Panorāma

Kusiņš sper soli tuvāk Satversmes tiesneša krēslam

Panorāma

«GRAMMY» arī mūsējiem

Jauns aparāts medikamentu analīzei

Organiskās sintēzes institūtā – jauns jaudīgs aparāts medikamentu analīzei

Latvijas Organiskās sintēzes institūts ticis pie kodolmagnētiskās rezonanses aparāta, par kuru jaudīgāki ir tikai daži pasaulē un kas ļaus efektīvāk pētīt jaunus medikamentus.

„Tagad kafijas biezumos vairs nebūs jāzīlē!” Tā ar smaidu sejā Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors Ivars Kalviņš stāsta par jauniegūto kodolmagnētiskās rezonanses aparātu, par kuru jaudīgāki ir tikai daži pasaulē.  

Trīs tonnas smagā un 1,6 miljonus eiro vērtā aparatūra ļaus zinātniekiem pētīt un radīt plašāku medikamentu loku. Iekārtas iegāde daļēji finansēta no Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstītā projekta "Farmācijas un biomedicīnas Valsts nozīmes pētniecības centra zinātniskās infrastruktūras attīstība".

Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātnieks Kristaps Jaudzems atklāja, ka „pirmajā dienā, kad šis aparāts bija darboties spējīgs, es atnācu, atradu kādu interesantu paraugu, uzreiz ieliku un uzņēmu pirmos spektrus”.

Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors Ivars Kalviņš stāstīja, ka „zāļu mērķis, uz kuru orientēta katra konkrētā zāle, parasti ir ļoti liela biomolekula”. „Un šādas molekulas var pētīt tikai ar ļoti dārgiem, ļoti moderniem instrumentiem. Viens no šiem ir kodolmagnētiskās rezonanses instruments. Ja šāda instrumenta nav, tad visa tā pētniecība ir zīlēšana kafijas biezumos,” skaidroja Kalviņš.

Līdz šim zinātniekiem pētījumos nereti nācies atsisties pret sev pieejamo instrumentu spēju griestiem.

Lai šo „atsišanos pret griestiem” atvieglotu, Jaudzems bieži vien apmeklēja kodolmagnētiskās rezonanses centrus citur Eiropā, kur  bija pieejami šādi spēcīgāki aparāti.  

Tagad zviedru zinātnieki, kuru valstī šāda aparāta nav, jau pieteikušies braukt darboties uz Latviju. Atklāšanā klāt bija arī akadēmiķis Jānis Stradiņš, kurš  institūtā nostrādājis vairākus gadu desmitus.

„Varētu sacīt, ir tāda jubileja – pirmais kodolmagnētiskās rezonanses aparāts, švaks tāds, atnāca pie mums tieši pirms 50 gadiem – 1964.gadā. Es atceros kā mēs to Maskavā pasūtījām. Kaut ko jau [ar to] varēja izdarīt, bet kaut ko tādu mēs toreiz nevarējām iedomāties,” atzina Stradiņš.

Stradiņš arī uzsver – svarīgāka par pašu aparātu ir jauno zinātnieku paaudze, kura šeit izaugusi un zina, ko ar tik modernu iekārtu iesākt. Uz viņiem Latvijas zinātne var likt lielas cerības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt