Sadaļas Sadaļas

Eiropa šodien

No nākamā gada ES pilsoņus pastiprināti pārbaudīs, šķērsojot ārējo ES robežu

Eiropa šodien

Ar jaunām reformām Eiropa cer būtiski nostiprināt dzelzceļa pasažieru pārvadājumus

Norvēģijā konstatē bērniem nedrošas «runājošas» lelles, kas nopērkamas arī Latvijā

Norvēģijā konstatē bērniem nedrošas «runājošas» lelles, kas nopērkamas arī Latvijā

Patērētāju aizstāvji Eiropā nobažījušies par bērnu drošību un privātuma tiesībām. Bērniem lietojot mūsdienīgas, interaktīvās lelles, drošības riski esot īpaši paaugstināti. Patērētāju padome Norvēģijā pētījusi konkrēti divas lelles, kas ar mobilo lietotņu un interneta palīdzību brīvi sarunājas ar bērniem, un konstatēti vairāki būtiski pārkāpumi. 

Proti, bērnu sarunu audio ieraksti automātiski tiek nosūtīti leļļu ražotājam, kas nozīmē privātuma tiesību pārkāpumu un ļauj trešajām pusēm izmantot personas datus bez īpašas atļaujas. Turklāt lelles reklamē arī citas kompānijas produkciju, tā nodarbojoties ar apslēpto mārketingu.

Latvijas Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) pēc Latvijas Radio intereses veicis pārbaudes un konstatējis, ka šīs lelles nopērkamas arī Latvijā.

Patērētāju tiesību aizsargājošās organizācijas tagad jau visā Eiropas Savienībā veic īpašus izpētes pasākumus, vērstus pret rotaļlietām, kas ir interaktīvas un ir savienojamas ar internetu. Piemēram, Bārbijai līdzīgā lielizmēra interaktīvā lelle Kaila ("My Friend Cayla") atbild uz bērnu visdažādākajiem jautājumiem, pieslēdzoties internetam no mobilajām ierīcēm.

Lelles izplatītāju mājaslapā dzirdami skaņas fragmenti no sarunām. Zēniem domātais "I-Que" ir līdzīga tipa robots, ar kuru arī iespējams sarunāties. Šādas lelles nopērkamas daudzviet Eiropā un pasaulē, un tās runā angliski, arābu valodā, franču, vācu un vēl citās valodās. Tieši Norvēģijas Patērētāju padome sākusi diskusijas par patērētāju tiesību pārkāpumiem un bērnu drošību.

"Ir īpaši svarīgi pievērst uzmanību šādām bērnu rotaļlietām. Mēs pētījām, vai šīs rotaļlietas atbilst Eiropas likumiem, kas saistīti ar datu aizsardzību un privātumu, kā arī patērētāju tiesībām.

Patiesībā mēs vienkārši vēlējāmies saprast, kas notiek. Diemžēl atklājām daudz pārkāpumu," stāsta Norvēģijas Patērētāju padomes pārstāvis Finns Marstads.

Viens no pārkāpumiem saistīts ar tā saukto apslēpto mārketingu. Bērni un viņu vecāki tiek mudināti iegādāties cita ražotāja produkciju. Lelles ļoti daudz runā par kino kompānijas "Disney" produktiem, tā netieši reklamējot arī "Disney". Vēl nopietnāki ir privātuma un personas datu drošības riski.

"Diemžēl lelles, kuras mēs pārbaudījām, nav drošas. Mēs arī lasījām pievienotos dokumentus, kas bija ļoti gari un ļoti grūti saprotami. Tie lelles īpašniekam pasaka, ka lietotāja tiesības nav aizsargātas. Tas nozīmē, ka ražotājs var izmantot ievākto informāciju mārketingā un reklāmās, un bērna balss ieraksts var tikt izmantots daudziem dažādiem mērķiem. Tas, protams, nav labi. Bērniem jābūt pasargātiem no viņu izmantošanas šādā veidā," uzskata Marstads.

Sūdzības nosūtītas arī Eiropas Savienībai, lūdzot atsaukt konkrēto produkciju. Norvēģijā, Nīderlandē un Beļģijā abas lelles no veikalu plauktiem tiek izņemtas.

Ražotāji gan pauduši viedokli, ka rotaļlietas ir drošas, jo tās neatpazīst necenzētus vārdus vai vārdus, kas nav attiecināmi uz nepilngadīgiem bērniem. Taču tas neattaisno jau pieminētos pārkāpumus.

PTAC Latvijā šonedēļ veicis pārbaudes un konstatējis, ka lelles nopērkamas arī Latvijā – divos interneta veikalos un sludinājumu portālos. Pagaidām tālākas darbības neveikšot, stāsta centra pārstāve Sanita Gertmane.

"Ļoti daudzi produkti ir tagad pievilcīgi, tie ir diezgan inovatīvi, bet tur, kur ir šī inovācija, bieži vien ir arī šīs datora tehnoloģijas.

Katrā ziņā mēs skatīsimies arī, kāda tālāk būs citu Eiropas valstu reakcija un tad attiecīgi rīkosimies. Brīdināsim patērētājus vai pat izņemsim no tirgus," teica PTAC pārstāve.

Kamēr rotaļlietu ražotāji privātuma un drošības jautājumus neuztvers nopietni, tikmēr šādas lelles bērniem nav un nebūs piemērotas, paudusi Eiropa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt