Panorāma

M.Tabakas gleznu izstāde

Panorāma

Traģēdijas vietā veiks izmeklēšanas eksperimentus

Niķelis un platīns Latvijas dzīlēs?!

Niķelis un platīns Latvijas dzīlēs?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Tas nav izdomājums un tā nav utopija. Tā ģeologi  saka par iespēju, ka Latvijas zemes dzīlēs varētu būt ļoti vērtīgu metālu - niķeļa un platīna - iegulas. Līdz šim nav veikti pētījumi, lai varētu lēst, cik tad lielas iegulas ir. Kā jau vēstīts raidījumā "Pasaules telpa"  - lai to noskaidrotu, interesi izrāda kanādiešu ģeoloģiskās izpētes firma. Kanādiešu firma ir noslēgusi līgumu ar  Latvijas Universitāti un Rīgas Tehnisko universitāti par atsevišķu analīžu veikšanu iežu paraugiem.

Izanalizējot dažādus datus, Kanādas latvietis, pieredzējis ģeologs Andris Bite secinājis - Latvijas dzīlēs var būt vērtīgu metālu atradnes.

"Vienalga, kurā citā vietā pasaulē ģeologiem tādi akmeņi izraisītu lielu interesi. Jo tie ir tādi, kas saistīti ar niķeli, varu, platīnu un paladīnu. Niķeli lieto nerūsējošajam tēraudam, varu lieto visur pie elektrības vadiem un citur. Vēl viens pluss - platīns un paladīns, bet tas ir dārgāks par zeltu. Un ja platīns un paladīns klāt, tad augsta vērtība tai rūdai," norāda Bite.

Kanādas kompānijas "Ginguro Exploration"  speciālisti par Latvijas iežu paraugiem izteikušies  - būtu vērts veikt padziļinātu izpēti.

"Somija ir nozīmīga kalnrūpniecības valsts. Latvijā ir tie paši akmeņi, kas Somijā ir virspusē, tādējādi tie bijuši pieejami cilvēkiem jau sen. Latvijā tie paši akmeņi atrodas kilometra dziļumā, tā ka neviens tos vienkārši nevarēja redzēt. Tas iespējams tikai ar tehnoloģiju palīdzību," atklāj "Ginguro Exploration" valdes priekšsēdētājs Veins Vaimarks.

Latvijas Universitātes Zemes zinātņu fakultātē rāda iežu serdes, kas iegūtas urbumu laikā, kad 60.-70. gados Latvijā meklēja naftu. Tās nāk no pamatklintāja - simtiem metru un pat divu kilometru dziļuma. Tieši no Kurzemes dienvidu daļas, par kuru interesējas kanādiešu izpētes kompānija.

„Tādos pašos iežos daudz kur pasaulē tiešām sastopamas niķeļa, vara un platīna grupas atradnes. Piemēram, Sadberija Kanādā, Dienvidāfrikā, Bulutu ASV un citas atradnes. Līdzība pēc vecuma, līdzība pēc sastāva ir liela. Vienīgais ir tas, ka šādā aspektā Latvijā  kristāliskais pamatklintājs nav ticis īpaši pētīts, saka LU asociētais profesors Ģirts Stinkulis.

Niķelis, platīna grupas metāli ir vērtīgi, un ja līdzība ar pasaules atradnēm izrādās ne tikai teorētiska, bet arī praktiska, tad šādas atradnes vērtība varētu būt ļoti liela."

Sen ir  zināms, ka pamatklintājā ir iespaidīgas dzelzsrūdas atradnes.

„Tās ir Staiceles pusē, pie Gārsenes un citur. Aptuveni aprēķina liecina, ka vairāki miljardi tonnu ļoti vērtīgas dzelzsrūdas. Tikai tā ir lēta un ieguve lielā  dziļumā tādēļ nav izdevīga. Šajā gadījumā dziļums ir vēl lielāks, runa ir par kilometru un vēl vairāk," norāda Stinkulis.

RTU profesore Līga Bērziņa-Cimdiņa ar  Andri Biti tikusies vairākas reizes. Kanādiešu firmas pārstāvji pirmo reizi Latvijā ieradušies pirms trim gadiem. Profesore viņus iepazīstinājusi ar Latvijas ģeologiem. Pagājušā gadā kanādiešu firma noslēdza līgumu ar LU un RTU par atsevišķu analīžu veikšanu paraugiem.

„Varbūt nākotnē tā būs cerīga lieta. Kas  mani interesē? Mani interesē, ka šos jaunos cilvēkus mēs pagrieztu tā, ka paraugus un tehnoloģijas neizstrādā Kanādā, bet pasūtītu mums. Mēs paši sagatavotu šos studentus," spriež profesore.

Vēl ir pāragri spriest, vai un kad varētu sākties izpēte. Projekta realizācija būs dārga. Lai tikai veiktu urbumu, ar kura palīdzību noskaidrotu metālu koncentrāciju, būs nepieciešami vairāki miljoni latu. Lai valsts iegūtu labumu no dzīļu izmantošanas, būs jāmaina likums. Šobrīd ir noteikts, ka derīgie izrakteņi un to iegūšanas iespējas pieder zemes īpašniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti