Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Intervija ar Aldi Gobzemu

Kā izvēlēties bērnam mugursomu?

Padomi: Kā izvēlēties bērnam piemērotu mugursomu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Arvien vairāk Latvijas bērnu saskaras ar muguras un stājas problēmām, atzīst speciālisti. Tādēļ jaunā mācību gada sākumā ir svarīgi izvēlēties bērnam piemērotu skolas somu.

Speciālisti stāsta, ka bērnu skolas somas svaram nevajadzētu pārsniegt 10-15% no bērna paša svara. Tas nozīmē – bērnam, kurš jaunāks par deviņiem gadiem, ar mācību materiāliem piepildītai somai nevajadzētu svērt vairāk par 2,5 – 3,5 kilogramiem, bet 13 gadus vecam bērnam – vairāk par 4,5 kilogramiem.

LTV raidījuma “4.studija” uzrunātie vecāka stāsta, pēc kādiem principiem viņi izvēlas skolas somas savām atvasēm. “Kvalitāte, svars. Tas ir ļoti svarīgi, lai lences regulējas un mugurai atspiediens būtu pareizs,” stāsta Aiga. Savukārt Ričards atzīst, ka galvenais ir somas izskats.

Veselības inspekcijā skaidro – ne vienmēr dārgāka soma būs pati labākā.

Liela nozīme ir arī tam, vai bērns somu pareizi nēsā.

Tiesa, lētākās somas nereti mēdz ātrāk sabojāties.

“Svarīgākā lieta ir, ka tā ir mugursoma. Tā nav pleca soma, tā nav rokassoma, portfelis. Somai ir stingra muguriņa. Ir regulējamas platas lences, vismaz pieciem centimetriem jābūt. Somu ir daudz, izvēle ir milzīga. Ir svarīgi - īpaši mazāko klašu bērniem -, ka ir jostas, ko var aplikt ap jostasvietu, somu nofiksēt stingri pie muguras,” stāsta  Veselības inspekcijas Sabiedrības veselības nodaļas analītiķe Ilze Burtniece.

Fizioterapeite Dace Bērtule norāda – nozīme ir arī somas izmēram.

Somas augšējai daļai jāatrodas aptuveni bērna plecu līmenī, bet apakšējai daļai nevajadzētu būt zemāk par jostas vietu.

Nepareiza somas nēsāšana var atstāt ietekmi uz cilvēka stāju, kas nākotnē var izpausties arī ar nepatīkamām sāpēm, bet smagajai mugursomai tomēr nav izšķirošā nozīme. 

“Somas smaguma nozīme ir nedaudz pārspīlēta. Jo cik tad ilgstoši bērns ar šo mugursomu plecos mūsdienās staigā. 

Tas, kas ir vēl kaitīgāk bērna stājai, ir neatbilstošas mēbeles, krēsla augstums, neatbilstošs galda augstums gan skolā, gan mājās, kā arī nespēja adekvāti ieņemt pozīciju, darot mājasdarbus,” norāda fizioterapeite.

No stājas problēmām daudz mazāk cietīs tie bērni, kuriem ir spēcīgi attīstīta muskulatūra. Tas nozīmē, ka atbilstoši vecumam jābūt pietiekamai fiziskajai aktivitātei – pēc iespējas vairāk jāstaigā, jāskraida, jābrauc ar riteni, jākāpj pa kāpnēm, jāpeld un kaut vai jāiet sētā spēlēt futbolu vai basketbolu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti