Rīta Panorāma

ASV zoodārzā piedzimst reta antilope

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar VUGD pārstāvi Ilzi Dāmi-Birziņu

Karstā laikā nepieciešams dzert ūdeni

Mediķi: Karstā laikā nedrīkst aizmirst dzert gana daudz ūdens

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kas notiek ar organismu, neuzņemot pietiekami daudz ūdens? Ūdens ir svarīgs teju visiem dzīvības procesiem, tai skaitā smadzeņu darbībai, enerģijas vielmaiņai un sirds veselībai, turklāt tas ietekmē ne vien mūsu veselību, bet arī izskatu un pašsajūtu kopumā. Tomēr aizvien vēl nereti rodas jautājums – cik daudz ūdens vispār ir jādzer? Un kas būs, ja nedzeršu pietiekami?

Nogurums, nervozitāte un slāpes ir pazīmes, kas var liecināt par ūdens trūkumu organismā. Ūdens ir mūsu organisma galvenais elements, kas veido vislielāko daļu no ķermeņa masas, pieaugušajiem tie ir 50–60%, bērniem pat 70–80%.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Infektoloģijas nodaļas virsārste Liene Smane sacīja: "Viennozīmīgi – karstajā laikā ir jādzer ūdens un to nedrīkst aizmirst. Kāpēc? Jo pastāv dehidratācijas risks, tas arī attiecās uz maziem bērniem. Vecākiem ir jāatceras, ka bērniem ir jāpiedāvā regulāri padzerties un jāseko līdzi, lai bērns uzņem ūdeni pietiekošā daudzumā."

Cik daudz ūdens jāizdzer pieaugušajam un cik – bērnam?

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Slimību profilakses nodaļas vadītāja Līva Aumeistere norādīja: "Ja mēs runājam par pusaudžiem, pieaugušajiem, tad mēs runājam par 2–2,5 litriem šķidruma, no kā 1,5 litriem būtu jābūt tīram ūdenim, ko mēs padzeramies. Ja kāds grib ļoti precīzi rēķināt, tad tas būs aptuveni 30 mililitri uz vienu kilogramu ķermeņa masas. Ja mēs runājam par bērniem 1–3 gadu vecumā, tad tas būs vismaz viens litrs šķidruma dienā, kas ir jāuzņem, un lielākiem bērniem 1,5–2 litri."

Nepietiekama šķidruma uzņemšana var izraisīt organisma atūdeņošanos, un tas var novest pie nopietnām veselības problēmām.

"Var būt ģīboņi karstā laikā, problēmas ar sirdi, kas vairāk varētu būt raksturīgi senioriem un cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām, kam īpaši ir jāpievērš uzmanība, un arī maziem bērniem šī pārkaršana. Sekojam līdzi, lai seniori un mazi bērni regulāri padzertos," sacīja Aumeistere.

Nereti ar ūdens padzeršanos mēs grēkojam, tāpēc speciālisti iesaka pamainīt ikdienas paradumus, kā arī rādīt piemēru citiem.

SPKC Slimību profilakses nodaļas vadītāja teica: "Pašiem ieviest ikdienas rituālus, piemēram, mēs pieceļamies, blakus ir jau kāda glāze vai krūzīte ar ūdeni – uzreiz padzeramies. Ņemam līdzi vienmēr savu ūdens pudeli, paši regulāri padzeramies un rādām arī mazajiem, protams, arī senioriem."

Speciālisti norādīja, ka vasarā vajadzētu atturēties no saldinātiem dzērieniem, jo tie slāpes neremdina. Turklāt ūdens garšu varam uzlabot arī paši. "Mēs ūdenim varam arī paši uzlabot garšu, varbūt limonādes vietā paņemam ūdeni, pieliekam klāt piparmētru lapiņas, citronu, apelsīnu, ogas, visu, kas ir pieejams, un principā tādā veidā mēs paši uztaisām savu veselīgo dzērienu, ja varbūt negribas tīrā veidā ūdeni dzert," sacīja Aumeistere.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti