Meža zvērus vēro no saules un vēja enerģijas uzturētas mājas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Varakļānu novada Murmatienes pagastā iespējams vērot meža zvērus un putnus, dodoties uz mednieku māju Trizelniekos, kas ir īpaši dabai draudzīga, jo visa mājas saimniecībā nepieciešamā enerģija tiekot iegūta no saules un vēja.

"Mēs braucām pa ceļu, garām bija lieli torņi. Tie nav medību torņi, tie ir dzīvnieku vērošanas torņi," par vienu no Varakļānu novada Murmastienes pagasta Trizelniekos pieejamo aktvitāti stāsta mednieku kluba "Murmastiene" valdes priekšsēdētājs Dainis Tučs, atklādams, ka šeit varot redzēt aļņus, briežus stirnas un mežacūkas, arī vilkus un lūšus, kādreiz parādoties arī lācis.

"Arī šinī pat tornī, kur ir stirnu barotava, no Madonas bija ģimene atbraukusi un vienu vakaru sēdēja, un vilks atnāca pa grāvi pie torņa," turpina Tučs, kuram dabas aizsardzība ir ne vien aizraušanās, bet arī profesija, jo viņš ir Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais speciālists. "Pavasarī, rudenī šie visi lauki esot pilni ar dzērvēm un zosīm. Tepat ir Teiču dabas rezervāts. Nāk atpūšas, sevišķi rudenī līdz kādām 5000 dzērvēm, un visi šie putni nāk uz laukiem baroties. Tos var vērot no mājas loga. Mazais ērglis tepat ligzdo. Nav nekur tālu jābrauc. Tepat izej uz lieveņa un skaties, kā viņš peļo," saka Tučs.

Tomēr pagaidām vismaz šeit šāda dabas vērošana neesot īpaši izplatīta tūrisma izklaide, kaut arī lievenis un māja, ko Tučs piemin, nav vis vienkārši māja meža ielokā. Tas ir visai mūsdienīgs mednieku ekonamiņš, kurā elektrība un karstais ūdens tiek nodrošināts, izmantojot saules un vēja energiju.

Šo māju ar nosaukumu "Trizelnieku Ignatiņi" pirms pieciem gadiem Murmastienes mednieku klubs uzcēlis kādā vecā māju vietā, un mājai saglabāts tās senais nosaukums. Tomēr pēc būvniecības darbiem medniekiem sekojis interesants posms, meklējot iespējamos risinājumus elektrības pieslēgšanai šeit meža ielokā esošajam namiņam.

"Zvanījāmies uz „Latvenergo" un teiksim tā – viņi nebija īpaši pretimnākoši. Cenas bija pilnīgi neadekvātas, finansiāli nevarējām to atļauties. Sāku meklēt interesēties un, re, kāds rezultāts," saka Tučs. Vaicāts, vai pie jauno tehnoloģiju ieviešanas palīdzējušas arī tā sauktās Eiropas naudas, Tučs nosmaida: "Mazlietiņ. Uzrakstījām projektu visām saules sistēmām (..) viss ko daba dod, vējš saule - to mēs izmantojam," saka Tučs.

Uzliktā tējkanna gan silstot no gāzes, bet viss apgaismojums esot no saules. Uz mājas un saimniecības ēku jumtiem nostiprinātie saules kolektoru bloki un saules baterijas, kā arī nelielais vēja ģenerators saražo strāvu, ar ko pietiek, lai namiņā nodrošinātu apgaismojumu, varētu darboties ledusskapis, ūdens sūknis, attīrīšanas iekārta un viss nepieciešamais.

"Visa strāva atnāk šajā koka kastītē. Tur ir astoņi akumulatori (..) mums ienākas viens kilovats no saules, viens no vēja. Te tas uzkrājas, tad aiziet pa vadiņiem uz šo kastīti – inventoru - tad viņš pārvērš šo elektrību uz 220 no akumulatoriem," nosmej Dainis.

Tomēr izrādās, lai savu pulcēšanās vietu šādi moderni aprīkotu, mednieku kluba "Murmastiene" biedri gājuši iespējams lētāko, tomēr sarežģītāko ceļu, jo nepieciešamās iekārtu komplektējošās detaļas tikušas pasūtītās „pa tiešo" no Ķīnas. Taču tagad mednieku namiņš Murmastienes pagastā ir enerģijas ziņā neatkarīgs un finansiālā ziņā nākamā investīcija pēc kāda laika būs nepieciešama vien akumulatoru nomaiņā. Pagaidām gan siltais ūdens, gan elektrība šeit mednieku kluba "Murmastiene" biedru tikšanās mājā, kā arī ārzemju viesmednieku un putnu vai zvēru vērotāju uzņemšanas vietā ir bezmaksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti