Sadaļas Sadaļas

«Mana jūra»: Aktīvā sezona vēl tikai sākusies, bet atkritumu pludmalēs jau ļoti daudz

Ekspedīcija "Mana jūra 2015" tuvojas noslēgumam. Dalībnieki jūras krastu piesārņojuma monitoringā jau atraduši smago elektroniku - televizoru, radiatoru, kā arī daudzus sadzīves atkritumus. Šogad īpaši daudz atrastas zvejas kuģu virves, kā arī ausu tīrāmie kociņi. Vēl pirms akcijas noslēguma vides entuziasti vien secināja - neskatoties uz faktu, ka tūrisma aktīvā sezona vēl nav sākusies, atkritumu Latvijas pludmalēs ir ļoti daudz, turklāt lielākā daļa ir cilvēku smiltīs atstātais.

"Visu lielo pilsētu sodība - ausu kociņš. Cilvēki iemet to podā, kaut kādā situācijā pie atkritumu tīrīšanas filtriem tas iziet cauri un noklāj jūras grunti tā, ka nemetās. Mēs esam atraduši milzīgus daudzumus," ekspedīcijas un vides akcijas "Mana jūra" rīkotājs, Vides izglītības fonda vadītājs Jānis Ulme atrāda nupat monitoringa vietā salasītos atkritumus Vakarbuļļu pludmalē. Maisā atrodama plastmasas pudele, papīri, maisiņi un citi atkritumi.

Ekspedīcijas dalībnieki kājām mērojuši jau visu ceļu no Nidas līdz Rīgai, atlicis vēl ceļš līdz Ainažiem. Runājot par pirmajiem secinājumiem, Ulme norāda - šoreiz ekspedīcija sākusies ātrāk vēl pirms aktīvas tūrisma sezonas un tādēļ vides aktīvisti gaidīja salīdzinoši nelielāku atkritumu apjomu. Taču pagaidām, spriežot pēc izstaigātajām Kurzemes krastiem, cilvēku atstāto atkritumu daudzums pie jūras ir līdzīgs kā pērn.

"Tas, kas patiešām ir jauns pienesums no šī gada ir fakts, ka plastmasas īpatsvars un arī plastmasas frakcijas, kas atrodas, tās arvien pieaug. Līdz ar to mēs katru gadu atkārtojam, ka kaut kas nopietni traki notiek ar plastmasu. Šogad ir svarīgi to atkārtot un pateikt visām institūcijām, jo šis gads iezīmējas ar to, ka ir atcelta iecere par depozītu sistēmas izveidi, kā arī - dabas resursu nodokļa izmaiņas, kas tikušas veiktas, acīmredzot nekādā veidā neietekmē mūsu plastmasas patēriņa paradumus," skaidro Jānis Ulme.

Ekspedīcijas gaitā komanda rezultātu vēl nav publicējusi, lai secinājumi būtu objektīvi, jo vēl nav apsekotas pludmales līdz Ainažiem. Kārtīgi iesauļojušies un mazliet saguruši, ekspedīcijas dalībnieki Elīna Kolāte un Uldis Mors gan vērtē, ka netrūkst tieši no jūras izskalotu atkritumu, redzēti arī vairāki izskaloti roņu līķi, kas iepinušies zvejas tīklos.

"Zvejas tīkli, atliekas no zvejas tīkliem, virves, dažādas plastmasas, par kurām nevar noteikt - no kurienes tās ir, jo ļoti ilgi bijušas jūrā," stāsta Uldis Mors. "Top trīs ir televizors, ledusskapis un radiators. Kolka, Ģipka, Kaltene - tā teritorija iezīmējās ar akmeņogļu izbirumiem, protams, plastmasas daudz," saka Elīna Kolāte. "Atklātās jūras krastā līdz pat Ventspilij, vairāk - līdz Liepājai izskalotas veselas spuldzītes," papildina Mors.

Pagaidām vides entuziastu komandai šī gada ekspedīcijā kopumā dažādās pludmalēs gājēju statusā pievienojušies ap 70 brīvprātīgo, turklāt ne vien ļaudis, kuri dzīvo pie jūras, bet arī vairāki Latgales un Vidzemes iedzīvotāji.

Turpat Vakarbuļļu pludmalē sastaptais atkritumu apsaimniekošanas darbinieks Modris atklāj, ka šeit strādā jau sešus gadus un labprāt aizliegtu cilvēkiem vispār pludmalē ienest plastmasas maisiņus. "Pārsvarā atnāk ar trim maisiem "paikas" un tas viss paliek te. Kaut gan ir miskaste blakus, viņi nemetīs miskastē. Tas viss atkarīgs no laikapstākļiem - ja laikapstākļi ir labi, ūdens silts un gaiss silts, tad mēs nedēļām no pludmalēm izvedam 25 tonnu konteinerus," stāsta Modris.

Kampaņas "Mana jūra" pārstāvji vēl aicina ikvienu 28.jūnijā pievienoties noslēguma gājienam no Kuivižiem līdz Ainažiem, kur būs arī svinīga finiša taisnes ceremonija ar orķestri un sarkano paklāju. Savukārt gala rezultāti akcijai tiks publiskoti 30.jūnijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt