Pēcpusdiena

Uzņēmēji un biedrības aicina padarīt A. Čaka ielu cilvēkiem draudzīgu

Pēcpusdiena

Viņķele izdod rīkojumu par zāļu un medicīnisko ierīču piegādi personai uz dzīvesvietu

Speciāliste: Mentola cigarešu tirgošanas aizliegums nemainīs smēķēšanas paradumus Latvijā

Mentola cigarešu aizliegums varētu mazināt jauniešu interesi par smēķēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Savienībā 20. maijā stājies spēkā aizliegums tirgot mentola cigaretes. Jaunais aizliegums varētu mazinātu tirgū pieejamo produktu pievilcību jauniešu vidū, vērtē Slimību profilakses un kontroles centra sabiedrības veselības analītiķe Una Mārtinsone.

Smēķēšanas paradumus kopumā mentola cigarešu tirdzniecības aizliegums Latvijā neietekmēs, uzskata Martinsone, jo Latvijā šīs cigaretes nav tik populāras kā citās Eiropas Savienības (ES)  valstīs.

“Taču, ierobežojot pieejamo smaržu un garšvielu daudzveidību, tiek mazināts cigarešu pievilcīgums jauniešu vidū. To apliecina pētījumi – jo mazāka garšvielu pieejamība, jo mazāk pievilcīgs produkts šķiet jauniešiem,” uzsvēra Martinsone.

Tabakas izstrādājumu ražotāju asociācijas pārstāve Marita Jansone, atsaucoties uz kompānijas “Nielsen” pētījumu, norādīja, ka mentola cigaretes veido 18% no kopējā legālā cigarešu tirgus: “Tie ir apmēram 38 miljoni eiro, kas varētu tikt iekasēti no cigarešu pārdošanas apjoma akcīzes ieņēmuma veidā. Latvijā ir augsts nelegālo cigarešu īpatsvars, aizliegums ir viens no riska faktoriem nelegālā tirgus pieaugumam,” pauda Jansone.

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Baiba Šmite-Roķe pieļāva, ka daļa patērētāju, kas līdz šim smēķējuši mentola cigaretes, varētu meklēt nelegālus ceļus, kā pie tām tikt, taču to nedarīs pilnīgi visi.

Tāpat Šmite-Roķe norādīja, ka Latvijā katru gadu samazinās gan nelegālo, gan legālo cigarešu apjoms. Kā apliecina Slimību profilakses un kontroles centrs – arī smēķētāju skaits Latvijā kopumā samazinās. “Tas ir galvenais mērķis, kādēļ ievieš aizliegumus,” uzsvēra VID pārstāve.

Šmite-Roķe arī atgādināja, ka no 1. oktobra spēkā stāsies vēl viens aizliegums - tirdzniecības vietāa tabakas izstrādājumus nevarēs izvietot patērātājiem redzamās vietās, tie būs jātur slēgtos skapjos.

“Nelegālā tirgus apjoms mazinās, pateicoties muitas un robežsardzes rīcībai. Nav nevienas dienas, kad netiktu izņemtas nelegālās cigaretes. Patērētāji, kas līdz šim smēķējuši mentola cigaretes, meklēs citus ceļus, taču tas nemainīs tiesībsargājošo iestāžu darbu – tās turpinās strādāt,” uzsvēra VID pārstāve.

Saskaņā ar jaunākajiem SPKC pētījumu datiem, Latvijā ir samazinājusies smēķēšana gan pieaugušo, gan jauniešu vidū. "Īpaši šo pozitīvo tendenci novērojam jauniešu vidū. To jauniešu īpatsvars, kuri lietojuši jebkādus tabakas izstrādājumus, ir pat samazinājies par 39% un attiecīgi saskaņā ar jaunākajiem pētījumu datiem, tabakas izstrādājumus lieto 23% 13-15 gadus veco jauniešu," skaidro Mārtinsone. Ikdienā 2018. gadā smēķēja 25% iedzīvotāju vecuma grupā no 15 līdz 74 gadiem. Latvijas sabiedrībā smēķē 38% vīriešu, 12% sieviešu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti