Mednieki dažādi vērtē plānu izšaut mežacūkas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Līdz 90% samazināt meža cūku populācijas blīvumu Latvijā – to paredz  Āfrikas cūku mēra profilakses pasākumi. Līdz ar to noteikts arī dzinēju medību termiņa pagarinājums līdz  marta vidum. Mednieki gan šo lēmumu vērtē neviennozīmīgi, jo ir  kolektīvi, kuriem  nav izdevies nomedīt jau līdz šim piešķirto mežacūku limitu, jo medības apgrūtinājusi ziema bez sniega. 

Ir arī kolektīvi, kas ņem papildu atļaujas, kā arī ir sākuši Pārtikas un veterinārajam dienestam pārbaudēm nogādāt nomedīto meža cūku paraugus bīstamās slimības pārbaudei.  

Nāk pavasaris un mežā mazuļu gaidībās ir  ne tikai meža cūkas, bet arī citi dzīvnieki, tāpēc Jērcēnu mednieku kolektīva pārstāvis Jānis Ence medību termiņa pagarinājumu vērtē skeptiski.

Viņaprāt, tas rezultātus nedos, turklāt šajā laikā medību noteikumi paredzēja meža dzīvniekiem miera periodu. Tagad mednieki dzīs cūkas, tramdīs visus pārējos dzīvniekus, cenšoties nomedīt cūkas, kas nemaz nav tik vienkārši, kā kāds iztēlojas, Latvijas Radio klāstīja mednieks.

„Ķīnā arī zvirbuļus šaudīja kādreiz ar lielgabaliem, kaut kas tamlīdzīgas..” sacīja Ence.

Savukārt Ziemeļvidzemes virsmežniecības inženieris medību jautājumos Jānis Ročāns vērtē, ka meža cūku skaita samazināšana var dot rezultātu slimības ierobežošanai - jo būs mazāk dzīvnieku, jo tiem būs mazāk iespēju kontaktēties, izplatot slimību.  Tiesa, viņš nav pilnībā pārliecināts, vai medību termiņa pagarinājums dos cerētu rezultātu.

Lai nomedītajām meža cūkām konstatētu, vai tās ir vai nav inficētas ar bīstamo slimību, ir jāzina, kā pareizi ir jāņem paraugi un kā tie ir jānoformē. Par to var uzzināt Pārtikas un veterinārajā dienestā.  Valsts veterinārā inspektore Inga Laizāne stāstīja, ka visus medniekus dienests informējis par pareizo paraugu ņemšanu – no nieres, no liesas, mandelēm un asinīm. Medniekiem dala arī inventāru paraugu ņemšanai.

Lai arī Latviju vēl nav sasniegusi bīstamā slimība, tomēr medniekiem ir ļoti svarīgi jau tagad ievērot profilakses pasākumus, jo, kā stāsta medību inženieris Jānis Ročāns, ir iespēja šo slimību no meža pārnest mājas cūkām. Pēc medībām nevajadzētu ar medību drēbēm iet apkopt savus lopus, nevajag apstrādāt mežacūkas mājas dzīvnieku novietnē, jāievēro tīrība.

Savukārt Pārtikas un veterinārajā dienestā arī iesaka, braucot uz ārvalstīm, nevest mājās gaļas izstrādājumus un, piemēram, tur neapēsto desu nemest silē mājas cūkām. Laukos lietderīgi būtu ievērot aizsardzības pasākumus ikkatrā  fermā.

Konkrētu informāciju gan par profilakses pasākumiem, gan to, kā nomedītajām meža cūkām ir jānoņem paraugi,  var iegūt sazinoties ar Pārtikas un veterināro dienestu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti