Rīta Panorāma

Intervija ar tiesībsargu Juri Jansonu

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Intervija ar melanomas pacientu atbalsta biedrības «Soli priekšā melanomai» pārstāvi Sondru Zaļupi

Melanomas pacientu pārstāve: Pacienti mirst birokrātisku ierobežojumu dēļ

Situācija ar vēža ārstēšanu Latvijā ir kritiska, valstij joprojām trūkst ilgtermiņa plāna un informācijas par vēža pacientu veselības stāvokli, kā arī valsts apmaksājamo zāļu sarakstā netiek iekļautas jaunākas, efektīvākas zāles, lai gan kaimiņvalstīs šāda situācija ir atrisināta, LTV raidījumā "Rīta Panorāma" uzsvēra melanomas pacientu atbalsta biedrības "Soli priekšā melanomai" pārstāve Sondra Zaļupe.

"Vēlamies pievērst uzmanību ne tikai finansējuma trūkumam, bet arī tam, lai mēs būtu kaut soli priekšā situācijai, kas tūdaļ var kļūt dramatiska, jo cilvēki paliek bez zālēm, bez iespējām ārstēties. Mums jādomā uz priekšu, tāpēc akcijā #vēzisjāuzvar sabiedrībā zināmi cilvēki atgādinās par problēmu, ka finansējuma regulāri pietrūkst, jo valstij nav šāda ilgtermiņa plāna, nav konkrētu skaitļu, cik Latvijā ir vēža pacientu, kādas ir viņu vajadzības, kāds ir slimības progress," situāciju raksturoja Zaļupe.

Viņa sacīja, ka melanoma var būt ļoti mainīga: "Esmu uzzinājusi, kādas ir jaunās zāles;  diemžēl tās netiek iekļautas apmaksājamo zāļu sarakstā. Ja man vai citiem pacientiem jānomaina terapija, atkal sanāks cīnīties par zālēm, kurām nav finansējuma. Medicīna attīstās, bet bieži ir tāda situācija, ka Igaunijā un Lietuvā pacientiem zāles ir pieejamas, bet Latvijā nav."

Runājot par onkoloģisko pacientu ārstēšanu, Zaļupe uzsvēra: "Šobrīd situācija ir tāda, ka dzēšam ugunsgrēkus, glābjam cilvēkus, kuri mirst birokrātisko ierobežojumu dēļ. Pietrūkst konkrēta ilgtermiņa plāna, šogad vēža pacientu ārstēšanai papildus nepieciešami 10 miljoni eiro, bet nākamajā gadā – 28 miljoni eiro."

Uz jautājumu, vai no politiķiem ir saņemts solījums, ka līdzekļi tiks piešķirti, Zaļupe atbildēja: "Šādu atbildi neesam saņēmuši. Tiek plānots un plānots, un solīts. Portālā "Mana balss" izveidota iniciatīva "Valstij atbalstīt smagās slimības melanomas slimniekus, kā tas ir Lietuvā un Igaunijā". Iniciatīva paredz, lai medikaments "Keytruda" būtu pieejams Latvijas iedzīvotājiem un tiktu iekļauts valsts kompensējamo zāļu sarakstā, kā tas ir Lietuvā un Igaunijā."

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti