Mediķi brīdina par dzīvību apdraudošām gripas komplikācijām

No gripas nemirst, bet no tās radītām komplikācijām gan, atgādina AS „Veselības centru apvienības" (VCA) pārstāve Ilze Bērziņa. Paslimojot vien dažas dienas un atkal traucoties ikdienas darbos, iedzīvotāji apdraud savu dzīvību un var radīt raizes gan ģimenes, gan tuvinieku vidū.

“Gripa kā vīrusa infekcija kļūst par katalizatoru tām kaitēm, kas, iespējams, organismā kādu laiku ir snaudušas vai ir hroniskas”, norāda AS "Veselības centru apvienība" poliklīnikas “Elite” dienas stacionāra vadītāja Anna Aleksandrova. Viņa atgādina, ka gripas neizslimošana var rezultēties ar plaušu karsoni, pneimoniju vai bronhītu, kam būs nepieciešama ilgstoša ārstēšana. Senioriem gripas radītās komplikācijas ir īpaši bīstamas, par ko ik gadu gripas laikā liecina mirušo skaits.

“Gripas vīruss nav nāvējošs, bet tā neizārstēšana un izrietošās komplikācijas var izrādīties letālas – īpaši gados vecākiem cilvēkiem un pacientiem ar hroniskām saslimšanām,” skaidro Aleksandrova.

Īpaši bīstama gripa ir tiem cilvēkiem, kam ir tādas hroniskas saslimšanas kā, piemēram, bronhiālā astma, cukura diabēts, arteriālā hipertenzija vai ļoti novājināta imūnsistēma.

Dažiem organismā nokļūst tāds vīrusa apjoms, ar ko ir iespējams veiksmīgi cīnīties mājās apstākļos un kas tālāk nevairojas, bet dažkārt ir nepieciešama palīdzība stacionārā stingrā mediķu kontrolē.

Ierastākās gripas komplikācijas ir pneimonija vai plaušu karsonis. Nereti nākas ārstēt bronhītu kā sekas “izstaigātai” gripai. Katrs pieaugušais labi zina savas vājās vietas – dažiem tas ir deguns, kādam – ausis. Ielaista deguna dobuma iekaisuma -  haimorīta - ārstēšana prasīs ilgāku laiku. Īpaši uzmanīgiem ir jābūt bērniem, ja viņu vājā vieta ir ausis.

Ieradums traukties ikdienas gaitās, vien pāris dienas paslimojot, rada riskus, kuriem saslimušais pakļauj gan sevi, gan apkārtējos.

Pašsajūtai nedaudz uzlabojoties un pazūdot temperatūrai, infekcija vēl atrodas organismā un turpina savu darbu. Tādēļ Anna Aleksandrova atgādina, ka gripa ir jāizslimo. Pieaugušajam no gripas vīrusa būtu jāārstējas vismaz piecas dienas, bet bērniem un senioriem – vismaz septiņas.  Taču, ja piecu dienu laikā temperatūra nemazinās un ir neatkrēpojošs klepus, obligāti ir jādodas pie ārsta, lai veiktu rentgena izmeklējumu un nodotu asins analīzes.

“Pārāk agri aizejot uz darbu vai staigājot apkārt saslimušam, jūsos esošais lipīgā vīrusa infekcijas slimības ierosinātājs viegli atrod ceļu pie tiem, kam ir zema imunitāte, tādējādi vairojot saslimušos, kam arī ir ģimenes un bērni, kas ir pakļauti tiešam riskam”, ar nožēlu atzīst Anna Aleksandrova.

Tādēļ, izslimojot gripu mājās, ieguvēji būs visi – gan paši saslimušie, gan draugi un kolēģi.

Slimojot ar gripu, nevajag lietot  antibiotikas, jo tās strādā pret baktērijām, nevis vīrusiem. Dzerot pretsāpju līdzekļus, tas ir jādara ar mēru gadījumos, kad pie augstas temperatūras ir muskuļu vai citas sāpes.  Galvenais - vajag daudz dzert šķidrumu, lietot pretdrudža līdzekļus un neaizmirst par tautas medicīnas līdzekļiem – ķiplokiem, cidonijām un dzērvenēm. Bērniem nekādā gadījumā nedrīkst dot aspirīnu vai citu acetilsalicilskābes grupas medikamentu, jo tas var izraisīt Reja sindromu – paliekošus neiroloģiskus traucējumus vai miokardītu.

Senioriem un cilvēkiem, kas patstāvīgi lieto kādas zāles, noteikti par tām nevajadzētu aizmirst. Un, tiklīdz rodas aizdomas par sarežģījumiem, ir jādodas pie ģimenes ārsta. “Ja ģimenes ārstam pieraksts ir pilns, var doties pie dežūrārstiem, kas ir katrā poliklīnikā”, atgādina Anna Aleksandrova.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt