Rīta Panorāma

Intervija ar Ainaru Bagatski

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Kā pasargāt sevi un bērnus no saules dūriena?

Mediķu padomi: Kā pasargāt sevi un bērnus no saules dūriena

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Karstās un saulainās dienās mediķiem nereti nākas palīdzēt cilvēkiem, kuri pārkarsuši vai sasirguši pēc saules dūriena. Lai pasargātu sevi un bērnus no saules dūriena, vērts ieklausīties mediķu ieteikumos un pārlieku ilgi neuzturēties saulē.

Visvairāk bīstams karstais laiks ir cilvēkiem ar sirds un asinsvadu saslimšanām, zīdaiņiem un maziem bērniem, kā arī vecāka gada gājuma cilvēkiem.

Saules dūriens no svelmainas saules bez cepures un karstuma dūriens telpās var piezagties nemanot. Tādēļ ārsti aicina izvairīties no ilgstošas uzturēšanās tiešos saules staros, karstā laikā nelietot alkoholiskus dzērienus un, ja iespējams, izvairīties no smagām fiziskām aktivitātēm.

Katru gadu mediķiem nākas glābt cilvēkus, kuri nav novērtējuši saules spēku. “Simptomi ir tādi, ka var būt galvas reiboņi, galvassāpes, slikta dūša. Tas ir atkarīgs no saules dūriena pakāpes. Ir trīs pakāpes: viegla, vidēja un smaga,” stāsta Stradiņa slimnīcas Neatliekamās medicīnas centra pārstāvis Rems Zikovs.

Pie smagas pakāpes cilvēks ir uzbudināts, neadekvāts vai tieši otrādi – ļengans un nosvīdis. Saules dūrienu parasti pavada sejas apsārtums, nogurums, augsta ķermeņa temperatūra pat ap 40 grādiem.

Ja savlaicīgi netiek sniegta palīdzība, saules dūriens var novest pie ļoti smagām sekām – attīstās smadzeņu tūska un tiek bojāti iekšējie orgāni.

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā norāda – gan pieaugušie, gan bērni var pārkarst arī dienās, kad saule ir aiz mākoņiem. “Vajadzētu būt galvassegai arī mazam bērnam. Zīdaiņus ieteiktu apsauļot caur koku lapotni, neatstājot viņus tiešos saules staros. Siltā un karstā laikā uzmanīgi jālieto sintētiskie materiāli. Zīdaiņu rati visbiežāk ir veidoti no sintētiskiem materiāliem. Nedrīkst karstā laikā ratiņu kulbu pārklāt ar sintētisko pārklājumu,” norāda Bērnu slimību klīnikas virsārste Vija Rimša.

Protams, D vitamīns cilvēka organismā ir nepieciešams, tādēļ bērniem, bet ne zīdaiņiem, uzturēšanās saulē pat ir vajadzīga. Tomēr nevajag pārmērīgi sauļoties. Jo mazāks bērns, jo vecākiem jābūt uzmanīgākiem ar karstumu. Dienās, kad termometra stabiņš ir virs 25 grādiem, mediķi aicina pastiprinātā daudzumā dzert ūdeni.

“Der iegaumēt, ka maziem bērniem pludmalē vienmēr jābūt nodrošinātai ēnas iespējai - vai tā ir dabīga koku paēna, vai tas ir saulessargs, bet ir jābūt tā, lai bērns varētu atrasties ēnā, īpaši aizmidzis, lai viņš nebūtu saulē, bet būtu ēnas pusē,” vērš uzmanību Rimša.

Ja pats cilvēks vai apkārtējie redz, ka cilvēkam saules vai karstā laika dēļ veselība krietni pasliktinājusies, jālūdz palīdzība mediķiem. Sasirgušais noteikti jānovieto vēsākā vietā, kaut vai ēnā. Ja iespējams, cilvēku vajag norīvēt ar vēsu ūdeni vai ietīt aukstā palagā. Ja slimnieks ir noģībis, viņš noteikti jānogulda uz sāniem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti