Reizi pa reizei nepieciešams aplūkot mājas aptieciņā esošo zāļu derīguma termiņus un, ja tie ir beigušies, no tām pareizi atbrīvoties, aiznesot uz aptieku. Zāles ar beigušos derīguma termiņu lietot neiesaka.
“Varbūt slimnīcā nenonāksiet, bet nebūs jau efektivitātes.
Zāļu ražotājs šo derīguma termiņu ir rūpīgi izpētījis, viņš to pamato ar stabilitātes, efektivitātes pētījumiem. Patiešām nav jēgas. Domājiet par zāļu likvidāciju,” uzsvēra Ķikute.
“Ir aicinājums un lūgums nenest visu zāļu kastīti. No kastītēm jāizņem ārā blisteri, kuros atlikušas pāris tabletes. No blisteriem tabletes nav jāloba ārā, farmaceits to nedrīkst prasīt, tas nav pamatoti. Plikas tabletītes nevajag nest uz aptieku,” zāļu nodošanas kārtību skaidroja farmaceite.
Pirms došanās uz aptieku gan ieteicams noskaidrot, vai konkrētā aptieka, kur cilvēks izvēlas doties, zāles pieņem.
“Šobrīd aptiekas nederīgos medikamentus no mājsaimniecībām pieņem tikai pēc savas iniciatīvas, [tā ir] kā sociālā atbildība. Tas nozīmē, ka, ja jūs gribat iztīrīt aptieciņu no nederīgajiem medikamentiem, nebūs tā, ka ieiesiet jebkurā aptiekā ar savu maisiņu, atdosiet un viss būs kārtībā,” stāstīja Jučkoviča.
Latvijā ir noregulēts tālākais posms, kā aptiekas, slimnīcas vai veselības aprūpes iestādes veic utilizācijas procesu, vienojoties ar firmu, kas to nodrošina, norādīja Jučkoviča.
“Bet šis posms, kur no mājsaimniecībām nodod medikamentus, mūs valstī nekādi nav vispār noregulēts. Šis jautājums nav risināts un ir uz aptieku pleciem,” viņa skaidroja.
Ķikute piebilda, ka zāļu lietošanas instrukcijās šobrīd raksta „neizlietotās zāles nododiet saskaņā ar valstī apstiprināto kārtību”. Tā kā šāda regulējuma Latvijā nav, daudz medikamentu nonāk vienkārši atkritumos un, kā liecina pētījumi, tālāk notekūdeņos un vidē.
“Iedzīvotāji neprot utilizēt vai tikt pareizi vaļā no nevajadzīgajiem medikamentiem. Tā ir vairāk vai mazāk izglītošanas problēma, bet arī sistēmas problēma mūsu valstī,” norādīja Jučkoviča.
Farmaceites aicināja iegādāties zāles un citus ar veselības aprūpi saistītus produktus pēc iespējas tikai pēc vajadzības un racionāli – nepārspīlējot un neveidojot krājumus.