Rīta Panorāma

Jaunas prasības tvaika nosūcējiem

Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar Andri Bērziņu

Sezonālā depresija. Kā ar to cīnīties?

Par rudens depresiju bieži vien sauc nomāktību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Tumšs, saule starp mākoņiem parādās reti. Ejot uz darbu, aiz loga vēl ir tumšs un, nākot mājās, atkal ir tumsa. Gada tumšais periods ir laiks, kad cilvēki pastiprināti mēdz slīgt depresijā. Citi to sauc par rudens depresiju.

Nav tāda termina kā rudens depresija – tomēr ārsti nenoliedz, ka tumšais laiks pastiprina tieksmi ieslīgt depresijā, savukārt siltā un saulainā laikā cilvēki jūtas daudz labāk.

Depresija ir slimība, un pētījumi rāda, ka ar to savas dzīves laikā slimo 10 – 20% cilvēku. Tās izpausmes var būt dažādas. "Garastāvoklis nomākts, otra izpausme – nespēja gūt gandarījumu, prieku atpūsties, strādāt – dzīves kvalitātes problēmas. Un tam riņķī, protams, ir daudzi citi simptomi – trauksme, bezmiegs, uzmācīgas domas par nepilnvērtību, pašnāvības domas," saka Latvijas Psihiatru asociācijas preizdents Elmārs Tērauds.

Psiholoģijā sastopams apzīmējums sezonālā depresija.

Plašāk tā izplatīta Skandināvijas valstīs tumšajā gada periodā. "Sezonālām depresijām ir mazliet cita ārstēšana. Tur ir vajadzīga gaismas terapija un specifiski medikamenti," norāda Tērauds.

Par laimi vairums cilvēku ir ļoti tālu no depresijas kā slimības. Nevēlēšanās piektdienas rītā agri celties un doties uz darbu automātiski nenozīmē, ka jūs ir skārusi sezonālā depresija. "Absolūti lielākā daļa to depresiju, ko ikdienā cilvēki mēdz saukt par depresiju, nemaz nav depresija. Vienkārši ir slikts garastāvoklis," saka Rīgas Stradiņa uiversitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas vadītāja Gunta Ancāne.

Tas nekas, ka reizēm ir slikts garastāvoklis. Katram ir tiesības šad tad paburkšķēt par dzīvi un mazliet sevi pažēlot. Vairumā gadījumu cilvēki paši tiek galā ar slikto garastāvokli.

Tomēr, lai nenonāktu līdz depresijai, ir vērts regulāri pašam sakārtot savas domas – ja kaut kas nepatīk, tad jāsaprot iemesli un jāpadomā, ko varētu mēģināt mainīt savā dzīvē.

"Ļoti laba recepte, derīga 90% mūsu sadzīves depresijām, būtu nodziedāt vienu dziesmu trīs reizes dienā vai nodancot vienu deju savai istabai vai galdam apkārt. Vai atrast kādu savu radošu izpausmi, kas ļauj sajust - jā, es to varu, man sanāk, man ir talants," iesaka Ancāne.

Speciālisti aicina tumšajā gada periodā vairāk tikties ar draugiem, priecāties, apmeklēt jautrus pasākumus, tiekties pēc jauniem mērķiem dzīvē. Ja tas viss uzlabo omu, tad depresijai kā slimībai nebūs vietas jūsu dzīvē.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti