Rīta Panorāma

Latvijas Radio kora 80.jubilejas koncerts - «Diena aust»

Rīta Panorāma

Jauno «Lupatiņu» pirmizrāde sestdien Riga IFF ietvaros

Intervija ar Irinu Janumu un Alintu Hegmani

Pacientu biedrības vadītāja: Covid-19 laikā palielinājusies mirstība no krūts vēža

Covid-19 pandēmijas laikā krūts vēzis vairāk ir diagnosticēts 3. un 4. stadijā, tāpat pieaugusi mirstība no šīs slimības, Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta Panorāma” atzina krūts vēža pacientu atbalsta biedrības “Vita” vadītāja Irina Januma.

“Vairāk tika diagnosticēta saslimšana nevis 1. un 2. stadijā, bet 3. un 4. Palielinājās nāves gadījumu skaits. Tas ir nepieļaujami,” situāciju ar krūts vēža saslimstību pandēmijas laikā komentēja Januma.

“Šogad visu laiku dzirdam, cik daudz cilvēku saslima ar Covid-19. Gribas, lai biežāk parādās statistika arī par onkoloģiskajām saslimšanām, tādēļ esam savākuši datus par to, cik katrā nedēļā šogad saslima ar krūts vēzi,” stāstīja biedrības vadītāja, piebilstot, ka kopš 1. janvāra reģistrēti 1013 ar krūts vēzi saslimuši cilvēki.

Onkoloģe ķīmijterapeite, Latvijas Universitātes asociētā profesore Alinta Hegmane arī vērsa uzmanību uz pandēmijas laika zemo atsaucību vēža skrīningam, kas šogad ir tikai 28 procenti: “Šis skaitlis ir vienkārši šokējošs. Tas nozīmē, ka skrīninga mūsu valstī vienkārši nav. Kādi tam ir īstie iemesli, to droši vien var pateikt tikai sieviete, kura saņem uzaicinājumu un uz skrīningu neaiziet.”

Speciālistu ieskatā iemesli zemajai atsaucībai ir dažādi, un Covid-19 pandēmija ir viens no tiem. "Vienu brīdi publiskajā telpā šķita, ka vienīgā slimība ir Covid-19 un nekas cits neeksistē. Diemžēl sirds un asinsvadu slimības, vēzis un diabēts turpina pastāvēt, neskatoties uz pandēmiju," pauda Hegmane.

Sākoties ārkārtas stāvoklim un apturot ambulatoros pakalpojumus, netika pietiekami labi komunicēts, ka skrīnings, onkoloģiskā diagnostika un ārstēšana nevienā brīdī netika apturēta, uzskata ārste.

“Sievietes domāja citādāk un apturēja sevi pašas. Plūsma ir tik krasi sarukusi, ka saglabājušies neizmantoti līdzekļi šiem apmeklējumiem,” ārsti papildināja biedrības “Vita” vadītāja.

Vienlaikus Januma norādīja uz situācijas gaišo pusi: “Paldies Austrumu slimnīcai, ka šie līdzekļi tika pārvirzīti agrīnai diagnostikai. Tagad 95 sievietēm ir apmaksāta stereotaktiskā biopsija. Agrīni pārbaudoties, var veikt šo biopsiju, ar kuru tūlīt un tepat izņem ārā visu vēzi – nevajag ne operāciju, ne ķīmijterapiju, ne starošanu.”

KONTEKSTS:

17. oktobrī tiek atzīmēta Krūts veselības diena. Tās ietvaros notiek kampaņa “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu”, kura šogad noris jau desmito reizi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti