Sadaļas Sadaļas

Palielinās interese par ātrās vakcinācijas shēmu pret ērču encefalītu

Iedzīvotāji vairāk nekā citus gadus interesējas par iespējām vakcinēties pret saslimšanu ar ērču encefalītu pēc ātrās vakcinācijas shēmas, ziņo Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārs "Latvijas Infektoloģijas centrs" (LIC).

"Esam novērojuši, ka daudzi cilvēki par savu vakcinācijas kalendāru labākajā gadījumā atcerējušies pēdējā brīdī, kad vēl iespējams veikt revakcināciju, bet šogad vairāk ir tādu, kuri krietni vien nokavējuši revakcinācijas termiņu", stāsta LIC galvenā ārste Baiba Rozentāle.

Mediķi tādā gadījumā bieži iesaka iegūt imunitāti pret ērču encefalītu pēc ātrās vakcinācijas shēmas, kas var efektīvi nodrošināt ātru un ilgstošu aizsardzību.

Paātrinātā standarta vakcinācijas shēma ļauj pēc divām vakcīnas devām aptuveni divu nedēļu laikā iegūt imunitāti pret ērču encefalītu uz vienu gadu. Pēc 12-18 mēnešiem nepieciešama revakcinācija, kas pacientiem līdz 60 gadu vecumam rada imunitāti uz pieciem gadiem, bet vecākiem par 60 gadiem uz trim gadiem. Vakcinēšanos iespējams veikt jebkurā gada laikā, atceroties, ka imunitāte vēl neizstrādājas līdz otrās vakcīnas saņemšanai, tāpēc gadījumā, ja ērce piesūcas, ir iespējama inficēšanās.

Ērces nav mazāk aktīvas, kā citus gadus, un līdz ar to saglabājas apdraudējums inficēties ar ērču encefalītu.

LIC Uzņemšanas nodaļā pēc mediķu palīdzības līdz 8.jūnijam vērsušies 449 cilvēki, kuriem bija piesūkušās ērces, savukārt LIC laboratorijā pārbaudei nosūtītas 748 ērces, lai noteiktu, vai piesūkusies ērce nav inficēta ar ērču encefalīta vīrusu.

No 699 pārbaudītajām ērcēm 32 bija inficētas ar bīstamo ērču encefalīta vīrusu, tādējādi kopējais ērču inficētības rādītājs šobrīd ir 4,5%.

"Itin bieži ērces laboratoriskai pārbaudei nodod cilvēki, kuri ir vakcinējušies pret ērču encefalītu. Ir saprotams, cilvēks grib justies pilnīgi drošs par savu veselību, lai gan no mediķu viedokļa raugoties, vakcinēta cilvēka uztraukumam pamata nebūtu, tomēr, kā mēdz teikt - dubults neplīst. Jebkurā gadījumā pēc ērces noņemšanas, jāseko līdzi pašsajūtai, jānovēro koduma vieta, jo ērces var izplatīt arī Laimas slimību, pret kuru vakcīnas nav. Pamanot izmaiņas, nekavējoties jādodas pie ģimenes ārsta," informē profesore Rozentāle.

Īpaši rūpīgi pēc ērces noņemšanas savam veselības stāvoklim līdzi jāseko nevakcinētiem cilvēkiem un par izmaiņām nekavējoties jāinformē savs ģimenes ārsts.

Šogad pirmā ērce LIC tika noņemta 8.martā, bet visvairāk pacientu mediķu palīdzību meklējuši aprīļa vidū līdz ar siltāka laika iestāšanos. Arī maija mēnesī visvairāk ērču cilvēkiem tika noņemtas tieši pēc siltajām dienām. Neviens nevar pilnībā nodrošināties pret ērces piesūkšanos, taču, ja tas ir noticis, tad jāzina, kā pareizi noņemt ērci, vai jāmeklē mediķu palīdzība.

Ērci vēlams noņemt pēc iespējas ātrāk, jo svarīgi, lai pēc iespējas mazāk encefalīta vīrusu nonāktu cilvēka organismā.

Kukaini nedrīkst saspiest, jo brūcē var ieplūst Laimas slimības baktērijas. Lai pareizi noņemtu ērci, tai sākumā jāuzliek spirtā, degvīnā vai smaržās samitrināta vate, kas atslābina ērces muskulatūru.

Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot eļļu vai sviestu, jo šīs vielas ērcei izraisa vemšanu, tādējādi veicinot slimības ierosinātāju iekļūšanu cilvēka organismā.

Ērci nedrīkst ņemt ar kailām rokām, jāuzvelk saimniecības cimdi, jo uz rokām var būt mikrobrūces, pa kurām slimības izraisītāji viegli var iekļūt organismā. Pēc pāris minūtēm ērci jāsatver ar pinceti pēc iespējas tuvāk snuķītim un jāizvelk viegli ceļot uz augšu. Ja pie rokas nav pincetes, tad var izmantot diegu, apsiet to ap ērces snuķīti un, ērce jāizņem, griežot diega cilpu pulksteņrādītāja virzienā.

Brūce noteikti jāapsmērē ar dezinficējošu šķidrumu. Gadījumā, ja ērci izņemot, ādā palicis tās snuķītis, to tur atstāt nedrīkst, tāpēc pēc palīdzības jādodas uz tuvāko medicīnas iestādi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt