Sadaļas Sadaļas

Neauglības ārstēšanas programmā dzimuši vairāk nekā 400 bērnu

Vairāk nekā 400 bērnu piedzimuši valsts apmaksātajā neauglības ārstēšanas programmā, kurai šajā rudenī aprit trīs gadi. Nacionālā veselības dienesta rīcībā gan ir dati tikai par dzemdībām, kas apmaksātas no valsts naudas, taču 404 dzemdības ir atzīstams skaitlis, saka dienestā.

Valsts apmaksātā neauglības ārstēšanas programma Latvijā tika uzsākta 2012.gadā. Sākumā tā bija viens no mātes un bērna veselības uzlabošanas plāna pasākumiem, bet vēlāk pastāvīga valsts budžeta programma. Valsts apmaksā gan zāles, gan arī pašu mākslīgās apaugļošanas procedūru.

„Visas programmas darbības laikā kopumā notikušas 404 dzemdības,” sacīja Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga. „Bet vērtējot šo skaitli, ir jāņem vērā dažādi apstākļi. Piemēram, mums nav pieejama informācija par sievietēm, kas izmantojušas apaugļošanas pakalpojumus, bet devušās dzemdēt mazuļus ārpus Latvijas, kā arī nav informācijas par tiem gadījumiem, kad dzemdību palīdzība sniegta par maksu kādās privātās ārstniecības iestādēs,” sacīja Štālberga.

Tāpat arī vienās dzemdībās ne vienmēr piedzimst viens bērns, mēdz būt arī dvīņi un reizēm pat trīņi. Šo trīs gadu laikā piecās programmā iesaistītajās klīnikās veiktas vairāk kā 1400 apaugļošanas procedūras.

„Protams, ir rinda, nav tā, ka mēs varam visiem palīdzēt gada ietvaros,” norāda klīnikas „IVF Riga” pārstāve Violeta Fodina.

Viņa skaidro – šī programma ļāva daudzām ģimenēm īstenot sapņus un lielākais ieguvums, ka valsts atbalsta šo programmu pilnībā – visas zāles un nepieciešamās procedūras, jau sākot no stimulācijas laika. Rezultāti ir bijuši ļoti labi.

„Līdz 45%. Tas nozīmē, ka 40% no simt pacientiem sasniegušas klīnisko grūtniecību pēc pirmā mēģinājuma. Es uzskatu, ka tie ir ļoti labi rezultāti pat pasaules līmenī. Problēmu varu nosaukt tādu, ka, ja paskatās uz kaimiņvalstīm, kur programma eksistē ilgāk, piemēram, igauņiem šī programma izskatās plašāk. Tā var līdzēt sievietēm, kuras nebija sasniegušas rezultātu pēc pirmā mēģinājuma,” komentē Fodina.

Proti, Latvijā jāstājas rindā vēlreiz, bet Igaunijā var tā paša gada laikā mēģināt vēlreiz. Šīs klīnikas pacientēm valsts apmaksātās programmas laikā trijos gados piedzimuši 84 bērni. No tiem 17 dvīņu grūtniecības un viena trīņu grūtniecība. Vēl 45 bērni šīs klīnikas pacientēm gaidāmi nākamā gada sākumā.

Joprojām garas ir gaidīšanas rindas uz neauglības ārstēšanas programmu, atzīst Nacionālajā veselības dienestā. Saskaitot gaidītājus visās piecās klīnikās, izrādās, ka to ir ap 2200. „Jāņem vērā, ka vienlaicīgi vairākās iestādēs rindā var atrasties viena un tā pati sieviete,” atzīmē Štālberga, ka reālā rinda varētu būt īsāka.

Jau kopš programmas sākuma joprojām atvērts ir jautājums par vienas – centralizētas rindas veidošanu šajā programmā.

Šajā gadā programmai plānoti aptuveni 600 000 eiro. Arī nākamajam gadam nauda šai programmai tiks plānota līdzīgi kā līdz šim, sola Nacionālajā veselības dienestā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt