Sadaļas Sadaļas

Nejaušība palīdz atklāt lielāko Latvijas mežābeli ar četru metru apkārtmēru

Skrundas novadā pie “Pankopu” mājām apzināta milzu mežābele, to nejauši veikuši Latvijas Petroglifu centra speciālisti, kuri nodarbojas ar arheoloģijas pieminekļu un ģeoloģisko objektu pētniecību. Speciālistu uzmanību kokam pievērsis mājas saimnieks, kad dabas pētnieki bija ieradušies pārmērīt citu mežābeli sētas otrajā pusē.

Iespaidīgās un veselīgās ābeles apkārtmērs ir precīzi 4,00 metri, un tas šo dabas bagātību savas sugas koku rangā ierindo pirmajā vietā Latvijā.

"Pa gabalu koks nemaz neizskatījās pēc ābeles, drīzāk pēc liepas," Latvijas Radio pastāstīja Latvijas Petroglifu centra speciālists Andris Grīnbergs. Speciālisti bija Skrundas novada "Pankopu" mājās ieradušies novērtēt tobrīd otru lielāko mežābeli, kas šobrīd dižkoku sarakstā nobīdījusies uz trešo pozīciju ar 3,70 metru apkārtmēru. Latvijas lielākās mežābeles atklājējs piebilda, ka Kurzemē atrodas četras no piecām lielākajām apzinātajām mežābelēm. 

Arī citu sugu kokiem regulāri tiek atklāti dižkoki, katru mēnesi tiek konstatēti dažādi dižkoki. Katru ābeli ar apkārtmēru virs 1,50 metriem var dēvēt par dižkoku. Koka apkārtmēru mēra krūšu augstumā jeb 1,3 metrus no zemes.  Tikko atklātā uzskatāma arī par vienu no lielākajām Baltijā, to pārspēj vien Igaunijā esošā mežābele ar 4,6 metru apkārtmēru. Jaunatklātais dižkoks jau reģistrēts Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP), Latvijas Radio pavēstīja dižkoka atklājējs Grīnbergs.

Dižkoku jeb aizsargājamo koku kritērijus - stumbra apkārtmēru un augstumu - nosaka 2010.gada Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.264 „Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējie aizsardzības un izmantošanas noteikumi”. Saimnieciski aktīvā privātā teritorijā augošos dižkokus ejot skatīties, apmeklējums jāpiesaka māju saimniekiem.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt