Nokalst un iet bojā Latvijas dižākie kadiķi, aicina sūtīt fotogrāfijas

Pavasarī izsludinātais aicinājums sūtīt fotogrāfijas ar dižākajiem kadiķiem un skaistāko noru fotogrāfijām joprojām ir spēkā un tam nav termiņa ierobežojuma, vēsta portāls "Dabasdati.lv". No iesūtītajām fotogrāfijām tiks veidota kadiķu bilžu kolekcija. Tikmēr noslēgusies kadiķu apsekošana un konstatēts, ka daļa kadiķu nokaltuši, Latvijas Radio pastāstīja projekta "Dziedava.lv" pārstāve Julita Kluša.

Sākoties akcijai, aprīlī dižo kadiķu fotokolekcijā bija 29 kadiķi un 11 kadiķāji, bet šobrīd, augustā sākumā, to skaits ir pieaudzis līdz 63 kadiķiem, tostarp sešiem nokaltušiem, un 15 kadiķājiem.

Visaktīvāk aicinājumam atsaucās paši Dabas retumu krātuves (DRK) aktīvisti, šogad īpaši pievēršoties jau zināmo kadiķu apsekošanai, kā arī iesniedzot arī seno laiku kadiķu fotogrāfijas, taču tika saņemti vairāki ziņojumi arī no citiem, iegūstot ziņas gan par agrāk DRK nereģistrētiem kadiķiem, gan zināmu kadiķu fotogrāfijas.

Šobrīd dižo kadiķu un kadiķāju fotokolekcijās ir 19 autoru fotogrāfijas un dati.

Dižie kadiķi pēdējos gados ir strauji kaltuši - tāds ir DRK pēdējā laikā veikto ekspedīciju secinājums. Pirms dažiem gadiem vēl visā krāšņumā, bet pašreiz zaļo tikai galotne. 

No atkārtoti apsekotajiem ar labu veselību ir pats dižākais - Baložu jeb Rietekļa paeglis, vien tas ir ļoti slīps un jāgādā par to, lai nenogāžas. Šobrīd atstutēts ar pagaidu stutēm. 3,12 metru apkārtmērā esošais Baložu kadiķis atrodas Vidzemē, Valmieras novadā.

Bet liela daļa citu atkārtoti apsekoto kadiķu ir gauži sliktā stāvoklī. Muižgaļu kadiķis ar 1,21 metru apkārtmēru atrodas Kurzemē, Rendas pusē. Sleinovas kadiķis ar 1,38 metru apkārtmēru atrodas Latgalē Ņukšu pagasts.

Daži kadiķi jau gājuši bojā vai ir cilvēku likvidēti.

2010.gada vētrā gājis bojā Ata Baižas atklātais kuplais Kreiļu kadiķis Vidzemē, Blomes pagastā, kura apkārtmērs bija 1,45 metri. Savukārt Dūjēnu kadiķis viena metra apkārtmērā nozāģēts Vidzemē, Inešu pagastā elektrolīnijas tīrīšanas dēļ.

Tāpēc šogad tiek apzināti gan jauni dižie kadiķi, gan noskaidro, kā klājas jau agrāk zināmajiem. Tā Ivo Dinsberga 2015.gada foto apliecināja, ka iepriekš zināmais Lupatu kadiķis Vidzemē ar 1,26 metru apkārtmēru joprojām zaļo Vidzemē, Annas pagastā.

Agrāk neievērotus, bet ļoti lielus kadiķus atrast nav viegli, tāpēc dabas draugus priecē katrs jauns atradums, kas pārsniedz vismaz 0,6 metru apkārtmēru, kaut arī dižkoka kritērijs - 0,8 metri netiek izpildīts. Svarīgi fiksēt kadiķi arī tad, ja tā augstums tuvojas vai pārsniedz dižkoka kritēriju - 11 metrus.

Šogad Vidzemē atklāti Jaunandrānu kadiķis Aronas pagastā ar 0,87 metru apkārtmēru un Mežabierņu kadiķis Rankas pagastā ar 0,69 metru apkārtmēru, kura augstums - 10,2 metri ir potenciāls dižkoks.

Uz epastu [email protected] var sūtīt arī skaistas kadiķu noras, tās ir patiesi retas. Tāpat kā atsevišķi kadiķi, kalst arī kadiķi pļavās. Tā kādreiz tik skaistā Ķūļciema kadiķu ainava Kurzemē šobrīd izskatās pavisam plika.

Jaunatklājums ir Vecsēlpils kadiķu ainava abpus ceļam Sēlpilī. Mežmalā augošie gan bija apkaltuši, bet otrpus ceļam, Staburaga pagastā, nelielie, toties zaļojošie, vietumis kuplie kadiķi veidoja skaistu ainavu, turklāt, kā jau pieklājas labām kadiķu ainavām, pļavā, kur auga kadiķi, auga arī citas vērtīgas sugas, piemēram, krustlapu drudzene un Daugavas vizbulis.

Lai apzinātu pašreizējo situāciju un novērtētu bijušo, vērtīgas ir gan senās, gan pēdējā laikā iegūtās dižo kadiķu un kadiķu ainavu fotogrāfijas. Joprojām gaidītas līdz ar datiem par atrašanās vietu, izmēriem (apkārtmēru mēra šaurākajā vietā līdz 1,3 metru augstumam), fotogrāfijas datumu un autora vārdu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti