvēks uzskata, ka ir saskāries ar negodīgu komercpraksi un nespēj vienoties, tad viņam ir jāvēršas Patērētāju tiesību aizsardzības centrā,” klāsta Lāsma Trofimova, uzņēmuma “Lattelecom” pārstāve.

Pati zobārste Jūlija Katkeviča tikties klātienē un skaidrot notikušo atsakās, jo tas tērēšot viņas laiku. Tāpat viņa noliedz, ka pa telefonu klientam tiktu saukta konkrēta summa. To, cik kas maksās, var noteikt tikai klātienē.

Zobārstes mājaslapā pieejams cenrādis. Katram pašam jāsaprot, ka katrs ārstes solis ir jāsummē – izmeklēšana 20 eiro, statusa noteikšana 20 eiro. Piemaksa, ja pulkstenis jau pāri astoņiem vakarā, vēl 15 eiro. Un tā tālāk. Paša zoba raušana no 25 līdz 50 eiro. Vēl anestēzija.  Baiba apgalvo, ka nekāda summa līdz čekam nosaukta netika:

„Kad sāp, kad ir samocīts, tu jau nedomā. Pēc tam sāku domāt. Ka vajadzēja rīkoties savādāk, ja ārsts nebrīdina.”

Visu diennakti dzīvībai bīstamas saslimšanas gadījumā palīdzību sniedz arī Dzirciema ielā. Taču vienkārši sāpošo zobu te neuzskatīs par dzīvībai bīstamu. Ar to gan jārēķinās.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) galvenais speciālists zobārstniecības jautājumos Andis Paeglītis:

„Būtu, būtu, astoto zobu būtu ņēmuši....jo tur bieži jau pāriet uz neatliekamo, būtu! Un viņiem arī pieredze ir lielāka!"

Valsts galvenais zobārstniecības speciālists uzskata, ka Baiba nebūtu aizraidīta prom, ja vien būtu vērsusies Dzirciema ielā. Tad būtu jāmaksā vien pacienta līdzmaksājums. Pēc valstī izstrādātajām vadlīnijām palīdzība dalās neatliekamajā, ja ir asiņošana, trauma vai sastrutojums un akūtajā, kad zobs sāp, bet var gaidīt.

„Zobārstam ir ētiskā atbildība atbrīvot no sāpēm.  Neatliekamās palīdzības atteikšana ir kriminālatbildība, tad var zaudēt sertifikātu. Ja asiņo, bet saka – nē, nē, ejiet projām,” saka Paeglītis.

Komentēt privātprakses cenas valsts galvenais zobārsts nevar, taču iesaka katram atrast savu zobārstu un vienmēr palīdzību lūgt viņam:

„Mēs nevaram pieprasīt saskaņot cenas. Protams, valsts iestādes saskaņo, nakts tarifs ir nakts tarifs. Vajag pa dienu iet un pie sava zobārsta! Tad būtu pavisam ideāli!"

Sūdzības par pārāk dārgu zobārstu Slimību profilakses un kontroles centrā nav saņemtas. Cilvēki sūdzas par to, ka zobārsti nav pieejami reģionos. Ne vien naktī, bet pat dienā. Sarkanie punkti kartē, kas nozīmē vakanci, redzami gan lielajās pilsētās, gan laukos. Savukārt Rīgā diennakti strādā divas privātas zobārstniecības un nodaļa Dzirciema ielā, vēl vairākas strādā līdz astoņiem vakarā vai līdz pat pusnaktij, ja akūti jāsniedz palīdzība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt