Rīta Panorāma

Sākas 19. Baltijas jūras dokumentālo filmu forums «BŪT vai BŪT»

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Palīdz invalīdiem integrēties sabiedrībā

Mācību gadu sāk arī koledža cilvēkiem ar invaliditāti

Latvijā jau 10 gadus darbojas Sociālās integrācijas valsts aģentūra (SIVA). Tās misija ir veicināt cilvēku ar invaliditāti vai funkcionālajiem traucējumiem iekļaušanos sabiedrībā, darba tirgū un paaugstināt šo personu dzīves kvalitāti. Aģentūra piedāvā vairākus bezmaksas pakalpojumus, tostarp mācības speciālā koledžā.

SIVA ir vieta, kur cilvēki pēc smagu traumu gūšanas un pēc rehabilitācijas kursa iziešanas var iemācīties pielāgot savu dzīvi jauniem apstākļiem. Jūrmalā izvietotā aģentūra nelaimē nonākušajiem iedzīvotājiem piedāvā valsts apmaksātus pakalpojumus gan rehabilitācijas, gan izglītības jomā, gan vienkārši cilvēciskus padomus dzīves apstākļu uzlabošanai. "Mūsu klienti atzīst, ka infrastruktūra mums ir ļoti laba, mūsdienīgi veidota tā, lai cilvēks no savas istabiņas, kur viņš izmitināts, ratiņkrēslā varētu nokļūt līdz pašai jūrai," Latvijas Televīzijai pastāstīja SIVA direktore Ilona Jurševska.

Pēc pārciestas smagas slimības vai negadījuma cilvēks sākotnēji tiek ārstēts slimnīcā, pēc tam nonāk kādā no rehabilitācijas centriem, bet vēlāk nepieciešamības gadījumā var doties uz Sociālās integrācijas valsts aģentūru, kurā valsts apmaksā dažādus pakalpojumus dzīves kvalitātes uzlabošanai.

Rehabilitācijas kompleksā izveidota pat speciāla virtuve, kurā cilvēki tiek apmācīti, kā ērtāk pagatavot ēdienu, ja radušies kustību traucējumi.

"Cilvēkam pēc pārciesta insulta bieži vien viena ķermeņa puse ir ar ierobežotām kustībām. Viņš nevar pilnvērtīgi izmantot abas rokas. Ir dažādi palīglīdzekļi virtuvē, kas palīdz sagriezt ēdienu, nomizot kartupeļus, sasmalcināt – pagatavot, izmantojot vienu roku, vai izmantojot otru roku ar ierobežotām funkcijām," stāsta SIVA rehabilitācijas pakalpojumu nodaļas vadītāja Liene Saukuma. 

Aģentūra arī nodrošina profesionālo un koledžas izglītību cilvēkiem ar invaliditāti, šādā veidā nodrošinot sekmīgu atgriešanos darba tirgū, nevis mēģināšanu izdzīvot no pabalstiem. Koledžā cilvēks darbspējīgā vecumā var iegūt izglītību grāmatvedībā, mārketingā, informācijas tehnoloģijās, cilvēku resursu un viesnīcu servisa vadībā, kā arī surdotulkotāja profesiju.

Statistika rāda, ka 70 procenti no audzēkņiem pēc studiju beigām atrod darbu. Diemžēl Latvijā liela daļa cilvēku ar invaliditāti ir pasīvi un pēc nelaimes gadījuma ieslēdzas četrās sienās, nevis mēģina dzīvi sākt no jauna.

"Galvenais - cilvēkam ir būt motivētam un ar vēlmi mācīties. Mēs visu pārējo nodrošinām, tas ir pilnībā valsts apmaksāts pakalpojums," skaidro SIVA direktores vietniece profesionālās rehabilitācijas jomā Dace Baraka.

SIVA rehabilitācijas centrs un koledža ir  pielāgotas cilvēkiem ar kustību un redzes traucējumiem, izbūvētas gan nobrauktuves, gan lifti, gan speciālas tualetes. Koledžā un vidusskolā vidēji mācās ap 400 cilvēku. Uzņemšana mācību programmās turpināsies arī septembrī, jo visas vietas nav aizpildītas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti