4. studija

Kāda rīdziniece uzskata, ka par suņiem Rīgā rūpējas labāk kā cilvēkiem!

4. studija

Gaļas ražotāji pielāgo definīciju "gaļa" savām interesēm

Kā ar saviem bērniem runāt par terorisma elli, kas šobrīd valda pasaulē?

Nedramatizēt un neieslīgt detaļās – kā par terorisma elli runāt ar bērnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Vairums pieaugušo var saprast, kāpēc notika asiņainie uzbrukumi Parīzē un arī citviet notiek terorakti, bet kā par to pastāstīt saviem bērniem? Psiholoģe Daina Dziļuma norāda - svarīgi ir bērniem skaidrot notikušo, taču to nevajadzētu dramatizēt, tāpat lieki ir ieslīgt detaļās.

Daudzas ģimenes ar bērniem no Latvijas ir pabijušas vienā no skaistākajām un romantiskākajām pilsētām pasaulē Parīzē, tāpēc arī šī traģēdija Latvijā tiek uztverta visai personiski un tas nepaiet garām arī bērniem.

"Ir svarīgi, lai vecāki skaidrotu, kas tad ir noticis, skaidrotu vienkārši, bērniem saprotamā valodā un gribētos aicināt pārlieku nedramatizēt.

Notikums ir drausmīgs, nedramatizēt, neiedziļinoties detaļās, nepadarot vēl šausmīgāku, ir labas un sliktas lietas, katrs var darīt labāku pasauli, pamāca psiholoģe.

Arīdzan iedzīvotāji Latvijā jūt līdzi Francijā notikušajam un runā par to, bet kā jūtas ģimenes Parīzē? Francijā dzīvojošā divu bērnu mamma Iluta stāsta, ka bērni pēc šī terorakta ir bijuši šokēti un raudājuši.

"Bērni uztver ļoti smagi. (..) Viņi nesaprot, kas notiek, viņi ļoti uztraucas. Pirmkārt, viņi nesaprot, ko tas nozīmē - kara stāvoklis. Viņi nesaprot, kas tas ir.

Vakardien visās skolās, augstkolās nē, bija stunda, kurā ar bērniem, sākot no 1.klases, runāja par to, kas tas ir, kāpēc tas tā noticis," klāsta Parīzē dzīvojošā Iluta.

Viņa atzīst, ka skolās Francijā nav ticības mācību stundas, līdz ar to bērniem izglītības iestādēs nemāca ne par vienu ticību, taču pēc teroraktiem Parīzē par to skolā tika runāts.

"Mēģina izskaidrot, kas ir "džihādisti”, kas tas ir, ka tā tomēr ir sekta un ka tur nav nekāda sakara ar ticību, ka tie ir teroristi," stāsta Iluta.

Arī Londonā, kur reiz jau notika terorakts un ir saņemti jauni draudi no teroristiem, ielas un metro esot netipiski tukši, ģimenes savas atvasases sargā, nelaižot publiskās vietās.

"Manu draugu lokā ir daži, kuri nobijušies vairāk, atsakās iet uz metro un publiskām vietām, bet tā es domāju, ka vairumā draugi ir droši un viņi liek savu ticību uz inteliģences pamatiem," stāsta Londonā dzīvojošais Aleksandrs.

Tomēr daļai iedzīvotāju Londonā lielākās bažas raisa tas, ka policisti ielās  pēc beidzamajiem notikumiem sākuši pārvietoties ar ieročiem rokās.

"Anglijā policisti staigā bez ieročiem, viņiem ir tikai steks, tāpēc, ka tu redzi policiju ar ieročiem pēc šiem šausminošajiem notikumiem piektdien, protams, asociācijas raisās," atzina Aleksandrs.

Pārrunājot šos notikumus ģimenē savā starpā, vecākiem vajadzētu ņemt vērā, ka to dzird un redz arī bērni. Satraukums, diskusijas savā starpā, neizskaidrojot to bērnam, var novest pie bailēm un nedrošības sajūtas, kas varot apdraudēt bērnu psihi.

"Jebkurā gadījumā saskaroties ar informāciju, kur cilvēki ir miruši un gājuši bojā, vienmēr var rasties jautājums, vai tā var notikt ar mani, vai tā var notikt ar man tuviem cilvēkiem, to nesauktu par fobiju," teica psiholoģe, atzīstot, ka vecāki var ietekmēt bērnu drošības izjūtu, rūpējoties par savām atvasēm.

Iluta atzīst, ka viņas ģimenē ļoti daudz runā arī par to, ka jebkuras ticības pamatā ir mīlestība un ka neviena ticība nemāca nogalināt.

"Ļoti daudz runājam, it īpaši šādā brīdī ļoti daudz runājam. Tas ir traģiski, kas notika, tas ir šausmīgi sāpīgi un, protams, gribētos, lai tas neatkārtotos. Mums ir izsludināts karš, kara stāvoklis. Pagaidām nav atcelts," atzīst Parīzē dzīvojošā latviete.

Psiholoģe atzīst, ka no bērniem ir grūti ko noslēpt un to ar nevajadzētu darīt. Bērniem ir jāskaidro, ka nelaimēs ir gājuši bojā cilvēki un ka tas ir sāpīgi tiem, kas zaudējuši savus tuviniekus

"Mēs varam aicināt ar bērniem darīt kopā labas lietas. Mēs varam domāt par šiem cilvēkiem. Mēs varam domāt par tiem cilvēkiem, kas ir blakus. Mēs paši esam kopā, tas var mazināt uztraukumu," tā psiholoģe.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti