Pagalmu sakopšanas darbus rosina paši iedzīvotāji

Pilsētu bloka māju iedzīvotāji vēlas sakopt un labiekārtot daudzdzīvokļu namu pagalmus. Nākamsestdien būs Lielā talkas diena, kurā iedzīvotāji ir aicināti uzkopt arī savu māju pagalmus. Savi redzējumi par to, kā pagalmiem vajadzētu izskatīties, ir vairākiem iedzīvotājiem, taču nereti liela daļa kaimiņu uzskata, ka pagalms ir kārtībā arī tad, ja nekur neredz mētājamies atkritumus.

Vienā no daudzdzīvokļu namu pagalmiem Ķengaragā, Maskavas ielā, pēc skata viss ir sakopts, uz zemes atkritumi nemētājas. Pagalmā ir divi soliņi, dzelzs stieņi un viena smilšu kaste.

„Nu, mēs ienācām pagalmā, kurā jau gadiem gandrīz nekas nenotiek. Jūs redzat, paskatieties, apkārt ir daži dēlīši, daži soliņi, bet patiesībā nekā cita apkārt jau nav. Kāds iespaids rodas mazam cilvēciņam, kurš piedzimst, kurš iznāk ārā ar mammu vai ar omīti, kas iznāk pastaigāties? Te jau viņam īsti nav ko darīt, un diemžēl šāda situācija ir daudzos, daudzos pagalmos visā Latvijā.” – Tā stāsta nama iedzīvotāja Anete Lesīte. Viņa plāno drīzumā izlīmēt zīmītes ar aicinājumu visiem mājas iedzīvotājiem piedalīties pagalma sakopšanā nākamajā sestdienā, kad būs Lielās talkas diena.

Uzrunātajiem šo māju iedzīvotājiem par sakopšanu nav vienota viedokļa. Piemēram, jaunā māmiņa Dina stāsta, ka vispirms jācīnās ar kāpņu telpu piegružotājiem:

„Es domāju, ka, jā, tie ir padjezdi, nezinu, kā būs latviski, mums visu laiku kas tikai tur nedzīvojas - piedzērušies cilvēki un tie bomži arī, tas ir ļoti nepatīkami. Protams, pagalmi arī jāsakopj, pa reizei mētājas kaut kur tās pašas pudeles.  Jūs jau zināt, - kas ir rokās cilvēkam, to arī met ārā.”

Pensionāre Jelizaveta ir iznākusi ārā pabarot klaiņojošos kaķus. Viņasprāt, viss ir kārtīgs, turklāt pavisam drīz skatu uzlabos uz balkoniem izkārtie puķu podiņi:

„Es domāju, ka tīrs! Mūsu pagalms ir tīrs un sakopts, paskatieties, kāds skaistums, zaļums! Mums ir ļoti labi sētnieki, kas visu savāc, mums viss ir kārtībā. Parasti jau mums cilvēki uz balkoniem izkar puķu podus, pagaidām nav, jo vēl tas nav iespējams. Balkoni pie mums ļoti skaisti izskatās.”

Arī Anete Lesīte, kas ir pagalma sakopšanas idejas autore, piekrīt Jelizavetai, ka sētnieki savu darbu paveic, tajā pašā laikā pagalms ir pelēks un maziem bērniem nav kur spēlēties. Vienīgo smilšu kasti, kas šeit atrodas, esot iecienījuši klaiņojošie kaķi. Viņa uzskata, ka nepieciešams visiem sanākt un veikt virkni labošanas darbu, jāuzstāda arī vairākas atkritumu urnas:

„Tad uzreiz ir tas konflikts starp suņa īpašniekiem un mazu bērnu vecākiem. Kāpēc aiz sevis nesatīra un kāpēc maziem bērniem reizēm ir jāiekāpj smirdīgās pļekās? Pagalmu lieto visu māju iedzīvotāji un neviens jau nedomā, pagalmā iznākot, o, šeit ir svītra, - tā ir mūsu mājas zeme un tā ir blakus mājas zeme. Ja nāk spēlēties, tad jau tas pagalms ir tāda kopīga telpa.”

Lielās talkas dienā tiks sakopts arī daudzdzīvokļu namu pagalms Jelgavas centrā. Tur aktīvisti pat ir saņēmuši finansiālu atbalstu no domes, lai uzstādītu rotaļu laukumu bērniem. Pašlaik pagalms esot tukšs un pelēks, par iecerēm stāsta darbu vadītāja Jelgavā Una Īle:

„Tas pagalms īstenībā ir kopumā ļoti apdzīvots, tur ir daudz arī tādas kā tranzīta plūsmas cauri, un tur ir arī kafejnīca, kas savu slodzi uzliek uz iekšpagalma zonu kā tādu. Mēs izveidosim pilnīgi jaunu pagalmā rotaļu laukumu bērniem. Lai tā zona būtu patīkamāka, tiks veidoti arī tādi krūmveida apstādījumi pa perimetru vietām, kas norobežo bērnu iespējas izskriet uz ceļa pusi, jo šajā pagalmā arī iebrauc transports. Savukārt otra zona tiks veidota senioru vecuma cilvēkiem, kur būs skaista, liela apstādījumu dobe, tiks arī vīteņaugi stādīti, izmantojot esošo režģi.”

Īle arī stāsta, ka šī pagalma iedzīvotāji paši plāno palīdzēt. Lielās talkas pārstāvji informē, ka līdzīgi projekti kā Jelgavā pagalmu labiekārtošanai šogad tiks īstenoti arī Pārdaugavā Rīgā, Vecpiebalgā un Daugavpilī.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti