4. studija

Jo tuvāk Eiropas Parlamenta vēlēšanas, jo vairāk jautājumu...

4. studija

Uz jautājumiem atbild uztura speciāliste, blogere KSENIJA ANDRIJANOVA

Kāpēc pavasara darbi dārzā var izvērsties visai asiņaini?

Mediķi atgādina: Pavasara darbos jāsargās no acu traumām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pat visparastāko pavasara darbu laikā jābūt īpaši uzmanīgam. Jāsaudzē savas acis. Faktiski acu traumas ir viens no vienas acs redzes zuduma galvenajiem iemesliem. Tieši tādā darbaspējīgā vecumā. Mediķi dārza darbu laikā aicina ikkatru būt īpaši piesardzīgiem. Un nodrošināties pret dažādām traumām. 

Parasti, iekopjot savu pagalmu vai dārzu, pat neaizdomājamies, cik patiesībā tas var būt bīstami, jo īpaši – redzei. Turklāt - pat zemes darbu laikā.

“Visbiežāk dabon tādus mazus akmentiņus, smiltis vai mazas mušiņas, kas ir tikko pamodušās, kaut kādas pagājušā gada sēnalas, kas to acs virsmu saskrāpē, nokļūstot zem acs, acu kaktiņos, un tad pacients vai dārza darbinieks saberzē šo aci. Otrs variants – kad ar pērnās zāles stiebriem, pieliecoties mēģinot tās saknes iztīrīt, mēs šo acs virsmu saskrāpējam, pielokoties un tieši acī trāpa šis zara stiebrs iekšā,” biežākās traumas raksturoja oftalmologs Juris Vanags. 

Stradiņa slimnīcas acu ārsti ik dienas pieņem 15 līdz 20 pacientus, kuri netīšām saskrāpējuši acs virsmu. Mediķi uzsver - puse pacientu traumu guvuši paši savā dārzā.

“Visklasiskākā dārza trauma ir zāles pļaušana. Šīs traumas parasti rodas no dažādiem atlecošiem priekšmetiem. Teiksim, dažādiem akmeņiem, stikla gabaliem. Un šeit jāsaka, ka traumu var iegūt ne tikai tas, kurš pļauj, bet ļoti bieži traumu dabū tie, kuri skatās. Tāpēc ir jāskatās, lai mazi bērni nestāvētu blakus, kad zāli pļauj. It īpaši bīstama ir trimerēšana, jo ar trimeriem traumas tiek iegūtas ļoti bieži,” skaidroja P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas nodaļas vadītāja. 

Juris Vanags norādīja – traumas var rasties, arī, piemēram, sitot ar āmuru pa sliedi. Atlec mazs metāla gabaliņš, kas ātri var ieskriet acī. Ja acī trāpījis svešķermenis, ārstam tas jāizņem pēc iespējas ātrāk. 

Grūti pat iedomāties, ko operāciju laikā oftalmologi atrod cilvēku acīs – pat gultņus un stiklus. Diemžēl šāda veida traumas var beigties ar nopietnām sekām, pat redzes zaudējumu.

“Acu tādas lielas traumas gadījumā nekādu lielu pirmo palīdzību nav iespējams sniegt. Varbūt būtu svarīgi atgādināt, ka aci vajadzētu aizklāt. Vai ar tīru kabatlakatiņu, vai ar tīru pārsēju, vai ar tīru marlīti, ja tas mājās ir. Un ir svarīgi ievērot, kas dažkārt tiek pārkāpts – no acs neko nevajag ņemt laukā. It īpaši, ja trauma ir liela un ir iedurts ar kādu lielu nazi,” atgādināja Guna Laganovska. 

Cilvēka redze ir viena no svarīgākajām maņām, lai mēs spētu domāt, spriest un arī justies pilnvērtīgi. Nereti pie ārstiem slimnieki vēršas ar novēlošanos, un tad ap svešķermeni jau izveidojies sastrutojums.  Mediķi atgādina, ja dārza darbu laikā ir iegūta acs trauma, speciālista palīdzība nepieciešama nekavējoties.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti