4. studija

Kāpēc Dabiņu ģimene, kurā piedzima trīnīši, nesaņēma 15 000 eiro, kā solīts?

4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

Ceturtā studija. Jaunas, nāvējošas narkotikas. Rodas negaidīti parādi

Mediķi ceļ trauksmi par sintētisko narkotiku sērgu un to nonākšanu pusaudžu iecienītajos «veipos»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Heroīnu, ko vēl nesen uzskatīja par bīstamāko narkotiku, pēdējā laikā aizvieto ķīmiski sintezēti opioīdi, kas atkarību māktiem cilvēkiem ir īpaši bīstami. Turklāt narkologi satraukti par bīstamu tendenci – Eiropā šīs vielas atrastas elektroniskajās cigaretēs, kas arī mūsu valstī ir ļoti populāras pusaudžu un jauniešu vidū.

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "4. studija" kļuva par lieciniekiem Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) cīņai par kāda cilvēka dzīvību pie Centrālās stacijas Rīgā.

Situācija pēdējam laikam tipiska – pacients saindējies ar narkotiskajām vielām. Pārdozējis.

Nav svarīgs uzņemšanas veids, bet gan deva, "4. studijai" stāstīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā. Viņi ir pirmie, kas steidzas palīgā, kad deva ir bijusi par lielu.

"Viņi visi ir bezsamaņā, viņiem visiem praktiski ir apstājusies elpošana," skaidroja NMPD ārsta palīgs Romāns Cinis. "Līdz ar to ir vajadzīgi pasākumi, tā teikt, elpošanas nodrošināšanai – tās ir ventilācijas ar ambu maisu, lielām skābekļa plūsmām. Protams, ir arī speciāli medikamenti, ko mēs dodam. Ne vienmēr tie palīdz. Tā kā mums tagad ir parādījušās kaut kādas jaunas narkotikas, līdz ar to ne vienmēr tie mūsu medikamenti spēj palīdzēt."

Ārsta palīga pieredze liecina – neatliekamās palīdzības mediķi ir otrie aiz narkomāniem, kuri uzzina, ka Rīgā dīleri atjaunojuši narkotiku krājumus.

Tad ierastie divi izsaukumi maiņā pāraug piecās, sešās reizēs, kad jāsteidzas kārtējo narkomānu atgriezt šajā saulē.

"Pēc tam slimnīcās jau var arī sanākt neizglābt. Vai arī cilvēkam jau ir tik liels smadzeņu bojājums, ka vairs nespēj normālā dzīvē atgriezties. Un tas viss ir vienas dozas dēļ, bišķiņ par lielu," atzina Cinis.

Heroīns vairs nav modē. Arī nelegālajā tirgū nav īsti pieejams, raidījumam norādīja aptaujātie speciālisti. To nomainījis karfentalīns. Pēdējo gadu laikā novērota tendence  – ar "Darknet" jeb slēptā interneta palīdzību ievest ķīmiski sintezētas vielas.

"Faktiski tagad topā ir fentanila un nitazēnu atvasinājumi. Tie ir jaunie opioīdi, ko ar parastām metodēm līdz šim nevarēja noteikt, bet tagad mūsu laboratorija to var noteikt. Un, jāsaka, ka pēdējā mēneša laikā mēs sastopamies ar vairākiem gadījumiem. Vismaz seši tādi ir bijuši, kad mēs pierādījām nitazēnu grupas atvasinājumu," pastāstīja Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna.

20 eiro – tik maksā viena desmitā daļa grama ķīmiski sintezēto opioīdu, kas ir sajaukti kopā ar saistvielu. Cik daudz bīstamās vielas nonāk narkomāna vēnā, ir laimes spēle. Bet ir skaidrs, ka narkodīleri uz lietotāju dzīvības rēķina nopelna milzīgas summas, jo tīrā veidā bez saistvielas 50 gramu šīs vielas melnajā tirgū maksā 200 līdz 300 eiro, informēja Valsts policijā.

"Teiksim tā, šī saistviela, kas nesatur neko, un šī aktīvā viela, kas ir šis, piemēram, protonitazēns. Tā viela ir spēcīga, viņi ar vienkāršām metodēm viņu sajauc, bez speciāliem mikseriem, šī viela tiek nekorekti sajaukta, un ir devas, kur vispār sanāk nav šīs aktīvās vielas, bet ir devas, kurās ir par daudz šīs aktīvās vielas," skaidroja Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Sandis Radziņš.   

Tātad – narkomāna organismā nonāk dažādu sintētisku vielu un medikamentu miksējums, bet produkta sastāvdaļas procentos, kā tas redzams uz pārtikas precēm, nāves pulverīšu iepakojumiem nepievieno. Un rezultāts ir neprognozējams. Narkomānu pasaulē jaunajām narkotikām dots nosaukums "šora".

Lietotāja pieredze

"4. studija" uzklausīja kāda narkotiku lietotāja pieredzi: "No "šoras" cilvēki mirst tā kā mušas. Es pamēģināju un atmodos, kad man "ātrie" bija mājās. Divdesmit minūtes mani nevarēja dabūt pie samaņas, bet paņēmu es ļoti, ļoti maz. Tieši draudzene pārdozēja, nomira. Kāds velns mani arī dīdīja, arī paņēmu un arī gandrīz nomiru. Labi, ka cilvēki laicīgi izsauca "ātros", citādi es arī būtu mirusi. Tur ir kaut kāda ķīmija. Velns viņu zina, kas tur ir. Tas pat nav vairs fentanils, kas bija agrāk, no kura arī mira cilvēki ļoti. No "šoras" tas, man šķiet, ka tā ir droša nāve." 

Neatliekamās medicīniskās palīdzības statistika liecina, ka 2021. gadā mediķi steigušies palīgā 2360 reizes, bet pērn jau 2807 reizes. Ar narkotikām saistīto izsaukumu skaits audzis par teju pustūkstoti. Daļā no tiem diemžēl mediķu palīdzība vairs nebija nepieciešama.

Šīs vēstules autore tika atrasta mirusi savā dzīvoklī. Viņa rakstīja: "Es ceru, ka nepārdozēšu. Tas toč nav mans mērķis, bet pārāk grūti atteikties. Lūdzu, lūdzu piedod!"

Valsts policijā uzsvēra, ka ļoti bīstama ir pat heroīna aizstājēju putekļu ieelpošana.

"Ne tikai narkomāniem, bet arī tiesībsargājošo iestāžu darbiniekiem, mediķiem ir bīstama šo putekļu ieelpošana, jebkuram,"

sacīja Radziņš.

Satraucoša tendence

Tikmēr Eiropā saistībā ar sintētiskajiem opioīdiem novērota kāda ārkārtīgi satraucoša tendence.

"Tā arī veipos tiek uzpildīta. Ne uzpildīta, bet papildināta. Un veipos – mēs tagad dzirdam –, ka tiek papildināta ne tikai ar nitazēnu grupu, bet arī amfetamīniem un citām psihoaktīvām vielām. Tā ir ļoti liela bīstamība. Par ko mēs visvairāk domājam, – par jauniešiem, par to, ka šie veipi ir ārkārtīgi populāri. Faktiski šie jaunieši, it sevišķi, ja viņš pērk no rokas vai kādā nelegālā tirgotavā, nemaz nezina, ko viņš ir nopircis un kādu vielu viņš ir lietojis," brīdināja narkoloģe.  

Narkotiku lietotājam pirmajā reizē draud administratīvais sods; gada laikā pieķertam atkārtoti – kriminālatbildība. Taču sodi patlaban pārdozēšanas statistiku neuzlabo. Narkologi iecerējuši antidota programmu – katram atkarīgajam piešķirt medikamentu, kas, iespējams, palīdzētu pārdozēšanas brīdī, taču pagaidām valsts šo ieceri nav atbalstījusi. Tikmēr sintētisko opiātu sērga pārņem visu Eiropu. Narkologi baidās, ka drīz sāksies pārdozēšanas arī nepilngadīgu veipotāju vidū.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti