Sadaļas Sadaļas

Nelegālās izgāztuves, zādzības un uzbrukumi cilvēkiem kļuvuši par normu Bukultu mazdārziņos

Nelegālās izgāztuves, zādzības un uzbrukumi - tā var raksturot notiekošo Bukultu mazdārziņos Rīgā, par kuru izmantošanu iedzīvotāji pašvaldībai maksā zemes nomu. Bijuši gan demolēšanas gadījumi, gan tieši uzbrukumi mazdārziņu apsaimniekotājiem, savukārt domes pārstāvji tuvākajā laikā izmaiņas nesola, kas varētu nozīmēt, ka cilvēkiem atliek saviem paņēmieniem aizstāvēt pašu izaudzēto.

Ja kāds rīdzinieks Bukultos vēlas iekārtot savu mazdārziņu, to var nomāt no pašvaldības. Kad nauda samaksāta, izrādās - vari nonākt gandrīz kā izgāztuvē; un vienīgo izaudzēto kabaci nozog, kā arī vēl saņem solījumu dabūt pa muti. "Kādreiz šeit bija burvīgi, skaisti. Cilvēki te brauca, kopa savus dārziņus, tad pašvaldība dārziņus sāka noņemt, un sākās pilnīgs vājprāts - ievācās bomži, un tas arī ir viss," stāsta Žanna, kura mazdārziņu nomāšanā iekrājusi 27 gadu pieredzi.

"Mums ir skaidri zināms, ka varbūt tādā tālākā nākotnē tur ies Brīvības ielas dublieris, kas ir viena no Ziemeļu koridora sastāvdaļām. Līdz ar to pienāks laiks, kad šie dārziņi diemžēl tiks likvidēti," Rīgas domes (RD) nostāju skaidro Ziemeļu izpilddirekcijas Teritorijas uzturēšanas daļas vadītājs Māris Zviedris. 

Ziemeļu koridora pirmo posmu plānots īstenot līdz 2024.gada 1.ceturksnim. Bet šobrīd Jaunciema gatves mazdārziņos ir noslēgti 236 nomas līgumi.

"Tagad šeit dzīvo zagļi, narkomāni, dzērāji, bandīti, te pat dienā ir bail nākt uz šejieni," atzīst Vita Bērziņa.

"Man nozog puķes, kabačus, sīpolus, ķiplokus - visu pa tīro. Es tikai strādāju un citi atnāk un novāc ražu; brīnišķīgi! Te dzīvo cilvēki, kas ne par ko nemaksā, ne viņi maksā zemes nodokli, ne nekustamā īpašuma nodokli, ne viņi atkritumu maisus pērk. "Es maksāju zemes nodokli, nekustamā īpašuma nodokli, tagad man arī ir jāmaksā par atkritumu izvešanu. Kopā 30 eiro gadā."

Rodas neērtais jautājums, ja jau pašvaldība iekasē gan nekustamā īpašuma, gan zemes nodokli, kas tiek darīts, lai šo apkārtni uzturētu drošu un sakoptu?

"Sezonas laikā reizi trijās nedēļas teritorija tiek apsekota. Kad sezona ir beigusies, tad varbūt reizi divos, trijos mēnešos, lai vispār saprastu, par ko tur iet runa," stāsta RD pārstāvis Zviedris.

Latvijas Televīzijas raidījums "4.studija" mazdārziņos novēroja, ka apkārtne nav sakopta un nelegālās izgāztuves ir ik uz soļa, un situācija kļūstot tikai bēdīgāka.

"Šajā Jaunciema gatves platībā, kur ir mazdārziņi, ir privātās teritorijas un ir arī pašvaldības teritorijas, un nav tā, ka būtu novilkta viena skaidra līnija - šajā pusē ir pašvaldības un šajā ir privātās. Kur ir pašvaldības, mēs, protams, vedam laukā, tur, kur ir privātās, tur, protams, tiek prasīts no īpašniekiem.

Vismaz divas reizes gadā mēs veicam masveida izvešanu un diezgan lielā apjomā, šogad pēdējo reizi to darījām spodrības mēneša ietvaros, tātad pirms vasaras. Vai ar to pietiek, grūti pateikt, bet katrā ziņā šādi mēs ieekonomējam līdzekļus, nevis braucam katru mēnesi, jo šī atkritumu izgāšana notiek ļoti regulāri, ļoti regulāri, un mēs nespējam tik daudz vest laukā," domes pozīciju skaidro Zviedris.

Tātad atkritumu kalni, visticamāk, nekur nepazudīs, bet mazdārziņu nomniekiem nākas ne tikai slīkt atkritumos, bet arī uztraukties par savu drošību. Gandrīz katram ir gadījusies kāda nepatīkama situācija.

"Būdiņu man izdemolēja, logu izsita, visu izšiverēja un tad durvis arī izgāza," stāsta Ludmila, kura tikusi apzagta.

"Man vienā pirmdienā vai otrdienā uzbruka divi vīrieši, viens mani turēja un žņaudza, kamēr otrs staigāja pa māju un centās atrast ko vērtīgu, man nekā dārga nebija, bet tik un tā ņēma un nozaga visus gurķus un tomātus.

Un teica, ja vēl sākšu runāt un žēloties, mājiņu nodedzinās, pašu nositīs.

Tā ka šeit ir ļoti nepatīkami atrasties, lūk, par ko mēs maksājam," Latvijas Televīzijai pastāstīja Jana, kura piedzīvojusi uzbrukumu un cietusi no patvaļas.

"Mēs nepārtraukti sūtam ziņas pašvaldības policijai un mums arī nāk atbildes, ka viņi regulāri veic reidus šajā teritorijā," norāda RD pārstāvis Zviedris.

Izpilddirekcija katru mēnesi saņem aptuveni divas sūdzības no mazdārziņu nomniekiem, paši nomnieki uzsver, ka vairs nemaz iesniegumus neraksta, jo neesot jēgas, bet izpilddirekcija uzskata citādāk. "Mēs esam izdarījuši visu, kas pašlaik ir mūsu spēkos. Un mēs ļoti labi zinām, kāda tai vietai nākotnē ir attīstība," piebilda RD Ziemeļu izpilddirekcijas Teritorijas uzturēšanas daļas vadītājs Māris Zviedris. 

Reālā aina ir tāda, ka, ja ir vēlme pasargāt sevi vai savu ražu, jātiek pie kārtīga un uzticama suņa, un augu dienu un nakti jāsargā savi sastādītie labumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt