Novadi sacenšas stikla šķirošanas sacensībās, uzvarētājs saņems galda tenisa komplektu

Ādažu, Babītes, Tukuma un Talsu novadi savā starpā sacenšas, lai iegūtu āra galda tenisa aprīkojumu. Lai iegūtu vērtīgo balvu, novadiem jāšķiro stikls.

Ādažu, Babītes, Talsu un Tukuma novados sākušās savstarpēji spraigas sacensības, kurš no tiem būs labākais stikla šķirotājs. Trīs mēnešu garumā līdz 31.maijam četri novadi sacenšas savā starpā, kurš sašķiros vislielāko stikla apjomu uz vienu iedzīvotāju. 

Kaut stiklu var pārstrādāt mūžīgi, joprojām liela daļa no tā nonāk poligonos.

Babītes vidusskola atkritumu šķirošanai pievērš lielu nozīmi, viņiem pat ir izveidota ekoskolas padome, kurā aktīvi piedalās vairāk nekā 50 jauniešu. "Mēs vācam izlietotās baterijas, mēs vācam makulatūru un šobrīd esam uzsākuši šķirot arī stiklu un plastmasas pudeles. To darām tāpēc, ka mēs sacenšamies ar Ādažiem," stāsta Babītes vidusskolas skolotāja Diāna Eglīte. Viņa jau augusta beigās pieteica skolu eko programmā: "Es biju ļoti uztraukusies par to, cik jauniešu nāks. Pirmajā tikšanās reizē atnāca 20, nākamajā jau 40 un šobrīd viņi ļoti uzpasē gan eko padomes sēdes, gan ikvienu darbu un aktivitāti."

Un viņi ir apņēmības pilni uzvarēt šķirošanas sacensībās. "Atkritumus jau es šķiroju, bet es gribu, lai to dara arī citi un eko skolas padome ir tas, kā es varu mudināt jauniešus darīt to pašu. Mēs arī eko skolā taisījām rīcības dienu, kur mēs aicinājām visus Babītes novada iedzīvotājus būt zaļiem, šķirot atkritumus," par savu motivāciju stāsta 11.klases skolniece Stefānija, kura šķirošanas jēgu saskata nākamajās paaudzēs: "Tas viss atspoguļosies uz bērniem un bērnu bērniem. Jādomā par nākotni."

"Es šķiroju stiklu, papīru un sadzīves atkritumus. Sadzīves atkritumus ar papīru ir diezgan grūti sašķirot, bet atsevišķi stikla pudeles, burkas un plastmasas pudeles ir diezgan viegli," skaidro 11.klases skolniece Dagnija.

Taču ne visiem ir nodrošināta iespēja šķirot atkritumus, citiem tā nav gana ērta. Taču arī viņi var sniegt ieguldījumu šajā spēlē - stikla šķirošana. "Individuāli mājsaimniecībās visos šajos novados ir iespēja pieteikt individuālos stikla konteinerus, ko mēs dodam uz nomu, bet stikla izvešana ir par velti. Privātmājām vienmēr ir iespēja turpināt pieteikt nepieciešamību pēc konteineriem kādās konkrētās vietās, kur konteineri būtu vajadzīgi," pavēstīja SIA „Eco Baltia Vide” valdes priekšsēdētāja Anita Saulīte.

Šīs akcijas ietvaros tiks veiktas interaktīvās šķirošanas nodarbības, kurās stāstīs kas ir jāšķiro, kā ir jāšķiro un kāpēc ir jāšķiro, lai bērni zinātu, šķirotu un mudinātu arī vecākus nemest visu kopējā sadzīves atkritumu konteinerā.

"Mēs, četri cilvēki, bijām eko skolas forumā un pārstāvējām Babīti. Mums stāstīja par atkritumu šķirošanu, par vides aizsardzību un es izdomāju, ka varētu nākotnē mācīties ģeogrāfiju un vides aizsardzību. Klausoties visas tās problēmas, problēmu risinājumus, es tiešām saprotu, ka tas ir ļoti nopietni un jārunā par piesārņojumu jūrās un uz zemes. Un man liekas, ka būs diezgan interesanti pašai risināt šīs problēmas," raidījumam "Vides fakti" pastāstīja 11.klases skolniece Valērija.

"Ja mēs skatāmies uz paradumiem šķirot, tad mums vēl ir ļoti, ļoti daudz, kas jādara. 80-90% no atkritumiem tomēr šobrīd nonāk poligonos, tātad mums vēl ir ļoti daudz iespēju uzlabot šķirošanas paradumus un paplašināt vietas, kur to darīt," sacīja „Eco Baltia Vide” vadītāja Saulīte.

Arī pārējie novadi ir apņēmības pilni uzvarēt šajās sacensībās, jo uzvarētāji balvā saņems āra galda tenisa aprīkojumu.

Ādaži noteikti grib piedalīties un strādāt ļoti, ļoti aktīvi un noteikti arī uzvarēt. Šī ir ļoti laba iespēja mums visiem parādīt, ka mēs esam videi draudzīgi, ka mēs šķirojam atkritumus. Es savā mājā, saviem bērniem mājās mācu katrā spainītī likt savu frakciju, un es domāju, ka tas ir tuvākais ceļš, lai visur būtu tīrība, kārtība un sakoptība. Tātad, ja mēs sākam šo kārtību savās mājās, tad beigās tā būs arī ielās," sacīja Ādažu novada domes priekšsēdētājs Māris Sprindžuks.

Stikls, kas tiek izmests šķirošanas konteineros, nenonāk poligonos. Tas tiek pārstrādāts, nepatērējot lieku enerģiju un atkārtoti nonāk veikalu plauktos kā jauns iepakojums. Un tā šis aplis var turpināties neskaitāmas reizes, ja vien iedzīvotāji stiklu vienmēr sašķiro.

"Eko skolas padome nāks kopā un vēl domās aktivitātes, kā mēs iesaistīsim visu Babītes novadu, lai iesaistītu ikvienu Babītes iedzīvotāju šajā akcijā," raidījumam "Vides fakti" uzsvēra Babītes vidusskolas skolotāja Diāna Eglīte. Sacensības starp šiem novadiem risināsies līdz 31.maijam. Uzvarēt grib visi un to izdarīs labākie. Akcijas laikā sašķirotais stikls tiks pārstrādāts un pagarināts tā mūžs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt