Vai tas ir normāli?

Neizdegt ieilgušās krīzes apstākļos un spēt saglabāt pozitīvi orientētu domāšanu

Vai tas ir normāli?

Kādus izaicinājumus attiecībām rada nauda, slava un vara?

Psihodrāmas un drāmas terapijas palīdzības iespējas

Neiestrēgt vienā dzīves lomā. Kā var palīdzēt psihodrāmas un drāmas terapijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ar psihodrāmas terapijas palīdzību iespējams risināt visdažādākās emocionālās problēmas, konfliktus, attiecību sarežģījumus un arī fiziskas sāpes, kurām nav saprotamu iemeslu, Latvijas Radio raidījumā “Vai tas ir normāli?” skaidroja  klīniskā psiholoģe, psihodrāmas terapijas speciāliste Gundega Kozlova. Savukārt ar drāmas terapiju iespējams palīdzēt arī cilvēkiem ar psihosomatiskiem traucējumiem vai psihiatriskām diagnozēm, atklāja drāmas terapeite un aktrise Anna Šteina. 

Psihodrāmas un drāmas terapijas palīdzības iespējas ir ļoti plašas. Tajās risina problēmas, kas attiecas gan uz emocionālo sfēru, gan visdažādākajiem attiecību modeļiem. 

“Psihodrāma ir grupu psihoterapijas virziens, kur ļoti specifiskā un drošā vidē  tiek risinātas diezgan smagas problēmas, bet reizēm notiek arī rotaļāšanās, dzīves patiesību meklēšana. Psihodrāma ir atvērta ļoti dažādām tēmām, rakursiem, virzieniem,” skaidroja psihodrāmas terapeite Kozlova. 

Psihodrāmas terapijas pamatideja ir risināt problēmas, tās ne tikai izrunājot, bet arī izdzīvojot.

Grupā ar citiem cilvēkiem izspēlējot dažādas lomas un situācijas, iespējams nonākt pie jaunām atklāsmēm un dziedināt sevi. 

Drāmas terapija ir līdzīga, tā ir darbības terapija, kurā pamatu veido teātris un lomas.

“Mēs jau no desmit mēnešu vecuma sākam ieiet dažādās lomu spēlēs. Mums ir sociālās, psiholoģiskās, emocionālās, profesionālās lomas. Drāmas terapijā es piedāvāju kļūt pašam par savas dzīves režisoru,” stāstīja drāmas terapeite Šteina. 

Viņa norādīja, ka drāmas terapeitu izglītība ir bāzēta ārstniecībā, un terapeiti ir ārstniecības personas: “Daudzi no mākslas terapeitiem strādā tieši veselības aprūpē – gan psihiatrijā, gan arī rehabilitācijā. Man pašai ir septiņu gadu pieredze Jelgavas Psihoneiroloģiskajā slimnīcā, kur pārsvarā strādāju ar šizofrēnijas un depresijas pacientiem.”

Psihodrāmas un drāmas terapiju viens no galvenajiem uzdevumiem ir apzināties lomas, kādas cilvēks dzīvē ieņem, un risināt ar tām saistītās problēmas, taču vienlīdz svarīgs uzdevums ir palīdzēt pacientiem uz brīdi aizmirst par savām diagnozēm vai problēmām un gūt prieku.

Šajās terapijās iespējams mazināt arī trauksmes un satraukuma līmeni. 

“Lomas definīcija manā un drāmas terapijas izpratnē ir, ka loma ir tas, kā cilvēks reaģē un izturas konkrētā dzīves situācijā. Dzīvē mēs varam izvēlēties, kuras lomas mēs gribam spēlēt, no kurām mēs gribam atteikties un kuras vajag vēl attīstīt,” skaidroja drāmas terapeite Šteina. 

Psihodrāmas terapeite Kozlova uzsvēra: “Jo mums ir vairāk lomu, jo mēs brīvāk ejam no vienas lomas otrā adekvāti situācijai, jo mēs esam veselāki. Pieaugušiem cilvēkiem ir risks kļūt par kādas savas lomas upuri.”

Cilvēkam arī vienas dienas laikā var būt visdažādākās lomas. Iestrēgšana vienā no tām, piemēram, atrodoties priekšnieka lomā arī mājās pēc darba, var radīt gan emocionālas, gan attiecību problēmas, ko palīdz risināt psihodrāmas un drāmas terapijas. 

 

"Vai tas ir normāli?"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti