Mediatore: Ģimenes izjūk, jo pāri neprot civilizēti risināt konfliktus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Latvijā arvien ir viens lielākajiem šķirto laulību īpatsvariem Eiropas Savienībā. Kā četri iemesli laulību šķiršanai Latvijā - alkoholisms, dzīve kopā ar viena laulātā vecākiem, nevienmērīgā pienākumu sadale starp laulātajiem un raksturu nesaderība jeb neprasme civilizēti risināt konfliktus - tiek nosaukti kā vieni no biežākajiem noslēgto laulību šķiršanā. Tieši uz pēdējo iemeslu kā vienu no būtiskākajiem Latvijas Radio norāda speciālisti.

Strīdi ir jebkurās attiecībās un ģimenē, Latvijas Radio raidījumam "Ģimenes studija" norādīja Tamāra, kurai ir šķiršanās un jaunu attiecību pieredze. Viņa norāda, ka lēmums par attiecību turpināšanu vai pārtraukšanu jāpieņem katram pašam un trešā persona no malas (speciālists vai labākais draugs) var tikai uzklausīt, bet ne dot izšķirošu padomu. 

Veidojot ģimeni, cilvēkiem vajadzētu apgūt iemaņas, lai mazinātu nevajadzīgu situāciju rašanos. Lielākais šķirto laulību īpatsvars ir dzimtsarakstu nodaļās reģistrētajām ģimenēm. Tas varētu norādīt uz to, ka baznīcā noslēgtās laulības paredz lielāku sagatavošanās darbu pirms kopdzīves sākšanas.

Šī gada maijā stājies spēkā Mediācijas likums, lai dažādās situācijās mazinātu tiesu sistēmas iesaisti konfliktu risināšanā. Mediators ir vidutājs, kas palīdz risināt strīdu bez tiesas starpniecības.

Cilvēks nav mācīts risināt strīdus, uzsver mediatore Viktorija Portere. Katrs cilvēks nāk no savas vides, viņi var runāt ar dažādiem vārdiem par vienu un to pašu tēmu. Daudziem pietrūkst mākas saklausīt to, ko otrs ir domājis. Tamāra piebilst, ka būtiski ir mācēt strīdēties cilvēciski.

Viņa vērš uzmanību uz pāra vienoto stratēģiju ar skatu uz nākotni. Ģimenes psihoterapeits Aldis Miglinieks piebilst, ka laulība ir kā pārgājiens un reizēm gadās, ka katram karte rāda citu virzienu un izveidojas cīņas fronte ar ierakumiem katrā pusē. Nežēlīgā karā var iesaistīties pat tuvāki un tālāki radi.

Pēc šķiršanās nepieciešami divi, trīs gadi, lai atrastu jaunu dzīves ceļu, Latvijas Radio norāda speciālisti. Pirmajā gadā jāpiedzīvo visi ģimenes un valsts svētki jaunajos apstākļos, pēc tam jau būs pierasts un varēs virzīties pa paša izvēlēto.

Ja tomēr laulība tiek šķirta, tad jāatceras par procesa nevēlamo ietekmi uz bērniem, taču bieži vien ir situācijas, kad laulības saglabāšana var nest nevēlamākas sekas. 2011.gadā šķirto laulību skaits bija neparasti liels, kas skaidrojams ar likumdošanas jaunievedumu - iespēju šķirt laulību pie notāra, pastāstīja Latvijas Zvērinātu notāru padomes loceklis Jānis Skrastiņš.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

No savas pieredzes Tamāra bilst, ka būtiski vienošanos par uzturlīdzekļiem un saskarsmes tiesībām noformēt kā notariālu aktu, lai varētu paglābties no situācijas, kad viens no vecākiem nemaksā uzturlīdzekļus. Svarīgi arī ar bijušo dzīvesdraugu saglabāt cilvēciskas attiecības pēc šķiršanās, citādi būs jādomā, kā atbildēt bērnam uz dažādiem jautājumiem par otru vecāku.

Ģimenes psihoterapeits Miglinieks norāda, ka šķiršanās process visvairāk ietekmē bērnus. Ja psiholoģiskais karš starp vecākiem, kas šķiras, ir ilgstošs, psihoemocionālais stress var bērnam atstāt sekas uz visu mūžu. Arī haoss, kas ir vecāku attiecībās, negatīvi ietekmē bērnus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti