Maija Kārkliņa – Onkoloģijas centra vienīgā psihoterapeite, kas palīdz pārvarēt bailes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvijas Onkoloģijas centrā (LOC) ir tikai viens par psihoterapeits – šie pienākumi jau daudzus gadus uzticēti ārstei Maijai Kārkliņai. Viņas darbs ir palīdzēt vēža slimniekam pārvarēt bailes, mazināt satraukumu. Nereti psihoterapeita palīdzība vajadzīga arī pacienta ģimenes locekļiem.

Ārstes psihoterapeites Maijas Kārkliņas pamatnodarbošanās jau desmit gadu ir palīdzība cilvēkiem, kuriem atklāts vēzis. Viņa ir vienīgais cilvēks, kurš strādā par psihoterapeitu LOC. Kārkliņa atklāj, ka cilvēki joprojām baidās no psihoterapeita, tāpēc bieži vien pie viņas nemaz nenāk.

"Tad, kad jau visi striķi plīst, tad jā. Jo tā laicīgi un prātīgi pagaidām nav tas populārākais variants.

Jo kaut kā mums joprojām no padomju laika laikam tās bailes, tā stigma, kas viss, kas ir “psih-”, kur sākums ir šāds, tas uzreiz saistās ar kaut kādu psihisku saslimšanu un neviens negrib būt psihiski slims," stāsta Kārkliņa. 

"Dod pieci" akcija

Laikā no 15. līdz 21.decembrim jau trešo gadu norisināsies Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas labdarības akcija „Dod pieci”. Šogad akcijā vāks ziedojumus onkoloģijas pacientu psiholoģiski sociālajai rehabilitācijai. Vairāk te.

Palīdz arī ģimenes locekļiem

Ārste apgalvo, ka pie viņas tomēr nonāk daudz cilvēku, un tas viņiem palīdz. Turklāt ne tikai pašam pacientam, bet bieži vien arī ģimenes locekļiem. Tāpat reizēm pietiek ar sarunu.

"Milzīgas bailes no šīs slimības un kā tas var izvērsties, ko ar to darīt.

Bieži vien ir jautājums, kāpēc tā ir, - tas ir jautājums, kuru 100% nevar atbildēt neviens ārsts, bet šis jautājums parādās ļoti bieži.

Ir satraukums, trauksme, kuru izdodas sarunas gaitā salikt pa plauktiņiem un tad šis cilvēks ir mazāk satraukts, mazāk ir šo baiļu palicis," stāsta psihoterapeite Kārkliņa.

Tieši neskaidrība, kas tagad būs, kā tas būs, ir biežākais iemesls, kāpēc vēža pacientiem nepieciešama psihoterapeita palīdzība.

Norāda uz informācijas trūkumu

LOC paciente Ilze Vītiņa gan norāda uz informācijas trūkumu par psihoterapeita pakalpojuma pieejamību centrā.

Vītiņa pati psihoterapeitu tieši slimnīcā neesot meklējusi, bet neviens viņai par tādu iespēju arī neko neteica. Viņa LOC ārstējusies pirms gada.

Informācija par psihoterapeitu esot pieejama slimnīcā, bet ārsti pie speciālista nosūta tikai tad, ja domā, ka tas ir nepieciešams. Ja ārsts tā neuzskata, tā jau ir pašu iniciatīva.

"Dati par to, ka ir pieejama psihoterapeita palīdzība, ir pieejami katrā nodaļā pie ziņojuma dēļa. Un šī informācija ir arī uzņemšanas nodaļā. Tas ir tas, ko paši pacienti un pacientu tuvinieki var ieraudzīt un izlasīt," stāsta Kārkliņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti