Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Intervija ar Alūksnes Glika ģimnāzijas pūtēju orķestra vadītāju Sandoru Līviņu

Kā atdzīvināt nelaimē nokļuvušu cilvēku?

Padomi: Kā atdzīvināt nelaimē nokļuvušu cilvēku?

LTV raidījums "Rīta Panorāma" jau sniedz padomus, kā palīdzēt slīkstošam cilvēkam, neapdraudot savu dzīvību. Tikpat svarīgi ir zināt, kā rīkoties pēc tam, kad nelaimē nonākušais ir izvilkts krastā un šo cilvēku nepieciešams atdzīvināt.

"Ja mēs esam izvilkuši cilvēku, kurš ir slīcis, tad pirmām kārtām viņš būtu jānovieto uz cietas pamatnes, ar galvu uz leju, ja ir tāda iespēja. Lai šķidrumi, kas ir nonākuši viņā iekšā, izlītu ārā," stāsta Rīgas Pašvaldības policijas (RPP) Drošības uz ūdens pārvaldes speciālists Jānis Skrims.

Pēc tam ir nekavējoties jāizsauc neatliekamā palīdzība un jāpārliecinās, vai cilvēks ir bezsamaņā. "To mēs izdarām, atgāžot galvu atpakaļ un, atverot muti vaļā, pieliekam klāt ausi. Redzu, dzirdu, jūtu. Aptuveni 10 sekundes novērojam, vai cilvēka krūšu kurvis cilājas, vai es jūtu dvašu un vai es dzirdu, vai viņš elpo vai neelpo," skaidro glābšanas speciālists Skrims.

Ja cilvēks neelpo, jāsāk atdzīvināšanas process.

"Veicam 30 sirds masāžas atkārtojumus. 1, 2, 3, 4 .... 30. Pēc kā mēs uzreiz sākam elpināšanu. Atgāžam galvu. Tā ir ļoti būtiska lieta, aizspiežam ciet degunu, atveram muti un veicam divas ieelpas un pārejam atkal pie netiešās sirds masāžas," uz secības svarīgumu norāda Jānis Skrims.

Šīs darbības jāturpina, kamēr izsīkst spēki un kāds jūs nomaina vai ierodas mediķi. Ja cilvēks ir sācis elpot, tad glābšanas operācija jāpārtrauc, viņš jānogulda uz sāniem un visu laiku jāuzmana.

Atdzīvināšanas laikā jāseko līdzi, cik stipri tiek saspiests krūšukurvis. "Uzskats ir tāds – labāk ar salauztām ribām, bet dzīvs. Tas ir, aptuveni 5-7 centimetru dziļumā, taču tas ir atkarīgs no cilvēka miesasbūves," Latvijas Televīzijai stāsta glābšanas speciālists.

Jāņem vērā, ka pusaudžiem sirds masāža jāveic ar vienu roku, nevis abām, bet zīdaiņiem tikai ar diviem pirkstiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt