No 1. aprīļa atvieglos kārtību uzturlīdzekļu saņemšanai

Latvijā šobrīd ir 33 tūkstoši uzturlīdzekļu parādnieki. Nemaksātāju skaits ik gadu aug. Parādu summas atšķiras, tomēr visbiežāk uzturlīdzekļus nemaksā ģimenēs ar vienu bērnu, norāda Uzturlīdzekļu garantijas fonda pārstāve Linda Starāne.

Jau pavisam drīz  - no 1. aprīļa - atsevišķiem uzturlīdzekļu nemaksātājiem būs aizliegts vadīt transportlīdzekļus, bet alimentu saņemšana kļūs vienkāršāka un ātrāka, jo nevajadzēs tiesas spriedumu. 

"Ir tā, ka ar jauno likumu ir paredzēts atvieglot saņemt uzturlīdzekļus. Tas nozīmē, ka iesniedzējs bez sprieduma varēs saņemt uzturlīdzekļus. Un jaunajā kārtībā ir paredzēta vienošanās ar parādniekiem, pirms viņš ir nodots piespiedu izpildei, ka varēs vienoties par parāda atmaksu, bet tas ir tikai jaunajā kārtībā, kur uzturlīdzekļu izmaksa tiks uzsākta administratīvā procesa ietvaros. Būs tā, ka mēs prasīsim viedokli sniegt, pierādījumus. Katrs gadījums būs individuāli vērtējams, jo jau no likuma izriet, ka vecākam ir pienākums nodrošināt uzturlīdzekļus, tāpēc nav nepieciešams spriedums. Mums lielākā daļa ir bezstrīdus gadījumi, kur arī tiesa savos spriedumos, piemēram, kuri ir par minimālajiem uzturlīdzekļiem, pasaka to, ka nevērtē parādnieka mantisko stāvokli. Ja lietā nepastāv strīds, tas process arī paātrinās, un iesniedzējs, kura aprūpē ir bērns, varētu ātrāk saņemt [uzturlīdzekļus]," skaidro Linda Starāne.

Saņemt uzturlīdzekļus administratīvā procesa ietvaros varēs gadījumā, ja starp vecākiem nepastāv strīds par uzturlīdzekļu maksāšanas pienākumu. Uzturlīdzekļi no Uzturlīdzekļu garantiju fonda tiks izmaksāti Ministru kabineta noteiktajā minimālo uzturlīdzekļu apmērā.

Ja parādnieks nepilda vienošanos vai nenodrošina uzturlīdzekļu maksājumus, Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas lēmums par uzturlīdzekļu izmaksu var tikt nodots piespiedu izpildei, vēršot piedziņu uz parādnieka mantu un ienākumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt