Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Sandi Prūsi

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Ojāru Skudru

Pacienti pārmaksā par zālēm

Pacienti 2014.gadā par zālēm pārmaksājuši 18 miljonus eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Lai gan Latvijā jau aptuveni divus gadus darbojas likuma norma, kas paredz, ka ģimenes ārstiem ir jāaizraksta pacientiem pašas lētākās zāles, joprojām cilvēki, iegādājoties medikamentus aptiekās, pārmaksā ievērojamas summas.

Latvijas iedzīvotāji 2014.gadā ir pārmaksājuši 18 miljonus eiro, iegādājoties medikamentus. Šādu statistiku apkopojis Nacionālais veselības dienests, kurš aicina ārstus un pacientus nesteigties iegādāties dārgākos preperātus, kurus valsts ir iekļāvusi kompensējamo medikamentu sarakstā. Šoreiz apstāklī, ka pacienti iegādājas pārāk dārgas zāles, aptiekas nav vainojamas.

"Mēs pieturamies pie Ministru kabineta noteikumiem, kas nosaka, ka atkarībā no izrakstītās receptes ir jāpārdod vai nu lētākais [medikaments], vai tas, ko izrakstījis ārsts. Ja receptē ir ķīmiskais nosaukums, tad mēs dodam lētāko, kā ir paredzēts likumā," Latvijas Televīzijai pastāstīja farmaceite Māra Segliņa. 

Tādējādi aptiekas pat gribot nevarēs pārdod dārgākās zāles. Lietas būtība slēpjas apstāklī, ka kopš 2012.gada ārstiem receptē ir jāieraksta medikamenta ķīmiskais nosaukums, nevis konkrēta ražotāja piedāvātais produkts. Kā skaidro eksperti, lētākas zāles noteikti nenozīmē, ka tās būs sliktākas kvalitātes.

LTV raidījums "Rīta Panorāma" kādā aptiekā sastop Eleonoru, kura ārstam nekad nav prasījusi, lai izraksta lētākos medikamentus:

"Ja ekonomiskā situācija mājās ir pieklājīga, tad es saprotu, ja ārsts man izraksta, tad tas ir vajadzīgs. Bet manu situāciju nevar salīdzināt ar, piemēram, manu māsu, kura ir nestrādājoša pensionāre, viņa skaitīja santīmus un tagad centus."

Tikai tad, ja pacients jau ir uzsācis kādu konkrētu medikamentu kursu, vai arī tad, ja pacientam ir alerģiska reakcija pret konkrētām zālēm, ārstam ļauts izrakstīt dārgākus medikamentus, tomēr ne vienmēr tas tā notiek arī realitātē.

"Pārmaksāšana parasti notiek uz tā rēķina, ka pacients iepriekš ir sācis lietot kādas zāles un nevēlas tās mainīt. Kompensējamo zāļu sarakstā divas reizes gadā tiek pārskatītas izmaiņas un ir iespējams, ka šajā laikā kāds cits kļūst par lētāku medikamentu un ne vienmēr pacienti vēlas mainīt uz citu medikamentu, kurš ir kļuvis lētāks," stāsta Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Māra Āboliņa.

NVD aicina pacientus runāt ar saviem ģimenes ārstiem un arī prasīt, lai tie izraksta lētākās zāles. Ja nav specifiskas alerģijas un blakņu, tad nav vērts lieki tērēt naudu, jo lētāko un dārgāko medikamentu iedarbība būs vienāda.



 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti