Zināmais nezināmajā

Saglabāt atmiņas ar smaržas palīdzību. Latvijā radīta pirmā smaržu kamera

Zināmais nezināmajā

Kad beidzot būs iespējama teleportēšanās jeb stāsts par "komiksu fiziku"

Izvairīties no vientulības: mēģināt ģenerēt pozitīvas emocijas un radīt laimes sajūtu sevī

Neiroloģe: Vientuļiem cilvēkiem pavājinās atmiņas procesi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Nepārtraukti komunicējot, organismā veidojas jauni neirālie stimuli. Saziņa tiešsaistē šo procesu neveicina tādā mērā kā komunikācija dzīvē, līdz ar to pandēmijas laikā depresiju skaits ir ļoti pieaudzis, Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” norādīja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas neiroloģe un Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Zanda Priede. Viņa uzsvēra, ka, ikdienā socializējoties, tiek trenēta arī epizodiskā atmiņa, līdz ar to pastāv tieša saistība starp vientulību un atmiņas procesiem.

Vienatne un vientulība nav viens un tas pats

Vientulība psiholoģiski ir ļoti nepatīkama un arī kaitīga, jo rada negatīvu noskaņojumu, kas izraisa sliktas emocijas un palielina risku saskarties ar neirodeģeneratīvām slimībām, sacīja Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorijas vadītājs profesors Jurģis Šķilters.

Profesors piekrita, ka Covid-19 pandēmijas laikā pieaudzis vientuļo cilvēku skaits, līdz ar to arī palielinājies depresīvais stāvoklis. Jāņem vērā, ka vientulība dažādos vecuma posmos cilvēkus ietekmē atšķirīgi.

Katrs cilvēks kādā brīdī ir viens, bet tas nenozīmē, ka vientuļš. Vienatne arī palīdz sakārtot emocijas un domas, komentēja Šķilters.

“Te ir mazliet cita problēma – 21. gadsimta cilvēks īstenībā izvairās būt vientuļš, viņam ir visa sociālo tīklu sabiedrība, kurā viņš jūtas ļoti sociāls, un viņam ir daudz draugu, bet tas ir savā ziņā mazliet maldinošs priekšstats,” norādīja profesors.

Piederība kādai grupai mazina nedrošības vai apdraudējuma izjūtu, viņš sprieda.

Vientulība ietekmē atmiņas procesus

Atmiņas procesi darbojas, cilvēkiem ikdienā mijiedarbojoties, skaidroja Jurģis. “Ja mēs domājam it īpaši par vecāka gadagājuma cilvēkiem, kas ir būtībā riska grupa Alcheimera un Parkinsona slimības gadījumos, tad ļoti bieži atmiņas procesi darbojas, cilvēkiem savā starpā sazinoties un būtībā koordinējot un sadalot faktus, kas jāatceras,” sacīja Šķilters.

Pacientiem ar hroniskām smadzeņu saslimšanām, piemēram, atmiņas traucējumiem, vientulība nenāk par labu, jo tā pasliktina slimības gaitu, komentēja profesore.

Laimes izjūtas intensitāte dzīves laikā sarūk vismazāk

Cilvēkiem, kuri nav vientuļi, ir lielāka varbūtība izjust pozitīvas emocijas, jo viņiem biežāk būs labs noskaņojums, apgalvoja Šķilters. Tas tāpēc, ka laimes izjūta ļauj rasties citām pozitīvām emocijām. “Mums jāņem vērā, ka emocijas jau nerodas tā vienkārši, tikai un vienīgi balstoties ārējos notikumos – pozitīvos vai negatīvos. Mums ir arī tāda lieta kā noskaņojums, un tas ir mazliet ilgākas perspektīvas afektīvs stāvoklis, kas ar lielāku varbūtību izraisa pozitīvas vai negatīvas emocijas,” viņš skaidroja.

Lai mazinātu emocionālās nošķirtības sajūtu, Zanda Priede ieteica strukturizēt savu ikdienu, ieviest jaunus paradumus, kā arī pievērst uzmanību savai veselībai.

Jurģis Šķilters viņai piekrita un papildināja, ka, par spīti pandēmijai, jācenšas uzturēt sociālos kontaktus, jāmēģina ģenerēt pozitīvas emocijas, palutinot sevi. “Vecākiem cilvēkiem emociju intensitāte sarūk, izņemot vienu emociju veidu – tā ir laimes izjūta. Tā dzīves laikā sarūk salīdzinoši ļoti nedaudz. Droši vien tas ieteikums būtu mēģināt saprast, kas sevī rada laimes izjūtu,” mudināja Jurģis Šķilters.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti